MON: Obrona Terytorialna w każdym powiecie - zdjęcie
03.01.16, 10:32„Ćwiczenia Małopolskiej Obrony Terytorialnej, fot. Kamil JASNOS”

MON: Obrona Terytorialna w każdym powiecie

8

W 2016 r. mają powstać 3 jednostki OT, a później łącznie 380 kompanii tej formacji. To plany Ministerstwa Obrony Narodowej. Tworzeniem OT zajmie się ppłk. rez. dr Grzegorz Kwaśniak.

 

Jak podaje „Rzeczpospolita” w Ministerstwie Obrony Narodowej rozpoczęły się prace mające na celu opracowanie koncepcji organizacji i funkcjonowania WOT, czyli Wojsk Obrony Terytorialnej. Pełnomocnikiem, który zostanie oddelegowany do tworzenia tej formacji, został ppłk. rez. dr Grzegorz Kwaśniak, były oficer Sztabu Generalnego. Kwaśniak jest absolwentem Akademii Wojskowej w Brnie. Przez większą część swojej kariery zawodowej służył w pododdziałach bojowych Sił Zbrojnych RP. W latach 2006-2010 pracował w Zarządzie Planowania Strategicznego SG WP oraz w AON w Warszawie. Był członkiem zespołu opracowującego „Strategię Bezpieczeństwa Narodowego RP-2007”.

Decyzję o powołaniu Pełnomocnika ds. tworzenia Obrony Terytorialnej Kraju, minister Macierewicz podjął już w listopadzie. Według rzecznika MON Bartłomieja Misiewicza już wtedy rozpoczęto przygotowywania do utworzenia Biura Pełnomocnika, które ma współpracować z istniejącym Biurem ds. Proobronnych MON.

Jednostki WOT będą tworzone na trzech poziomach organizacyjnych : krajowym (powstanie Inspektorat OT w ramach Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych), wojewódzkim (utworzone zostaną Dowództwa Wojewódzkie OT) oraz powiatowym (powstaną bataliony i kompanie OT).  

 

KJ/rp.pl

 

Komentarze (8):

anonim2016.01.3 10:51
Tak sobie myślę że to w samą porę zważywszy na uświadomienie jaką popularnością wśród muzułmanów cieszy się ich własna interpretacja Tajemnicy Fatimskiej, i roli niewątpliwie pomocnego jak się okazuje gestu kolejnego papieża
anonim2016.01.3 11:40
Pomysł na miarę AK!!! Ponadczasowy, ideowo świetny i jedyne realna szansa na odzyskanie zdolności obronnej po zdewastowaniu i rozbrojeniu polskiej armii przez POwskie pomioty z Klichem- psychicznym na czele. Tak trzymać Panie Macierewicz 😊
anonim2016.01.3 11:42
Jeśli nie chcemy walczyć o swoje życie i o życie naszych rodzin, to zasługujemy na wybicie
anonim2016.01.3 12:30
Jestem za chętnie poświęcę weekendy na aktywny wypoczynek w postaci szkoleń :)))
anonim2016.01.3 12:56
Mógłbyś potrollować gdzieś indziej ? jako niemiecka wstyka jesteś wkurzający, może spróbuj się nawrócić i nie opowiadać głupot "WSZYSCY JESTEŚMY ANTYSEMITAMI"
anonim2016.01.3 13:19
potwierdziłeś moją opinie o sobie :-), nie nie jestem "ruską wtyką" to kolejne twoje pomówienie "WSZYSCY JESTEŚMY ANTYSEMITAMI"
anonim2016.01.3 15:00
PabloKraków: też jestem za - jako zwykli obywatele możemy jakoś pomóc i przyspieszyć ten projekt?
anonim2016.01.3 22:11
Przadalyby sie tez procedury na wypadek wkroczenia wojsk rosyjskich lub niemieckich, ktora z jakichs przyczyn moga miec listy z nazwiskami i adresami wszystkich czlonkow OT [jakis wczesniejszy atak hakerski],zeby sie nie skonczylo na masowych wywozkach i katyniu, zeby ludzie stawiali opor natychmiast w najbardziej brutalny sposob dla odstraszenia wroga.