MSZ: Rekordowa liczba Polaków za granicą zgłoszona do głosowania - zdjęcie
24.06.20, 19:54fot. Screenshot/ youtube

MSZ: Rekordowa liczba Polaków za granicą zgłoszona do głosowania

5

Według informacji jakie podaje wiceszef MSZ, Piotr Wawrzyk chęć głosowania za granicą zgłosiło 387 tys. Polaków, w tym 343 tys. korespondencyjnie. Urzędnik podkreśla, że „nigdy wcześniej tak wielu naszych rodaków za granicą nie wyraziło chęci głosowania”.

Wawrzyk przyznał, że dziwią go zarzuty o utrudnianie Polakom mieszkającym za granicą oddawania głosu w wyborach prezydenckich. „Służba dyplomatyczna, a przede wszystkim służba konsularna jako odpowiedzialna za zorganizowanie i przeprowadzenie wyborów zagranicą, dokłada wszelkich starań, aby ten udział w wyborach był maksymalnie powszechny, aby wszystkim tym, którzy chcą w tych wyborach wziąć udział, dać tak możliwość, aby nie ograniczać w żaden sposób możliwości udziału naszych rodaków za granicą w wyborach – to jest nasz priorytet” – zaznaczył wiceminister.

Dla porównania pięć lat temu głosowało 197 tys. Polaków. Wysyłka pakietów rozpoczęła się 16 czerwca. Jak podkreśla Wawrzyk „W samym Londynie przygotowano 77 tys. pakietów, a pracowało nad wysyłką prawie 100 osób służby dyplomatyczniej i konsularnej”. Wysyłka trwała do 22 czerwca, zgodnie z ustawą.

Podkreślono także sprawność polskich służb dyplomatycznych, które w ciągu kilku dni wysłały 130 tys. pakietów w samej Wielkiej Brytanii. Dla porównania Poczta Polska w podobnym czasie rozprowadziła w Polsce 118 tys. pakietów.

Wiceminister poinformował też, że jeśli ktoś nie zapisał się przed I turą wyborów, to jest taka możliwość przed ewentualną II turą wyborów. Zaznaczył, że głosowanie odbędzie się we wszystkich obwodach za granicą w niedzielę 28 czerwca w godz. 7 – 21, z wyjątkiem Ameryki Północnej i Południowej, gdzie odbędzie się ono w podobnych godzinach w sobotę 27 czerwca.

ks/ PAP

Komentarze (5):

ladychapel2020.06.25 4:53
Wy wszyscy górale z Chicago - dalej! Wracajcie do swej Polski!!! A jeżeli nie wracacie - nie głosujcie i nie decydujcie jak ludziom na co dzień mieszkającym w Polsce będzie się żyło. Płacisz podatki w innym kraju, tam pracujesz i korzystasz ze wszelkich przywilejów, służby zdrowia, edukacji, itp. - nie głosuj i nie decyduj jak innym będzie się żyło
katolicka kretynizacja polski2020.06.24 20:05
niestety mam tylko jeden głos, ale lubię ubierać się jak Rafalala, to może będę miał dwa
katolicka kretynizacja polski2020.06.24 20:04
wystarczy poczytać fora polonijne a dowiemy się że ludzie dostają z ambasad jakieś ksera pakietów wyborczych bez pieczątek! śmierdzi oszustwem na kilometr tym bardziej że ambasadorzy to przydoopasy PiSowskie powoływani przez rząd!
OBOJETNIE jedynie dodam, że2020.06.24 20:09
teraz … głośno pierdzę, aby zagłuszyć kaszlnięcie. To też śmierdzi - kszernie.
WYSPIARKA2020.06.24 21:54
TO CHYBA TYLKO TY MASZ TAKIE INFORMACJE,BO JA I MOI ZNAJOMI DOSTALISMY DOBRE PAKIETY DO GLOSOWANIA.NIE SIEJ ZAMIESZANIA.