Mularczyk: ,,Niemcy chcą pilnować praworządności w Europie, sami mają problem ze swoją przeszłością!'' - zdjęcie
12.07.19, 07:45(fot. wikipedia/Domena publiczna)

Mularczyk: ,,Niemcy chcą pilnować praworządności w Europie, sami mają problem ze swoją przeszłością!''

25

- Państwo niemieckie, które dzisiaj chce mieć monopol na dyktowanie Europie i światu pewnych standardów postępowania, praworządności, praw człowieka – samo ma problem z rozliczeniem się ze swoją przeszłością. Sprawa odszkodowań i reparacji wojennych jest wciąż żywa – podkreślił poseł Arkadiusz Mularczyk, przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. reparacji na antenie Radia Maryja.

Polityk odniósł się do raportu przygotowanego przez niemiecki Bundestag, który podważa stanowisko rządu Angeli Merkel w sprawie reparacji dla Grecji. Według RFN sprawa jest zamknięta.

– Ekspertyza, którą przygotowano w Bundestagu na zlecenie lewicowych posłów niemieckich zupełnie w nowy sposób podchodzi do problematyki odszkodowań wojennych i reparacji. Po raz pierwszy (…) prawnicy niemieccy podkreślają, że sprawa reparacji wobec Grecji jest sprawą otwartą. To zupełnie nowe podejście – wskazał Arkadiusz Mularczyk.

Zdaniem Mularczyka, raport stara się podzielić zbrodnie wojenne na: popełnione w Grecji i popełnione w Polsce.

– Nie wiedzieć czemu, Niemcy rozróżniają zbrodnie na te popełnione w Grecji, za które teoretycznie mogą zapłacić i te popełnione w Polsce, za które płacić nie chcą, ponieważ rzekomo Polska zrzekła się tych reparacji w czasach komunistycznych. Dla mnie jest to element pewnej gry politycznej, która się toczy. Niemcy próbują wbić klin pomiędzy Polskę i Grecję tak, aby nie doszło do pewnego porozumienia między tymi dwoma krajami w zakresie wspólnych działań umiędzynarodowienia sprawy, czy też wystąpienia w tej kwestii wobec Niemiec – zaznaczył polityk.

Jak zaznaczył Mularczyk, działania Grecji ws. domagania się reparacji wojennych od Niemiec toczą się od 2012 roku.

– Jest to proces debaty, dyskusji, prac wewnętrznych kraju, ale też podejmowania inicjatyw na polu międzynarodowym. Myślę, że również przed Polską jeszcze szereg działań, które muszą zostać podjęte, czyli zakończenie prac nad raportem i przygotowanie prób podjęcia rozmów z Niemcami. Dyskusja, która toczy się w Polsce i w Niemczech, opinie wydane w tych państwach, one pokazują, że sprawa odszkodowań i reparacji wojennych jest wciąż żywa. Wciąż jest problemem nieuregulowany w relacjach międzynarodowych. Państwo niemieckie, które dzisiaj chce mieć monopol na dyktowanie Europie i światu pewnych standardów postepowania, praworządności, praw człowieka – samo ma problem z rozliczeniem się ze swoją przeszłością. Jest to jeden z najistotniejszych elementów pokazujących, że Niemcy nie mają moralnego prawa do tego, by dyktować warunki innym krajom – powiedział.

- Skutki II wojny światowej wciąż są odczuwane nie tylko w Polsce, ale w całej naszej części Europy – dodał Arkadiusz Mularczyk.

– Dyskusja, która się toczy jest ważna. Musi przypominać Niemcom o ich odpowiedzialności. Jestem przekonany, że jeśli będzie konsekwentna i będzie podnoszona w dłuższej perspektywie czasu, również poparta działaniami o charakterze międzynarodowym, to prędzej czy później Niemcy usiądą do stołu i będą rozmawiać na temat odszkodowań dla Polski – zaznaczył przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. reparacji.

bz/radiomaryja.pl

Komentarze (25):

Jan Radziszewski2019.11.20 14:06
Kłamstwa żydowskie i Niemieckie wkrótce /tj. nie dłużej niż 10 lat / się skończą bezpowrotnie + Bo + + NIEMIEC Podobnie jak żydów NIET I NIE BUDIET Z oczyszczenia świata w potopie ognia i siarki /Łk 17.26-30) ocaleją tylko Prawdziwi żydzi - którzy nawrócą się i uwierzą w Ewangelię + Pan : 568 Zniknie wielowyznaniowość, a ludzie innej wiary staną się katolikami. Resztka Żydów, jaka - pozostanie przyjmie chrzest i staną się Kościołem. niedziela, 5 listopada 2017+++ 5 XI 2017 Trzeba Ci pisać o różnych sprawach i ludach i narodach Teraz porozmawiamy o przyszłości. O przyszłości narodów. Jak jest powiedziane – Niemcy czeka zagłada (jeśli nie odkupią swych win). Niemal całe Niemcy będą zalane przez morze, a na miejscu prasłowiańskiego Berlina będzie rosła puszcza. Widzę, że tu nie rozumiesz, mój synu. Kiedyś nie miałeś problemów z tą wizją, lecz teraz odkąd wiesz, że po 3 dniach ciemności ma minąć 25- 30 lat (tylko) skąd i w jaki sposób wyrośnie puszcza. A jednak (wyrośnie). Francja mocno ucierpi i będzie zniszczona w znacznej części, część Włoch znajdzie się pod wodą i ucierpią wskutek rewolucji i prześladowania Kościoła. Irlandia ocaleje, a Anglia znajdzie się w znacznej części pod wodą. Pod wodą znajdzie się prawie cała Holandia, poza kilkoma bardzo małymi miejscami, które zostaną wyniesione nad powierzchnię wody. Austria prawie cała ocaleje. Zginą Czesi bo się nie nawrócili, a ziemia zostanie spustoszona i nie będą tam ludzie mieszkać. Częściowo zniszczone zostaną Węgry lecz naród ten ocaleje. Najmniej ucierpi Rumunia, nieco więcej Bułgaria. Teren dawnej Jugosławii ucierpi w różny sposób, lecz jak wiecie teren wokół Medjugorje i samo Medjugorje będą nietknięte. Kto tam zamieszka na ten czas kogo Ja tam zechcę ten ocali swe życie i duszę. Nikt tam nie zginie w czas ciemności. To miejsce będzie chronione szczególnie. I nikt nie będzie musiał się bać, kto tam będzie czy na pewno zdąży zamknąć się w domu z poświęconymi świecami. Boga, moje dzieci nie łapie się za nogi.. :)
Luzifer® 2019.09.21 2:39
Mularczyk, zobaczysz pan reparacje jak swinia siodlo, nie wyciagaj lap, zebraku jeden, moze od szwecji za potop tez, moze od Zakonu Krzyzackiego? Dziad!
robaczek 2019.07.12 15:22
PRZEDSZKOLE PIS ;] - to oni zaczeli to my tez mozemy ;] logika pis. tak sie uprawia polityke zagraniczna powaznego panstwa. rece opadaja dziadki, dajcie juz spokoj. MLODZI CHCĄ ŻYĆ BEZ WASZEGO JADU I KSENOFOBII. TO JUŻ NIE JEST WASZ SWIAT I CZAS SIE Z TYM POGODZIC tyle ;] już czas
W K2019.07.13 3:32
Spadaj na drzewo ze swoją głupią logiką dziadku!
toni2019.07.12 9:21
Hipokryzja to drugie nazwisko Mularczyka, zbliżają się jesienne wybory i PIS znowu bredzi o reparacjach.
Andrzej 2019.07.12 8:54
Niemcom do chwili obecnej trudno jest przełknąć pigułkę sprawcy wybuchu II wojny światowej oraz mordów popełnionych min. na obywatelach Polski. Sama postawa pani Kanclerz, w czasie obchodów rocznicy lądowania aliantów w Normandii, wskazuje na problemie akceptacji sprawstwa Niemiec ludobójstwa w czasie ostatniej. Stwierdzenie, że Niemcy zostały wyzwolone z hitleryzmu to jawna kpina z ofiar.
Urszula2019.07.12 10:52
Mylisz się. Niemcy doskonale zdają sobie sprawę, że są winni rozpętania drugiej wojny światowej i milionów ofiar. Powiedzieli to już wcześniej i powtarzają nadal. Powiedzieli też już wielokrotnie, że holokaust to ich wina, nie Polski czy innego państwa. Zostali wyzwoleni z hitleryzmu - to prawda. Nie są dzisiaj państwem wyznającym te zasady jakie wyznawała III Rzesza, ale wiedzą, że długo im będą wypominane czasy Hitlera.
Marian2019.07.12 13:01
Mowia to politycy z rzadu w oficjalnych wypowiedziach.Niemieckie media pisza o polskich obozach i o nazistach ktorzy rozpetali wojne
Mirek2019.07.12 8:52
Niemcy to cwaniaki i wiedzą co robią . Grecja jest zadłużona głównie w niemieckich bankach i doskonale wiedzą że Grecy tego długu nie spłacą dlatego godzą się na rozmowy na tej zasadzie że my[Niemcy] odpuszczamy wam [Grekom] dług lub część i temat reparacji mamy załatwiony . Czyli że Grecy dostaną reparacje wojenne a tak naprawdę ich ......nie dostaną . Inaczej stoi sprawa Polski ponieważ nam Niemcy musieliby zapłacić żywą gotówkę . Dlatego będą się migać ale i na nich jest sposób . Musimy dogadać się z amerykańskimi Żydami i Niemiaszki będą bardzo ugodowi . Z tej operacji i my Polacy będziemy zadowoleni i Żydzi będą zadowoleni a Niemcy ....a Niemcy nabiorą do nas szacunku .
Buster2019.07.12 8:40
Nie zasługujecie na pojednanie ani z Niemcami, ani z Ukraińcami, ani z Żydami, wstyd mi w europie za obecną Polskę i Polaków
Sesina2019.07.12 8:53
Niemcy Ukraińcy i Żydzi to są ostatnie gnoje antypolskie.Znimi nie mozna się pogodzic!!!
Marian2019.07.12 9:02
Niemcy nadal sa naszym wrogiem to samo dotyczy Zydow.Ukraincy to chyba jeszcze nie dorosli do niepodleglosci.
toni2019.07.12 9:23
Buster nie myl Polaków od PISowskich polaczków.
PZPR2019.07.12 14:12
Pojednanie ze złodziejami i mordercami?
Zenekxiks2019.07.12 8:37
niemcy to najwięksi złodzieje i mordercy na świecie !!!
Stanislaw2019.07.12 8:36
Żeby akcja odszkodowawcza mogła miękko startować, czyli żeby Niemcy uruchomili wypłaty, lepiej by było, żeby Polska najpierw MOCNO! wsparła Grecję. Dopiero potem, na tych zasadach starała się o wypłaty dla siebie. Starania równoległe doprowadzają do usztywnienia stanowiska Niemiec wobec jednych i drugich; a Grecja, która wcześniej zaczęła starania, czuje się jakby zablokowana z powodu Polskich starań.
Foster2019.07.12 8:29
No pewnie 1 bilion by odpalili i można by ogłosić sukces.
anonim2019.07.12 8:25
SŁOWA SŁOWA i jeszcze więcej słów. to nasz narodowy wspaniały oręż od stuleci. niech poseł mularczyk dopie.....ła szkopom mocniej strach ni ma to tylko SŁOWA. zobaczcie na greków zebrali się zrobili złożyli i będą skuteczni. a poseł mularczyk niech nieludzko je......ie szkopa. strachu ni ma. i janusze jakie dumne. szkop zje.....ny
lulek2019.07.12 10:09
Jak nie masz nic do powiedzenia to przestan pisac. Lewaccy trolle jestescie tak upierdliwi, nic zero totalne, a wasze tresci "ubarwione" wulgaryzmami i przeklenstwami.
michu2019.07.12 8:08
Dziwić może tylko to jakich mamy najdelikatniej chyba ujmując nierozgarniętych polityków. No przecież dziś każdy średnio rozgarnięty licealista wie, że państwa poważne realizują swoje interesy. W pozostałych państwach wystarczy przekupić elity ( ponoć w Afryce kiedyś wystarczyło kolorowymi paciorkami) i będą przepraszać za nie swoje winy itp, media przekupić i będą nadawać, że trza realizować wytyczne różnych komisji agend itp i sie wstydzić, że za wolno idzie ;)
JR2019.07.12 8:02
To Niemcy zapomnieli, że zniszczyli Warszawę i wiele innych miast i wsi? Zapomnieli ile milionów ludzi zamordowali w okrutny sposób? Zapomnieli o obozach koncentracyjnych, krematoriach? Zapomnieli ile wywieźli dóbr kultury?Mówienie o rzekomym zrezygnowaniu z reperacji to próba uniknięcia zapłaty ze te zbrodnie, za zniszczenia, za cierpienie niewinnych ludzi dorosłych i dzieci. Historii tak łatwo się nie zapomina, są na to dowody w postaci filmów dokumentalnych, istniejących choćby w Polsce obozów niemieckich, są relacje ludzi, którzy przeżyli ten koszmar. Niemcy tego wyprzeć się nie mogą!!!
Czarek2019.07.12 8:00
Czy Niemcy nie stracili sumienia? Po tym jak wybrali Hitlera na swego wodza i całym narodem głosowali na jego partie i chcieli jego wszechwładzy, teraz powinni bić się w piersi. A oni zamiast tego zniemczają Gdańsk i chcieli ze swojego Tuska zrobić prezydenta naszego Narodu. A teraz ta Dulkiewicz...
JR2019.07.12 8:04
Szwab jakiś przyznał jedynkę czerwoną. Co prawda w oczy kole?
G-unit2019.07.12 7:58
No moze kiedys jakis nasz lepszy rzad doprowadzi ta sprawe do konca, a nie bedzie konikiem wyborczym tak jak ze zmiana konstytucji, zmiana sadow i dalej patataj patataj do nastepnych wyborow
realista2019.07.12 9:10
cYTAT ALE BARDZO TRAFNY bRAWO !!!!!!!!!!!!! Poznasz prawaka po mordzie jak kiedyś ormowca, politruka, czlonka kompartii. To ten sam gatunek skurvvysyna. Prostszy do opisu niż krótsza cześć cepa. Występują wsrod pisiorow po dwa typy na płeć: księżowsko/ministrancki i homoseksualny (Ziobro, Kuchcinski, Blaszczak, Andruszkiewicz, Bielan) i gbur/cham/troglodyta (Rybak, Tarczynski, Cejrowski, Brudzinski). Wsrod kobiet dominuje typ belferki/katechetki i prokuratorki (Mazurek, Gosiewska, Zalewska, Fotyga, Pawlowicz) i soltysowe/urzędniczki gminy i sklepowe (Wrobel, Kempa, Sobecka, Szydło).