19.01.16, 16:25(miswojteksopot.org)

Niedźwiedź patronem przedszkola. Walczył pod Monte Cassino

Niedźwiedź Wojtek, który towarzyszył armii gen. Władysława Andersa będzie patronem przedszkola nr 99 na warszawskiej Ochocie. „Formalnie był nawet żołnierzem, zaczynał jako szeregowiec, doszedł do stopnia kaprala” - przypominają władze miasta.

 

Rada Dzielnicy Ochota chce przyjąć uchwałę w tej sprawie na sesji 20 stycznia, następnie trafi ona pod obrady Rady Warszawy. „Nadanie imienia Misia Wojtka ochockiemu przedszkolu przyczyni się być może do spopularyzowania bardzo ciekawego epizodu z dziejów polskiej armii. A dla przedszkolaków i całej społeczności Przedszkola Nr 99 będzie to wyróżnienie, integracja, a także okazja do wzbogacenia treści zajęć dydaktycznych i wychowawczych” – czytamy w oświadczeniu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy Dzielnicy Ochota.

Niedźwiedź nazwany Wojtkiem pochodził z Iranu. Stacjonujący tam polscy żołnierze kupili go od perskiego chłopca. Razem z 22 Kompanią Transportową armii gen. Andersa Wojtek przeszedł cały szlak bojowy: przez Irak, Syrię, Palestynę, Egipt i Włochy. Podczas walk o Monte Cassino pomagał żołnierzom w przenoszeniu ciężkiego ładunku. Stał się bohaterem książek dla dzieci, filmu dokumentalnego, a także piosenki w wykonaniu „Panien Wyklętych”.

 

 

 

KJ/telewizjarepublika.pl