Nauczycielka zabroniła 10-latce wypracowania o Bogu. Lepszy był Michael Jacskon - zdjęcie
16.09.13, 10:14Michael Jackson, fot. Pyrrhus16/Wikimedia Commons)

Nauczycielka zabroniła 10-latce wypracowania o Bogu. Lepszy był Michael Jacskon

12

10-letnia uczennica podstawowej szkoły publicznej (Lucy Elementary School) w Memphis (USA) otrzymała od nauczycielki zakaz obrania Boga za przedmiot wypracowania, które miała napisać cała klasa. Tekst miał dotyczyć idoli poszczególnych uczniów. Matka dziewczynki opowiadała, że jej córka chciała opisać „jak Bóg stworzył ziemię i jak ona sama robi wszystko, co może” by żyć zgodnie z wolą Boga.  Według amerykańskich mediów, nauczycielka powiedziała jednak uczennicy, że jej plan wypracowania „ma coś wspólnego z Bogiem” i w żadnym wypadku nie będzie mogła wybrać w tekście Boga jako swojego idola. Uczennica musiała więc dokonać nowego wyboru; wypracowanie powstało ostatecznie na temat Michaela Jacksona.

Matka zgłosiła tę sprawę do dyrekcji szkoły i zażądała okazania przepisów, które zabraniają uczniom pisać pozytywnie na temat swoich wierzeń religijnych. Oczywiście takiego przepisu nie było. Zdaniem matki, cała sprawa jest ewidentnym pogwałceniem wolności religijnej.

Rzecznik szkoły, Christian Ross, powiedział, że nauczyciele nie mogą promować konkretnego wyznania religijnego, ale zapewnił, że jednocześnie uczniowie mają możliwość pisać o własnej religii tak, jak tylko chcą. Nieco później władze lokalnego okręgu ogłosiły, że sprawa została już omówiona przez dyrekcję i rodzinę dziewczynki i sprawa nie będzie komentowana więcej w mediach.

PCh/charismanews.com/dailycaller.com

Komentarze (12):

anonim2013.09.16 11:06
Oczywiście, Częstochowski ma rację. Zgadzam się z Tobą. Bóg nie powinien być tu w ogóle brany pod uwagę jeśli dzieci miały opisać swojego idola w stylu jakiegoś muzyka czy aktora. Nie ta kategoria. Moim zdaniem należało dziewczynkę pochwalić, że kocha Pana Boga, ale wytłumaczyć, że nie o to chodzi.
anonim2013.09.16 11:45
@ Zed, majaczysz?
anonim2013.09.16 11:46
Zdaje się, że nauczycielka nie chciała bronić godności Boga, ale obawiała się po prostu religijnego tematu. Wskazuje na to tłumaczenie rzecznika "nauczyciele nie mogą promować konkretnego wyznania religijnego" oraz słowa matki dziecka o pogwałceniu wolności religijnej. Nie ma żadnej przesłanki dla przeciwnej tezy.
anonim2013.09.16 12:43
a dlaczego Jeuzs nie może być idolem?żył taki Ktoś na ziemi(dla niedowiarków polecam żródła historyczne)i mógł swoim życiem i postawą stać się idolem.Nie wiemy dokładnie jaki był temat wypracowania,jeżeli np.Mój idol(bez zaznaczenia ,że ma być to aktor itp jak niektórzy tu sugerują)to dlaczego nie?
anonim2013.09.16 13:36
@Fascination Jasne! Nie wolno chwalić dzieci w szkole, bo to równoznaczne z naganą dla innych dzieci. :D Głupia jesteś czy co?
anonim2013.09.16 13:48
Jestem pewien, ze gdyby napisała o swoim Bogu, nie obraziło by to ani muzułmanów ani żydów, ale wiadomo kogo...
anonim2013.09.16 15:03
w sumie nauczycielka miała rację. idol to inaczej "bożek", "bałwan". nie może więc Bóg być jednocześnie bożkiem, a wypracowanie miało być na temat bożka właśnie.
anonim2013.09.16 15:19
@Zgred „....ma coś wspólnego z Bogiem” i w żadnym wypadku nie będzie mogła wybrać w tekście Boga jako swojego idola. Majaczysz określając Boga idolem. (Bóg – istota nadprzyrodzona, której istnienie postuluje większość religii) Idolizujesz się.
anonim2013.09.16 15:20
CzęstochowskiPoeto! "... z religijnego punktu widzenia nauczycielka miała rację ..." z ludzkiego punktu widzenia, dziewczynka chciała opisać Kogoś kogo chce naśladować i utożsamia się z Jego widzeniem świata, życia itp. Nie bądź już takim drobiazgowo upierdliwym, bo średnio rozgarnięty człowiek, właściwie zrozumie kontekst całej sprawy. W tej jak i w innych sprawach nie bądź jak faryzeusz, bądź jak Jezus. = hamaczek, Ty też, bacz abyś nie był jak faryzeusz. Pozdrawiam obu Was. Z Panem Bogiem.
anonim2013.09.16 15:24
@Katiam Zostaw Jezusa jako Jezusa Chrystusa.Nie ma innego .A idol to szersze pojęcie ,które zatarło swoje pierwotne znaczenie jako ideał -wzór itp.!!.
anonim2013.09.16 18:04
Podoba mi się, że matka od razu nagłośniła sprawę, a w USA prężnie działają organizacje broniące praw religijnych. Dzięki temu dyrektor musiał się gęsto tłumaczyć, a nauczycielka pewnie już drugi raz tak nie zrobi. @CzP Rżniesz głupa? "nauczycielka powiedziała jednak uczennicy, że jej plan wypracowania „ma coś wspólnego z Bogiem” i w żadnym wypadku nie będzie mogła wybrać w tekście Boga jako swojego idola" - to sekularyzacyjny dyrdymał, a nie żadna troska o godność Boga. A jak się już tak czepiasz słówek, to podawanie kogokolwiek za idola powinieneś uznać za złe, a to właśnie kazała ta nauczycielka.
anonim2013.09.16 20:23
Fascination żałosna i śmieszna kobieto, A nibyż to dlaczego idolem 10 letniej dziewczynki nie może być Harry Potter czy Kubuś Puchatek..? Mnóstwo 10 letnich dzieci pięknie potrafi mówić i pisac o tego rodzaju idolach.. Założę się że gdyby wybór dziesięciolatki padł na tego rodzaju postać, nauczycielka skupiłaby się na tym na czym powinna się skupić, to znaczy na literackiej wartości wypracowania a nie na udowadnianiu czy Harry Potter lub Kubuś Puchatek istnieją naprawdę. Owszem, gdyby celem zadania było przedstawienie cech jakiegoś realnie istniejącego człowieka, to wówczas sprawa mogłaby być problematyczna. Zwłaszcza gdyby dziewczynka chciała napisać o Chrystusie, którego historyczności wykluczyć nie można... Nieprawdaż,,? Wiesz kogo wkurzają tacy ludzie jak ta dziewczynka..? Otóż takie dzieci wkurzają chorych z nienawiści do wszelkich przejawów ludzkiej religijności ateistów.. I ta nauczycielka jest doskonałym przykładem takiej chorej z nienawiści ateistki.. Pozdrawiam :) :) :)