Nie pal jointów. Marihuana niszczy nie tylko mózg, ale i ciało!!! - zdjęcie
22.06.17, 19:30fot. Alex Crespo, lic. CC BY-SA 4.0 via Wikipedia

Nie pal jointów. Marihuana niszczy nie tylko mózg, ale i ciało!!!

Jak dotąd uważano, że chociaż marihuana może poważnie uszkodzić psychikę palacza, to nie ma większego wpływu na zdrowie fizyczne. W świetle nowych badań ta sprawa wygląda jednak inaczej.

Okazało się, że niedawne przypadki śmierci dwóch młodych i zdrowych mężczyzn w Niemczech mają związek właśnie z paleniem marihuany. Jeden z nich, wysportowany 28-latek, został znaleziony martwy w łóżku. Tuż przy nim znajdował się worek z marihuaną i popielniczka. Narkotyk spowodował też zgon innego, 23-letniego młodzieńca.

Powód? Ostra niewydolność serca.

„Według naszej wiedzy to są pierwsze przypadki śmierci w wyniku spożycia marihuany, które zostały zbadany całkowicie w oparciu o naukowe standardy” – powiedział Benno Hartung, lekarz sądowy.

Obaj zmarli zostali gruntownie przebadani w poszukiwaniu toksykologicznych, histologicznych, immunologicznych oraz genetycznych przyczyn śmierci. Jedyny wniosek, jaki nasunął się lekarzom to zaburzenia pracy serca związane z konsumpcją marihuany. „Zrobiliśmy wszystko, co obecnie jest możliwe” – powiedział Hartung. „To, co mogliśmy wykluczyć, zostało wykluczone” – dodał.

Według policji obaj zmarli palili marihuanę „regularnie”. Hartung przyznał, że śmierć z powodu zażywania marihuany nie jest czymś częstym. Jednak nikt nie może wykluczyć, że jego to nie spotka.

Już w przeszłości lekarze wielokrotnie wskazywali, że to marihuana była przyczyną zgonu osób, których zwłoki badali. Jednak poprzednie sekcje przeprowadzano w oparciu o niedoskonałe standardy. Tym razem było inaczej i wniosek jest w opinii lekarzy nie do odrzucenia: marihuana może zabić!

mod/welt.de