Niepokoi nas coraz większa obecność wojsk rosyjskich wokół Ukrainy, na Białorusi, wzdłuż granicy rosyjsko-białoruskiej oraz w Obwodzie Kaliningradzkim; to kolejny instrument, który może być użyty do bezpośredniego ataku – czytamy w niedzielnym wpisie premiera Mateusza Morawieckiego.

W niedzielę szef polskiego rządu rozpoczął serię spotkań z europejskimi liderami, a przedmiotem dyskusji jest kryzys na granicy z Białorusią oraz wojna hybrydowa prowadzona przez reżim Łukaszenki.

Dzięki naszej aktywności w kontakcie z krajami Bliskiego Wschodu oraz z naszymi zachodnimi partnerami, udało się doprowadzić m.in. do zmiany postawy wielu linii lotniczych, które służyły jako narzędzie do przemytu ludzi, wykorzystywanych później jako żywe tarcze” – stwierdza premier Morawiecki.

Niepokoi nas coraz większa obecność wojsk rosyjskich wokół Ukrainy, na Białorusi, wzdłuż granicy rosyjsko-białoruskiej oraz w Obwodzie Kaliningradzkim. To kolejny instrument, który może być użyty do bezpośredniego ataku” – podkreślił szef polskiego rządu.

Premier Morawiecki podziękował także premierowi Łotwy Kriszjanisowi Karinszowi za szybką i owocną współpracę. Morawiecki podkreślił, że Polska i Łotwa mówiły jednym głosem na wszystkich Radach Europejskich ws. grożących konsekwencji budowy gazociągu Nord Stream 2 oraz rosyjskich spekulacji na rynku gazu.

Teraz razem szukamy rozwiązania tego kryzysu. #WeDefendEurope” – podkreślił polski premier.

mp/pap/facebook