Nie-katolicki „Tygodnik Powszechny” płacze nad listą uczestników Synodu o Rodzinie - zdjęcie
17.09.15, 14:54

Nie-katolicki „Tygodnik Powszechny” płacze nad listą uczestników Synodu o Rodzinie

23

Przykro patrzeć jak publicyści „Tygodnika Powszechnego”, który powinien usunąć już dawno ze swojej nazwy „ katolicki”, bądź zmienić go na np. nie-katolicki, bądź anty-ortodoksyjny, czy coś takiego, płaczą nad listą uczestników Synodu o Rodzinie, jaki rozpocznie się w październiku w Watykanie. Zwłaszcza nad konserwatywną, katolicką grupą z Polski.

Już wiemy kto będzie uczestniczył w Synodzie z naszego polskiego podwórka. Są to: abp Stanisław Gądecki, który ostro reagował i komentował na antykatolickie głosy jakie pojawiały się ze strony laickich hierarchów, abp Henryk Hoser, rzeszowski bp Jan Wątroba  oraz państwo Jadwiga i Jacek Pulikowscy, znani jako doradcy małżeńscy, krzewiciele ortodoksji katolickiej – po prostu normalne małżeństwo, bez dziwacznych pomysłów. Pani Zuzanna Radzik z „TP” nazwała ową polską grupę uczestników jak „hamulcowi znad Wisły”. Tak, tak. Dlaczego? Warto zacytować w tym miejscu obszerny fragment artykułu Pani Radzik, który odpowie nam na owe pytanie:

„Wśród nominowanych audytorów znajdzie się małżeństwo z Poznania. Jadwiga i Jacek Pulikowscy, rodzice trójki dzieci, od lat zajmują się doradzaniem małżeństwom. Bardziej aktywny wydaje się w tej dziedzinie pan Pulikowski – autor licznych książek o męskości, kobiecości, małżeństwie i rodzinie (na swojej stronie prezentuje 23 publikacje) oraz konferencji prezentowanych na YouTube i dostępnych na CD i DVD (5 wydawnictw). Książki i wykłady w dość przewidywalny sposób promują konserwatywnie katolicką wizję budowania relacji i ról płciowych, co jakiś czas zaskakując zabawnym lub – co gorsza – niepokojącym stwierdzeniem. Np. że feministki odpowiedzialne są za kryzys ojcostwa.

W polskim pejzażu katolickiego poradnictwa rodzinnego jest to raczej główny nurt. A więc w opisach książek pana Pulikowskiego na jego stronie internetowej czytamy np.: „Istotna dla kobiet jest sfera uczuć. Kto chce wejść w głęboką relację ze swoją żoną, narzeczoną i dobrze ją poznać, powinien próbować zrozumieć, że światem kobiety jest rzeczywistość jej serca”. Gdzie indziej: „Gotowość do największych, bezgranicznych poświęceń to cecha dobrej matki”, zatem „biedne są te kobiety, które radość macierzyństwa sprzedają za srebrniki sukcesów w świecie”. Jest też apel do kobiet, „aby czarem swej kobiecości, wyczuciem dobra i piękna pomagały mężczyznom odzyskać lub utrzymać ich męską godność”. Podobnie w opisie książki Jadwigi Pulikowskiej pt. „O kobiecości”: „Być kobietą – czytamy – to radość nieporównywalnie większa niż być dyrektorem, robić karierę, być bizneswoman...”.

Oczywiście Pani Zuzanna najbardziej cierpi z tego powodu, że – pomimo iż na synodzie wśród audytorów znajdzie się 40 kobiet na 51 przedstawicieli, to jednak nie mają one prawa głosu. Jedynie głos ma 279 duchownych. I to panią Zuzannę boli, gdyż „znów o nas rozmawia się prawie bez nas. A o rodzinie – w gronie, w którym przeważają celibatariusze”. Dziwne byłoby gdyby synod pozwolił głosować kobietom czy mężczyznom nie będących osobami duchownymi. Wtedy nie byłby to Kościół katolicki. Tak samo dziwne byłoby gdyby kobiety zostały księżmi. Widać jednoznacznie, że dla wielu środowisk mieniących się katolickimi, Kościół tradycyjny, czyli niezmienny od początku jego założenia, jest już nie do zniesienia. Szukają co by tu zmienić, wyrzucić, dodać etc. Dlatego ataki – bo tak trzeba nazwać wszelkie komentarze typu „hamulcowi” odnoszące się do osób czy to duchownych czy świeckich, którzy bronią tradycyjnej rodziny, bronią czystości wiary, trzeba uważać za zły objaw.

Prośmy Ducha Świętego o opiekę nad Synodem o Rodzinie, jak również by dał światło tym, którym doskwiera ortodoksja.

Sebastian Moryń

Komentarze (23):

anonim2015.09.17 15:03
"Nie-katolicki" czy "Niekatolicki"?
anonim2015.09.17 15:06
Tygodnik Powszechny nie powinien usunac z swojej nazwy slowo "katolicki". Tygodnik Powszechny powinien zostac do tego ZMUSZONY przez biskupa ktory ma juryzdykcje miejsca gdzie znajduje sie siedziba TP.
anonim2015.09.17 15:19
Tygodnik Perfidny.
anonim2015.09.17 15:20
"laicki hierarcha" Znaczy co - premierka? Prezydent? ;))))))))))
anonim2015.09.17 16:07
To nie nazwa Tygodnika "powszechny"- "katolicki" jest tu problemem a POWSZECHNE ZEPSUCIE do jakiego dochodzi w Kościele Katolickim... Czy jeśli Synod dopuści (co nie daj Boże) do wprowadzenia zmian których się obawiamy będzie to oznaczać że KK nie jest już Kościołem Katolickim? Czy będziesz miał odwagę to wówczas powiedzieć Sebastian? Jeśli tak to szacun!- taka odwaga wiele kosztuje- patrz. Abp. Lefebvre... "Kościół tradycyjny, czyli niezmienny od początku jego założenia" Kościół zmienia się cały czas na różnych płaszczyznach- niezmienna jest doktryna- Tradycja jest tym elementem który strzeże depozytu wiary poprzez wierność doktrynie. Warto to rozgraniczyć.
anonim2015.09.17 16:08
P.S. Dzięki za ten wpis!
anonim2015.09.17 16:28
"Kościół tradycyjny, czyli niezmienny od początku jego założenia" - przepraszam, nie rozumiem. To kiedy niby był założony Kościół? Czy aby nie przed tym, gdy pojawił się obowiązek celibatu, gdy zmieniono treść 10 przykazań, gdy zaczęto odprawiać msze w języku ojczystym? Nie potrafię pojąć, jak można uznać, że Kościół się nigdy w historii nie zmieniał.
anonim2015.09.17 16:31
Oczywistym jest że 'Tygodnik Powszechny' właściwie NIE JEST nie-katolicki TP jest ANTY-katolicki. To wyjątkowa anty-katolickość, nawet jak na nasze zepsute czasy wyjątkowo plugawa. Oto wilki w owczych skórach, anty-katolicy oszukańczo podający się za katolików. Symulują trwanie w kościele aby go rozkładać od wnętrza. Marańskie ydło.
anonim2015.09.17 17:11
uczusiu, nie udawaj głupszego. Dobrze wiesz, że nikt nigdy nie zmieniał 10 Przykazań. Po prostu robisz z ludzi idiotów siejąc bezczelne łgarstwa... Po coś tu przylazło? Wyjazd na łonet albo inne ufno, tam znajdziesz podobne tobie moralnie pokraki.
anonim2015.09.17 17:54
Od kiedy to p. Sebastian jest wyrocznia w sprawie bycie lub nie-bycia katolickim? I na czym polega bycie nienirmalnym malzenstwem z dziwacznymi pomyslami? To w odroznieniu od panstwa Pulikowskich. Do "kontrargumentacji" p. Morynia nt. glosu kobiet w kosciele trudno sie odniesc, bo to argumenty w stylu "nie bo nie", wiec rece opadaja.
anonim2015.09.17 19:06
@ Samarytanin / gdyby nie kontekst tej dziwnej wypowiedzi, pomyslalabym ze laickim hierarcha jest pan TPT, ale znajac tworczosc jego podnozka, autora artykulu, nie spodziwam sie, by ten ostatni odwazyl sie stawiac nadpapieza w niekorzystnym (wg siebie) swietle.
anonim2015.09.17 19:06
@ Samarytanin / gdyby nie kontekst tej dziwnej wypowiedzi, pomyslalabym ze laickim hierarcha jest pan TPT, ale znajac tworczosc jego podnozka, autora artykulu, nie spodziwam sie, by ten ostatni odwazyl sie stawiac nadpapieza w niekorzystnym (wg siebie) swietle.
anonim2015.09.17 19:06
@ Samarytanin / gdyby nie kontekst tej dziwnej wypowiedzi, pomyslalabym ze laickim hierarcha jest pan TPT, ale znajac tworczosc jego podnozka, autora artykulu, nie spodziwam sie, by ten ostatni odwazyl sie stawiac nadpapieza w niekorzystnym (wg siebie) swietle.
anonim2015.09.17 19:06
@ Samarytanin / gdyby nie kontekst tej dziwnej wypowiedzi, pomyslalabym ze laickim hierarcha jest pan TPT, ale znajac tworczosc jego podnozka, autora artykulu, nie spodziwam sie, by ten ostatni odwazyl sie stawiac nadpapieza w niekorzystnym (wg siebie) swietle.
anonim2015.09.17 19:22
maxsiu pierniczy jak stary ikonoklasta... coś tam przeczytał, coś przeinaczył, czegoś nie ogarnął i już może rżnąć wyrocznię. Proponuję się jeszcze uczepić (jak pijany płotu) własnej interpretacji przykazania 'nie zabijaj'. Będzie śmiesznie...
anonim2015.09.17 19:57
hicnar Wrz 17, 2015, 3:06 po południu Tygodnik Powszechny nie powinien usunac z swojej nazwy slowo "katolicki". Tygodnik Powszechny powinien zostac do tego ZMUSZONY przez biskupa ktory ma juryzdykcje miejsca gdzie znajduje sie siedziba TP. POPIERAM
anonim2015.09.17 22:31
Fekalianie : ATAK POwszechny!!!!!!......
anonim2015.09.17 23:17
"Tygodnik Powszechny", cotygodniowy dodatek do "Gazety Wyborczej", karmą dla zdrajców Kościoła katolickiego.
anonim2015.09.17 23:27
Zabawne komentarze, zabawnych ludzi. "Uczę się" ale się nie nauczę. Odezwali się znawcy moralności, teologii katolickiej, prawa kanonicznego i szczekają bez sensu na wszystko. Zajmijcie się tym co jest na waszym poziomie, oglądajcie tvn, słuchajcie tok-fm i zetki, podniecajcie się programem Lisa i Wojewódzkiego oraz dowartościujcie się "szkłem kontaktowym". Wasz poziom, wasza elita. Jesteście żałośni jak niejaki Pinior w dzisiejszym programie Janka Pospieszalskiego, który z miną znawcy wypowiadał się o rzekomej asymilacji muzułmanów poprzez pryzmat 5 lat zamieszkiwanie w... Brukseli. Paradne po prostu! Pure POlszewizm!
anonim2015.09.18 0:02
Skoro TVN kupił TP, to prostytutki dziennikarskie piszą antyrodzinne artykuły.
anonim2015.09.18 8:57
W niesamowicie dobry humor wprawia mnie wojujący ateista zatroskany o przyszłość Kościoła :-)
anonim2015.09.18 9:24
Może czekają, aż Fronda zmieni poświęcony na popieprzony
anonim2015.09.18 11:32
@jach - Bruksela nie jest reprezentatywnym przykładem zachowań muzułmanów w państwach "zachodu". To tak jakby ktoś oceniał poziom życia w Polsce poprzez pryzmat Warszawy. Naprawdę nie kumasz tego? Tak z ciekawości pytam. ----------------------------------------------------------------------------------------------------- Człowieku z Bytomia, tak po sąsiedzku pytam, co to takiego katotaliban? Macie toto w Bytomiu, np. na Rozbarku czy Bobrku, albo w tvn usłyszałeś?