,,Na drodze Chrystusa''. Nowa książka abp. Jędraszewskiego - zdjęcie
01.04.20, 13:10

,,Na drodze Chrystusa''. Nowa książka abp. Jędraszewskiego

13

Premiera nowej, pięknej książki abpa Jędraszewskiego. „Na drodze Chrystusa” w tych trudnych czasach.

 

Są to ciężkie i paradoksalne momenty, kiedy podczas Wielkiego Postu serca wielu z nas rwą się do tego, aby iść do kościoła i w skupieniu oraz modlitwie przygotować się do przeżycia Męki Pańskiej, a następnie Jego radosnego Zmartwychwstania. Niestety, ten rok jest inny. Jest to smutny widok, gdy nagle widać puste kościoły. Oznacza to jednak, że do Świąt Wielkanocnych tym razem musimy się przygotować inaczej.

Zamieszczone w książce „Św. Jan Paweł II Wielki. Na drodze Chrystusa” (wyd. Biały Kruk) rozważania Drogi Krzyżowej zostały napisane przez krakowskiego metropolitę abp. Marka Jędraszewskiego na nabożeństwo, które w tym roku miało zostać odprawione w krakowskiej Nowej Hucie. Nie mogło się tak jednak stać z powodu pandemii koronawirusa. Dlatego te bardzo ciekawe, warte utrwalenia rozważania ukazują się w postaci książkowej. Oparta na paralelach czternastu epizodów Męki Pańskiej z czternastoma epizodami z życia Jana Pawła II konstrukcja tych rozmyślań, powstałych dla uczczenia stulecia urodzin Świętego Papieża, nabrała w kontekście opustoszałych polskich miast, ludzi zamkniętych w domach z poważnej obawy o własne życie, szczególnie dramatycznego wyrazu.

– Rozważając życie Karola Wojtyły – świętego Jana Pawła II Wielkiego, który podążał za Chrystusem dźwigając swój krzyż, pragniemy również zrozumieć samych siebie, pragniemy głębiej zrozumieć sens naszego podążania za Chrystusem Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym, a ostatecznie sens naszego powołania do wieczności, gdzie będziemy wszyscy razem wpatrywać się w oblicze Boże – opowiada o swej książce abp Marek Jędraszewski.

Niezwykle poruszająco ukazuje Autor przy każdej stacji, jak bardzo naznaczone dźwiganiem krzyża życie Karola Wojtyły – Jana Pawła II było naśladowaniem Chrystusa, nieustannym podążaniem za Mistrzem. Plastyczną ilustrację do pięknych i głębokich rozważań stanowią zarówno wybitne dzieła sztuki religijnej, jak i fotografie Świętego Papieża z różnych okresów wykonane przez mistrza Adama Bujaka. Budują one scenograficzne ramy, ale też współtworzą nastrój, pozwalając zagłębić się w misterium wiary.

Do Ojca Świętego Jana Pawła II nawiązuje także abp Marek Jędraszewski mówiąc o swojej książce: – Jest to szczególna okazja, aby dziękować Bożej Opatrzności za dar naszego Wielkiego Rodaka, za wszystkie dzieła, które dokonały się dzięki jego wiernej służbie Bogu i człowiekowi. Jest to zarazem wezwanie, by rozważać, jak w osobie świętego Jana Pawła Wielkiego objawiała się prawda o człowieku, który na wzór swego Mistrza i Pana miłował do końca, prawda, która jest zrozumiała tylko poprzez Chrystusa i z Chrystusem. Pragniemy to uczynić, zatrzymując się przy kolejnych stacjach-tajemnicach Drogi Krzyżowej naszego Zbawiciela.

 

Abp Marek Jędraszewski: Św. Jan Paweł II Wielki na drodze Chrystusa, wyd. Biały Kruk, 112 stron. Więcej na https://bialykruk.pl/ksiegarnia/ksiazki/sw-jan-pawel-ii-wielki-na-drodze-chrystusa-abp-marek-jedraszewski

 

Pierwszą część rozważań abpa Marka Jędraszewskiego można zobaczyć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=LuPYxI42V7U&feature=


Komentarze (13):

Janek2020.04.2 2:00
Ciekawe jak długo jeszcze, Kościół w Polsce utrzyma się na sentymencie do JP2? Co chwilę zwłaszcza gdy chcę się wzbudzić emocje uzyskać jakiś cel to mamy odwołanie do przeszłości i nauk sw Jana Pawła. Wyższa władza kościelna w Polsce została na etapie Kościoła lat 80 XX wieku i dla niej jedynym prawdziwym papieżem to był ten z Polski. Dla obecnego młodego pokolenia JP2 jest tylko ciekawostką historyczną a jego nauka która ma się ni jak do obecnego postępowego Kościoła Franciszka, budzi co najwyżej uśmiech jaki ma się na twarzy, kiedy słucha się opowieści dziada z czasów młodości.
Sala samobojcow Hejter 20202020.04.1 18:52
Oglądaj Hit- Sala samobójców. Hejter 2020 365 Dni (2020) oraz inne filmy/seriale -->> www.ciinema.eu Nowa strona z filmami o jaką teraz ciężko. Wejdź zapisz sie i oglądaj same nowości :) Polecam jak najbardziej!
Precz z 🌈 zarazą!2020.04.1 14:29
Co by to lewackie bydło ("bydło" to bardzo delikatnie powiedziane) zrobiło bez tych kilku czy kilkunastu księży-pedofilów? Usiłuje rozciągnąć ich przypadek na cały katolicki kler w Polsce. Zajmijcie się też: celebrytami, aktorami, rockmanami, trenerami, Polańskim itd. Tam są bardziej smakowite przykłady. Zapewniam was: z powodu kilkunastu księży-pedofilów, którzy zdradzili swe powołanie i bardzo skrzywdzili niewinnych, Pan Bóg nie przestanie istnieć i nie anuluje swoich nieodwołalnych wyroków!
legrandbleu2020.04.2 14:22
Ależ nie zaprzeczaj tak hałaśliwie swojej orientacji :) Załapiesz się jeszcze na paradę w Brighton, bez obaw... Drzesz się jak Adrian...
Randki z syfem, randki z larwą sąsiadka2020.04.1 14:13
Chcesz zobaczyć tłustą i brudną larwę kremlowską? Jestem tutaj: www.zwiazki24.com.pl Chcesz nawet przez internet złapać syfa kremlowskiego? Jestem tutaj: www.zwiazki24.com.pl Chcesz zostać impotentem do końca życia? Obejrzyj mnie tutaj:www.zwiazki24.com.pl Jesteś pedałem i chcesz nim pozostać? Obejrzyj mnie tutaj: www.zwiazki24.com.pl Syf i coronavirus na mojej "koronie" tylko tutaj: www.zwiazki24.com.pl Jako bonus dorzucę malware i wirusy aby ci się komputer sperd......lił!
M.a2020.04.1 13:42
Św. Michale Archaniele wspomagaj nas w walce z trollami wrogami kościoła świętego oby ich Bóg nawrócić raczył.
ladychapel2020.04.1 14:02
Drogą i Prawdą jest ktoś inny - tak pisze Pismo.
mir2020.04.1 13:30
ale szuja ! przyjaciel panów
Randki kamerki pokazy skype!2020.04.1 13:26
Seks kamerki chat skype! Nowy portal oferujący Randkę Online S.E.X online oraz inne udogodnienia! Nie trać czasu poznaj panią juz dziś online! www.zwiazki24.com.pl A może trafisz na piękną sąsiadkę!
Jarek2020.04.1 13:25
A abp Ryś zrobił zbiórkę na zakup respiratorów. Jędraszewski wydał książkę "ku pokrzepieniu serc" Głódź wypił toast "ku pokrzepieniu serc" Rydzyk skomli o datki, bo mu media padają. No i biedny abp Ryś się wyłamał - jak mógł!!
ten obcy2020.04.1 13:30
sok zburaka, znad Fontanki, ferma inowrocławska?
Jarek2020.04.1 14:47
Szklana kula Ci się stłukła? Nie trafiłeś, próbuj dalej!
TAK Z INNEJ BECZKI.....2020.04.1 13:17
https://www.rp.pl/Dobra-osobiste/303319931-1-mln-zl-dla-ofiary-ksiedza-pedofila-Sad-Najwyzszy-utrzymal-wyroki.html