Pół wieku trzymane w tajemnicy... Siły Obronne Izraela po raz pierwszy od ponad 50 lat ujawniły swoją strategię obronną.

Świat zastanawia się, dlaczego izraelscy wojskowi zdecydowali się na publikację tak ważnego dokumentu. Komentatorzy twierdzą, że prawdopodobnie jest to odpowiedź na często artykułowane w ciągu ostatniej dekady postulaty ze strony społeczeństwa i rządu, domagających się od sił zbrojnych większej transparentności.

Dokument nosi tytuł "Strategia IDF" (Israeli Defence Forces - Siły Obronne Izraela) i zawiera 33 - strony. Publiczna prezentacja odbyła się w połowie sierpnia. Izrael ujawnił w ten sposób założenia swej doktryny obronnej po raz pierwszy od lat 50. ubiegłego wieku, gdy premier Dawid Ben Gurion (jeden z ojców-założycieli Izraela) zatwierdził główne wytyczne strategii wojskowej państwa żydowskiego.

Dziennik "Algemeiner Journal" informuje, że ponad pół wieku temu Ben Gurion wymyślił termin "trójkąta bezpieczeństwa", na którym miała opierać się obronność Izraela. Chodziło o odstraszanie, wczesne ostrzeganie i proces decyzyjny.
W ostatnich latach dodano również czwarty pomysł - obronę.

Dokument wskazuje, że Siły Obronne Izraela dotychczas swój wysiłek koncentrowały na przygotowaniu się do starcia z siłami zbrojnymi innych państw.

Komentator internetowej gazety "The Times of Israel" podkreśla, że w ostatnich latach armia była mocno krytykowana za zbyt opieszałe reagowanie w stosunku do dynamicznie zmieniających się wyzwań w dziedzinie bezpieczeństwa. Teraz ma to się zmienić.

Do priorytetów izraelskiej armii należą m.in. zabezpieczenie istnienia demokratycznego Państwa Izrael, zachowanie jego charakteru jako siedziby narodu żydowskiego, stanie na straży bezpieczeństwa obywateli oraz wzmocnienie statusu międzynarodowego państwa żydowskiego na świecie.

Nowa strategia nie wspomina o nuklearnym zagrożeniu ze strony Iranu, jednak podkreśla potrzebę posiadania zdolności do przeprowadzenia ograniczonych operacji w państwach, które nie graniczą bezpośrednio z Izraelem.

Strategia IDF akcentuje m.in. rozwój środków do prowadzenia wojny w cyberprzestrzeni, pogłębienie synergii poszczególnych rodzajów sił zbrojnych, zwiększenie aktywności wywiadowczej, utrzymanie przewagi technologicznej nad regionalnymi rywalami czy stałe wzmacnianie związków z USA i strategicznych powiązań z innymi kluczowymi krajami.

Pewnym jest, że określone części strategii IDF są wciąż trzymane w sekrecie, a Izrael robi wszystko, aby pozostać kluczową potęgą militarną na Bliskim Wschodzie.

Tag/Wp.pl