Pracownia Social Changes przeprowadziła w dniach 27-28 czerwca badanie sondażowe. Pytanie postawione respondentom brzmiało:

Kto wygra wybory i zostanie prezydentem Polski?

W pierwszej turze wyborów ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda otrzymał poparcie 43.5 proc. wyborców, natomiast Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej – 30.46 proc.

Jak wyglądała sytuacja w badaniu przeprowadzonym przez Social Changes?

Z badania wynika, że na tak postawione pytanie przez pracownię 47 proc. badanych odpowiedziało, że wygra Andrzej Duda. Na Rafała Trzaskowskiego wskazało 41 proc., natomiast 12 proc. nie miało zdania.

Jak zaznacza Social Changes, w badaniu wzięto pod uwagę tylko tych respondentów, którzy zadeklarowali udział w wyborach.

Według opinii politologów politologów – jak wskazuje portal w polityce.pl - przekonanie o szansach konkretnego kandydata na wygraną jest bardzo istotnym czynnikiem w kampanii wyborczej.

Ta sama fala badań sondażowych wskazuje jako zwycięzcę wyborów prezydenckich Andrzeja Dudę z poparciem 53 proc,, podczas gdy jego kontrkandydat mógłby liczyć na 47 proc. głosów.

Zadeklarowana frekwencja wyborcza miałaby wynieść 64 proc.

Badanie zostało przeprowadzone na grupie ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział 1045 osób.wpolityce.pl