Morawiecki:Polska niepodległa to Polska nowoczesna i sprawiedliwa - zdjęcie
11.11.17, 20:16Zdj. P. Tracz, KPRM, Flickr, domena publiczna CC0

Morawiecki:Polska niepodległa to Polska nowoczesna i sprawiedliwa

Wicepremier Mateusz Morawiecki wydał specjalne oświadczenie z okazji Święta Niepodległości. Jak podkreślił, niepodległość naszego kraju miała uczynić go nowoczesnym i sprawiedliwym. 

Wdrażana przez obecny rząd "Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest wierna wizji, dla której niepodległość była zobowiązaniem do budowy lepszej Polski"- podkreślił minister rozwoju i finansów. 

Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że myśląc o rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości, nie możemy zapomnieć, że bój o wolność ojczyzny był dla wielu pokoleń Polaków "czymś więcej niż walką o wyzwolenie z niewoli zaborców”. Polityk odwołał się do "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego:

„Stefan Żeromski przedstawił najbardziej sugestywny literacki obraz tego, czym miała być Polska niepodległa, pisząc o Polsce szklanych domów. To wizja Polski szklanych domów miała dać inspirację Cezaremu Baryce do powrotu do ojczyzny z rubieży byłego Imperium Rosyjskiego. Szklane domy były wtedy i są teraz, po prawie stu latach, symbolami nowoczesności”- napisał minister Morawiecki. Wicepremier wspomniał o innym wybitnym przedstawicielu pokolenia Żeromskiego, dla którego „sen o niepodległości był połączony z wielką wizją modernizacyjną”. Mowa o Juliuszu Leo, prezydencie Krakowa, który "przez mądrą politykę finansową i gospodarczą - pomógł odbudować dawnej stolicy swoje znaczenie”. 

„Gdy myślimy o Pierwszej Kadrowej, powinniśmy pamiętać, że to wstawiennictwo Juliusza Leo pozwoliło stworzyć Legiony”- podkreślił polity. Jak dodał, pierwsze rządy II RP pokazały, że niepodległa Polska będzie krajem tak samo nowoczesnym, jak "wrażliwym" na problemy społeczne. 

„Przystanek Niepodległość miał prowadzić do Polski nowoczesnej i sprawiedliwej. To było celem polskich patriotów w 1918 r. Niemal sto lat później, niewiele się pod tym względem zmieniło”- podkreślił wicepremier. 

yenn/PAP, Fronda.pl