"Europa potrzebuje kompleksowego pakietu ożywienia gospodarczego stymulującego europejską ekonomię. Konieczna jest nasza wspólna zgoda w kwestii ambitnego kształtu Wieloletnich Ram Finansowych oraz zwiększenie środków własnych, dochodów UE" - napisał premier Mateusz Morawiecki w artykule dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

 

"Tylko w ten sposób odnajdziemy równowagę, która zanikła w wyniku wewnętrznych podziałów i wzajemnych animozji" - dodał.

"Unia powinna przeznaczyć całkiem nowe środki finansowe na przeciwdziałanie skutkom gospodarczym pandemii. Wiemy z przeszłości, że strategia austerity – zaciskania pasa w dobie kryzysów lat 2007-13 – nie sprawdziła się" - stwierdził premier w tekście.

Szef rządu podkreślił też, że "dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy Europy Solidarności – z ambitnym budżetem i nową, odbudowaną równowagą".

"Funkcjonowanie UE musi napędzać ambicja solidarnej współpracy gospodarczej podjętej w celu ochrony zintegrowanego europejskiego rynku" - zauważył.

Według Morawieckiego Ue potrzebuje "kompleksowego pakietu ożywienia gospodarczego stymulującego europejską ekonomię".

"Konieczna jest nasza wspólna zgoda w kwestii ambitnego kształtu Wieloletnich Ram Finansowych oraz zwiększenie środków własnych, dochodów UE. Tylko w ten sposób odnajdziemy równowagę, która zanikła w wyniku wewnętrznych podziałów i wzajemnych animozji" - ocenił.

bsw/tvp info