Nie będzie śledztwa ws. 2 mln zł kredytu Petru - zdjęcie
05.01.16, 14:37

Nie będzie śledztwa ws. 2 mln zł kredytu Petru

5

Prokuratura Apelacyjna w Warszawie odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie 2 mln złotych kredytu na kampanię wyborczą, wziętych przez Ryszarda Petru, lidera .Nowoczesnej – informuje Wojciech Wybranowski, publicysta tygodnika "Do Rzeczy".

– Wziąłem kredyt na kampanię wyborczą – poinformował w październiku lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Powiedział wówczas, że kwota zadłużenia opiewa na 2 mln złotych. – Przypomnę, ustawa mówi o sposobach finansowania kampanii wyborczych: albo są to wpłaty od osób fizycznych (…) albo kredyt bankowy. Tak naprawdę w Polsce to tylko jeden bank udziela tego kredytu – dodawał polityk.

Zawiadomienie do prokuratury ws. kredytu przyznanego Petru złożył Paweł Tanajno. W publicznych komentarzach sugerował on, że „ Nowoczesna pełni rolę słupa finansowego, co znaczy, że pieniędzy, które przez bank zostały udzielone, w ogóle nie planuje się oddawać.”. Pozwany w trybie wyborczym Tanajno musiał przepraszać za swoje wypowiedzi.

Według informacji do jakich dotarł tygodnik "Do Rzeczy", 30 grudnia odmówiła wszczęcia postępowania.

– Uznaliśmy, że nie ma żadnych przesłanek, które wskazywałyby na możliwość popełnienia przestępstwa – wytłumaczył prokurator Zbigniew Jaskólski, rzecznik prasowy PA w Warszawie.

Lider Demokracji Bezpośredniej przyznał w rozmowie z tygodnikiem, że jest zaskoczony decyzją prokuratury. Dziwi się, że śledczy nie byli zainteresowani wyjaśnieniem np. tego, kto poręczał kredyt Petru, czy była to grupa osób, a jeśli tak to kim oni są. Co więcej Tanajno zastanawia się czy nie jest to element - jak mówi - „wojny między starym systemem, który reprezentuje Petru, a nowa realizowaną przez PiS.

emde/telewizjarepublika.pl

Komentarze (5):

anonim2016.01.5 17:46
Petru i Nowoczesna to w tej chwili największe zagrożenie nie dla PiS-u, ale dla POLSKI
anonim2016.01.5 17:57
Sąd to mały pikuś. Jak przyjdzie spłacać i weźmie się za tego lalusia jakiś czeczeński rekieter to dopiero będzie bal
anonim2016.01.5 18:25
@Doda N·drink + Jeżeli Ob. RP ma wątpliwości co do postępowania Polityka to Prokuratury obowiązkiem jest wyjaśnić czy zarzut jest słuszny-A tak w sumie ten kredyt to to tzw. przykrywka bo od Finansiery żydowskiej otrzymał wielokrotność pożyczonej kwoty! Zastanów się czy za tak małą mamony można zrealizować swoją kampanię wyborczą skoro nie udało się połączonej Lewicy.
anonim2016.01.5 19:49
Wziął kredyt. Odda z dotacji na jego partię. Zrobił to, co robili i robią inni. Wszystko jasne i zgodne z prawem.
anonim2016.01.5 20:39
@der jako niemiecki sługus - nie liczyłbym za bardzo, że Petru jest honorowym Ob. RP