Na Krzyżu Bóg wywyższył Syna Człowieczego - zdjęcie
14.09.19, 05:00

Na Krzyżu Bóg wywyższył Syna Człowieczego

38

Słowa Ewangelii według Świętego Jana (J 3, 13-17)

Jezus powiedział do Nikodema:

«Nikt nie wstąpił do nieba, oprócz Tego, który z nieba zstąpił – Syna Człowieczego.

Jak Mojżesz wywyższył węża na pustyni, tak trzeba, by wywyższono Syna Człowieczego, aby każdy, kto w Niego wierzy, miał życie wieczne. Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony».


Czytanie z Listu Świętego Pawła Apostoła do Filipian (Flp 2, 6-11)

Chrystus Jezus, istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stając się podobnym do ludzi. A w zewnętrznej postaci uznany za człowieka, uniżył samego siebie, stając się posłusznym aż do śmierci – i to śmierci krzyżowej.

Dlatego też Bóg Go nad wszystko wywyższył i darował Mu imię ponad wszelkie imię, aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano istot niebieskich i ziemskich, i podziemnych. I aby wszelki język wyznał, że Jezus Chrystus jest Panem – ku chwale Boga Ojca.


Czytanie z Księgi Liczb (Lb 21, 4b-)

W owych dniach podczas drogi lud stracił cierpliwość. I zaczęli mówić przeciw Bogu i Mojżeszowi: «Czemu wyprowadziliście nas z Egiptu, byśmy tu na pustyni pomarli? Nie ma chleba ani wody, a uprzykrzył się nam już ten pokarm mizerny».
Zesłał więc Pan na lud węże o jadzie palącym, które kąsały ludzi, tak że wielka liczba Izraelitów zmarła. Przybyli więc ludzie do Mojżesza, mówiąc: «Zgrzeszyliśmy, szemrząc przeciw Panu i przeciwko tobie. Wstaw się za nami do Pana, aby oddalił od nas węże». I wstawił się Mojżesz za ludem.

Wtedy rzekł Pan do Mojżesza: «Sporządź węża i umieść go na wysokim palu; wtedy każdy ukąszony, jeśli tylko spojrzy na niego, zostanie przy życiu». Sporządził więc Mojżesz węża miedzianego i umieścił go na wysokim palu. I rzeczywiście, jeśli kogoś wąż ukąsił, a ukąszony spojrzał na węża miedzianego, zostawał przy życiu.

Komentarze (38):

andrzejhahn32019.10.13 16:46
o jakim wy bogu pieprzycie//................w historii ludzkosci bylo ich tysiace i to jeszcze zanim wynaleziono taki kiczowaty idiotyzm jak katolicyzm
anonim2019.09.14 17:17
E tam tylko ukrzyżował, azteccy bogowie to kazali podcinać swoim wybrańcom części niesforne - to dopiero była męczarnia
Darek2019.09.14 13:01
Ciekawe co by dobry Bóg Jezusowi zrobił jakby go ku**a nie lubił.
Kain rozwali waszą Babel z kości słoniowej2019.09.14 9:46
Jest jeden Bóg.... to dla czego ten z krzyża wołał ojcze dla czegoś mnie opuścił - jest jeden trzy trzech? Bo dla mnie jest trzech A hasło o jednym to propaganda mająca pomóc zataić zło i nieudolność które czynili. Sama nazwa "Tron" sugeruje że jest jedno miejsce i trzech pretendentów - czyli jeden właściwy i dwóch figurantów podpinających się pod władzę, za synonim słowa figurant pasuje mi inne słowo.....
Urszula2019.09.14 10:58
Bóg w Trójcy to wymysł ludzki. Jezus ani słowem nie wspomina, że jest równy Bogu i że jest jednym z Trójcy. Co więcej - w wielu biblijnych wersetach podkreśla swą zależność od Boga.
bezlitosny internauta2019.09.14 7:39
Zmyślone bajki dla niegrzecznych dzieci.
JS2019.09.14 7:42
Jak byłem małym, grzecznym a czasem niegrzecznym chłopcem lubiałem bajki. Najbardziej o Bolku i Lolku, Donalda, wilka i zająca, krecika, Rumcajsa. Nie przepadałem za misiem uszatkiem, bajkami z mchu i paproci. Pozdr.
bezlitosny internauta2019.09.14 8:05
I nadal lubisz bajki - o "drzewie wiedzy" i płaskiej Ziemi.
JS2019.09.14 8:16
To że wielkie jaszczury zwane dinozaurami chodziły po ziemi razem z rodzajem ludzkim nie ulega dla mnie wątpliwością po tym co znalazłem w sieci. Oczywiście nie mogę tego udowodnić (polecam np. film na yt Młody wiek ziemi) żadnymi skamielinami, bo dostęp do nich ma wąska grupa wtajemniczonych. Jednak jakbym zaczął pisać o płaskiej ziemi to dopiero byłbym odlotowcem :-D Nie znam żadnej bajki o drzewie wiedzy. Pozdr.
Gabriel2019.09.14 8:50
To Żydzi zabili dinozaury!
JS2019.09.14 9:41
Dinozaurów nie zabiła żaden meteoryt ale zmiana składu powietrza atmosferycznego po wielkim potopie. Wszystko się zmniejszyło i to kilkukrotnie. Kiedyś komar miał pół metra rozpiętości skrzydeł ! Wyobrażacie sobie zetknięcie z czymś takim ??? Pozdr.
anonim2019.09.14 15:26
To ciekawe, bo w wyniku potopu wzrosła by ilość tleny w atmosferze i wszystko musiałoby być większe niż za czasów dinosaurów. No i jakoś ślady broni znajdziesz w wykopaliskach mamutów a takich dinosaurów już nie bardzo. Większość wykopalisk to nie dzieło archeologów czy jakis tajemniczych naukowców tylko przypadkowe odkrycia i jakos wszystkie sie pokrywaja z tymi naukowymi odwiertami w lodzie.
Witek2019.09.14 9:10
I dla grzecznych
Urszula2019.09.14 7:23
"Na Krzyżu Bóg wywyższył Syna Człowieczego." Wywyższył? To dlatego Jezus prosi Boga przed śmiercią aby oddalił od niego tę "czarę goryczy" i zawołał "Boże mój, czemuś mnie opuścił"? Znawcy Biblii się znaleźli.
JS2019.09.14 8:39
Też kiedyś zastanawiałem się nad tymi słowami. Dlaczego Pan Jezus musiał umrzeć, przecież gdyby mógł żyć 50, 80 lat mogłyby być lepsze i większe efekty Jego nauczania. Jednak Boże drogi są inne od naszych. Sposób myślenia Boga jest inny od naszego prostego ziemskiego. Nie raz słyszałem, że święci, ludzie zamordowani za wiarę nie mogli za życia uczynić więcej niż po przejściu do chwały Bożej. Wg objawienia danego bł. Emmerich, dowiemy się min, że dłuższy okres pobytu Jezusa na ziemi nie dałby takich owoców jak Jego odejście w doskonale ustalonym czasie. Pan Jezus wołając - Ojcze oddal ode mnie ten kielich o ile to możliwe, nie chciał całkowicie porzucić planu zbawienia po tym jak ujrzał Swoje męki i śmierć. Powód był inny ale niestety nie mogę sobie już tego przypomnieć. Wołając Boże Mój Boże czemuś mnie opuścił - to było jak wołanie Jezusa człowieka w rozpaczy. Też myślałem kiedyś, że Pan Jezus załamał się w wierze. Błogosławiona Emmerich opisuje to wszystko co widziała i słyszała. Polecam czytanie całego objawienia wraz z tajemnicami Starego Przymierza. Wystarczy przeczytać tekst na ostatniej stronie okładki i czytanie objawienia. Długi wstęp można pominąć. Pozdrawiam.
Urszula2019.09.14 10:52
Żadne błogosławione, mistyczki czy inne, które mają jakoby wizje od Boga nie są dla mnie żadnym autorytetem. Tylko Biblia i nic więcej. Jezus nie załamał się w wierze, ale przed śmiercią był lżony, wyśmiewany, bity i nikt nie stanął w jego obronie. Czuł się osamotniony w cierpieniu i stąd to dramatyczne wołanie do Boga. W Getsemane wiedział co go czeka, wiedział, że zostanie zdradzony, że będą się nad nim pastwić, bał się i dlatego prosił Boga o oddalenie tej dodatkowej czary goryczy. Najlepiej nie powoływać sie na jakieś wydumane objawienia, a uważnie czytać Biblię.
Witek2019.09.14 13:18
Zadna Biblia nie jest dla mnie autorytetem .
Katolik2019.09.14 7:09
WYJAŚNIJCIE MI JEDNĄ RZECZ. BÓG SKAZUJE SAMEGO SIEBIE, NA CIERPIENIE I ŚMIERĆ NA KRZYŻU, BY WYMAZAĆ GRZECH KTÓRY SAM RZUCIŁ NA LUDZI 4 TYSIĄCE LAT WCZEŚNIEJ TAK? Hmmmm, mądra ta wasza mitologia.
Witek2019.09.14 7:23
To nie jest mitologia , to jest narzędzie do kierowania ludźmi . Kontrola nad ludźmi . Katolicy mają fajną odpowiedź - Tajemnica wiary .
JS2019.09.14 7:25
Człowieku, masz za mało informacji i dlatego piszesz takie rzeczy. To jest tajemnica dlaczego tak się stało. Wg objawienia danego bł A.K. Emmerich gdyby Adam i Ewa oparli się pokusie drzewa wiedzy przez, o ile dobrze pamiętam, 100 dni wówczas wszystkie nowe pokolenia miały by PEWNOŚĆ ZBAWIENIA. Nie byłoby zła. Nie było by całej tej siermiężnej metalowo-betonowo-plastikowo-śmieciowej cywilizacji, która obraca się przeciwko nam, a właściwie garstka ludzi zaczyna wykorzystywać ją przeciwko nam, chcąc nas zdepopulować o co najmniej 90% w ciągu 2 lat. Pozdr.
J.P2019.09.14 12:55
Widzę, że kolega łączy religijność z teoriami spiskowymi. Ja tylko nadmienię, że Adam i Ewa to plagiat rodem z Mezopotamii. Ponadto para "czlowieków" grzeszac spowodowała cierpienia miliardow? Wszystkowiedzacy Bóg nie wiedział jak powstrzymać ten grzech, nie przewidzial tego syfu jaki nam Ewcia zgotuje? Eee... nie chce mi się wierzyć.
JONASIK2019.09.14 6:55
Podobnie jak teraz bóg wywyższa Polaków pod rządami piś.
JS2019.09.14 7:39
Wiesz, ja też byłem kpiarzem podobnym do ciebie. Drwiłem niemal ze wszystkiego dla śmiechu, żartów, wyszydzenia. Ale coś się zmieniło. Niestety samo chodzenie do kościoła nie zmieniło mnie tylko czytanie objawień tzw. prywatnych a ja nazywam pomocnych. Wszystkim polecam, bo w Ewangeliach jest mowa o Bogu sprzed 2000 lat a w objawieniach zaświadcza On, że JEST. Jezus powiedział, że nie opuści nas do końca świata. Pozdr.
JONASIK2019.09.14 11:05
Pełna zgoda. Ja nie szydzę z Wiary, nie szydzę z Boga. Śmieję się tylko z ludzkiej głupoty. Wierzę w to, że Bóg to Mądrość, Dobro i Piękno. Szydzę z tego co urąga tym wartością. Niestety polski KK i frądel i piśśś wpisują się w zaprzeczanie boskim atrybutom. Dlatego tu czasem zaglądam, jak sobie robię przerwę w pracy. Taką mam małą misję od Stwórcy.
Mikołaj 2019.09.14 6:50
Śpiewacie to , a rozumiecie tylko po ludzku : " Krzyżu Chrystusa, bądźże pochwalony, na wieczne czasy bądźże pozdrowiony! Gdzie Bóg, Król świata całego dokonał życia swojego." . " Dokonał " rozumiecie li tylko " umarł" , a to znaczy; dopełnił w nim resztę swojej misji Mesjasza . I to jest ten krzyż chwalebny , którego przejście ze znaku hańby i śmierci w znak chwały i zbawienia , jest tym PODWYŻSZENIEM krzyża .
JS2019.09.14 7:03
Krzyż będący narzędziem odbierania życia w męce, na którym został zamordowany Jezus był wyjątkowy, ponieważ nosił Ciało Zbawiciela. Został zbroczony Krwią Jezusa. Przeto zyskał cudowne właściwości. Taki krzyż należy otaczać wielką czcią i należałoby do niego pielgrzymować ale go nie ma. Jednak słowa o wywyższeniu Jezusa na krzyżu nie oddają Chwały Jezusowi, bo wywyższenie to chwała a Jezus na krzyżu został poniżony, zhańbiony, zbeszczeszczony, upokorzony, Króluj nam Chryste
Mikołaj 2019.09.14 7:40
Nie rozumiesz tej analogi z wywyższeniem węża. Podnosząc miedzianego węża na palu , Mojżesz pokazał ludowi według polecenia Boga , przyczynę ich śmierci którymi były jadowite węże .Nie ten miedziany wąż ich jednak ukąsił . Kto na niego spojrzał choć był ukąszony , zachowywał życie . Było to protoewageliczną zapowiedzią znaku , który uczynili grzesznicy z Chrystusem rekami bezbożnych , nie rozumiejąc że czynią w ten sposób realną analogię ocalenia , ale dla życia wiecznego .Bowiem uczynili znak , którego zrozumienie (spojrzenie na niego !)czyli posłuszeństwo Bogu Ojcu aż do śmierci , zachowuje od śmierci wiecznej . Choć było to makabryczne zobrazowanie sensu drogi do zbawienia , Bóg Ojciec nie zabrał od Jezusa tego kielicha męki , właśnie z powodu tego najokrutniejszego przypadku wymowy . Zbawienie bowiem sięga aż do dna rozpaczy . A każdy ojciec któremu powierzono cudze dzieci lecz ma i swojego syna , jeśli jest szlachetny , jego ochrania na samym końcu . Dopóki tego nie zrozumiecie , daleko wam do miłości doskonałej .
JS2019.09.14 8:05
Naród wybrany sprzeniewierzał się Panu. Pan zesłał na nich węże o palącym jadzie. Boisz się węży ? Ja raczej tak. Jakby wokół twojego domu było pełno żmij, ty, twoja rodzina żylibyście w histerycznym strachu, w panice. I dostajesz nagle informacje od księdza, że jeżeli spojrzysz na metalową żmiję na kiju to to zapobiegnie działaniu śmiercionośnego jadu, uwierzyłbyś ? Gdyby ciebie wówczas ukąsiła żmija, spojrzałbyś na tą metalową żmiję z WIARĄ że nic ci się nie stanie ? Może byś i spojrzał ale obawiam się, że samo spojrzenie nie wystarczyłoby. Dlatego, tak myślę, Bóg wystawił naród wybrany na ogromną próbę, test wiary i ten kto jej nie miał zginął od jadu. To zdarzenia za czasów Mojżesza podpowiada nam coś co się stało za czasów Jezusa. Jak ktoś uwierzy, że Jezus zmartwychwstał po śmierci na krzyżu, ten będzie zbawiony. Ale nie każdy kto mi mówi Panie, Panie wejdzie do Królestwa Niebieskiego - powiedział Jezus. Króluj nam Chryste Pozdr.
Mikołaj 2019.09.14 9:33
Obawiam się ,że zapędzasz się z wymową krzyża poza granicę śmierci . Jezus nie zmartwychwstał z krzyża ale z grobu , a wcześniej był w otchłani .Owszem to spoglądanie na węża w ST było testem wiary , a nawet zaufania Bogu, bo to nie to samo .Ale spoglądanie na ukrzyżowanego Syna Człowieczego jest nie tylko testem wiary , ale wszystkiego co z tej wiary wynika : zaparcia się samego siebie nawet do śmierci , testu posłuszeństwa Bogu Ojcu , testu miłości Boga i bliźniego , oraz ukrzyżowania ciała (wyzbycie się grzesznych żądz ). Nauka krzyża bowiem przywraca życie wieczne , nie kiedyś tam przy zmartwychwstaniu ciał , ale teraz za życia tutaj : " Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto słucha słowa mego i wierzy w Tego, który Mnie posłał, ma życie wieczne i nie idzie na sąd, lecz ze śmierci przeszedł do życia." . Jest to pierwsze zmartwychwstanie , a św. Paweł tak go obwieszcza : " "Zbudź się, o śpiący, i powstań z martwych, a zajaśnieje ci Chrystus". Jednak paradoksalnym kuriozum jest to , że nauczają o tym ci którzy w najlepsze śpią i bredzą przez sen . Pozdrawiam w Chrystusie ! .
JS2019.09.14 9:39
Dziękuję Mikołaju za wielce interesującą wymianę myśli. Znikam na jakiś czas. Pozdrawiam
JS2019.09.14 6:36
Jezus został najbardziej wywyższony ponad wszystkich po Swoim Zmartwychwstaniu, potwierdzając Swoje Słowa, Proroctwa, udowadniając że Bóg istnieje, że w odróżnieniu od nas doskonale wypełnia Swoje obietnice i przeprowadził Swojego Syna przez wszystkie ziemskie trudności do chwały Zmartwychwstania. Pozdr.
JS2019.09.14 6:02
Proszę mi wybaczyć ale ja kompletnie NIE ROZUMIEM tego tytułu - Bóg wywyższył Syna człowieczego na krzyżu. Krzyż to narzędzie okrutnego cierpienia i śmierci. Czy Bóg tak chciał WYWYŻSZYĆ Swojego Syna ? Gdzie tu logika, trzeźwe myślenie ? Bóg wywyższył Jezusa na ziemi poprzez niezliczone cuda jak uzdrowienia, uwolnienia od złych duchów, przepiękną naukę z MOCĄ jakiej nie było a nade wszystko pochodzeniem z Nieba, o czym świadczą badania nad ilością chromosomów we krwi znalezionej na Arce Przymierza pod Golgotą. Krew Jezusa miała miała 24 chromosomy , 23 ze strony Matki i tylko jeden chromosom Y określający płeć. Proszę wstawić w google to: Żywa krew Jezusa - Mesjasza odnaleziona i potwierdzona Krzyż stał się symbolem śmierci Jezusa, odkupienia i szansy naszego zbawienia. To nie był i nie jest tron Jezusa ! Czy to nie jest wywyższenie ponad wszystkich ludzi, królów ? Króluj nam Chryste Pozdr.
Kunegunda2019.09.14 5:18
Mędrcu z tera Judaszu a poklepał cię ktoś po plechach?
Judasz2019.09.14 5:30
Kobieta nie powinna pouczać mężczyzny bo piekło ;)
Witek2019.09.14 7:13
Kunegunda wyrażaj się w sposób logiczny i na temat
Judasz2019.09.14 5:03
Ciekawe dlaczego Rzymianie nie pisali w swoich kronikach, że ukrzyżowali niejakiego Jezusa. Może wcale tak nie było...
Witek2019.09.14 7:11
Judaszu , brak zupełnie danych na ten temat .
Kaja2019.09.15 0:58
Judaszu! Nie pamiętasz jak było ? Jak sie wisiało! Przecież go zdradziłeś za 30 srebrników!