06.04.17, 13:20Fot. Flickr, CC0

Najpierw Benedykt XVI, teraz Franciszek. Szwedzka telewizja znów usiłuje zdyskredytować papieża?

Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X (FSSPX) zostało oskarżone o ukrywanie wykorzystywania seksualnego przez księży w szwedzkim dokumencie telewizyjnym.

Szwedzki program „Uppdrag Granskning” poinformował, że czterech różnych kleryków – trzech księży i jeden były seminarzysta – molestowało co najmniej 12 młodych osób w różnych krajach. Dowody został jednak przez bractwo ukryte – oskarża program – księżom natomiast pozwolono pozostać.

Program pojawił się tuż po tym, jak Watykan poinformowało możliwości udzielania ślubów przez kapłanów FSSPX. Zaakceptowane przez papieża Franciszka zarządzenie ma być kolejnym krokiem ku powrotowi bractwa do pełnej jedności z Kościołem. FSSPX miałoby zostać prałaturą personalną.

Czy mamy uważać, że program ten w tym momencie pojawił się zupełnym przypadkiem? Biorąc pod uwagę fakt, że ta sama telewizja opublikowała wywiad z biskupem Richardem Williamsonem w 2009, tuż po tym, gdy papież Benedykt XVI cofnął ekskomunikę, która nałożona była na prałatów bractwa, jest to bardzo wątpliwe. Przypomnijmy - w wywiadzie tym Williamson kwestionował holokaust. Bardziej prawdopodobnym wydaje się więc, że szwedzka telewizja znów usiłuje uderzyć w papiestwo.

dam/na podst. catholicculture.org