Modlitwa w intencji zgwałconej i spalonej dziewczynki - zdjęcie
05.01.14, 12:50Fot. Sxc.hu

Modlitwa w intencji zgwałconej i spalonej dziewczynki

22

Straszna śmierć spotkała nastolatkę po tym, jak rodzice zgłosili pierwszy gwałt na policję. Oprawcy się o tym dowiedzieli i w barbarzyński sposób zemścili.

Niestety powszechna przemoc wobec kobiet w tym kraju wciąż jest tematem tabu, a policja cicho przyzwala na gwałty, wyznając zasadę, że winę ponoszą kobiety, która sprowokowały mężczyzn swym zachowaniem czy strojem. „Istnieje pilna konieczność zmiany mentalności. Nie możemy pozwolić na to, by takie akty barbarzyństwa dalej miały miejsce” – podkreśla abp Felix Machado.

„To jest prawdziwa tragedia. Nie możemy przystać na to, by komukolwiek odbierano w ten sposób życie. To barbarzyństwo, trudno sobie wyobrazić by człowiek mógł się zachowywać jak zwierzę – mówi abp Machado. - Winę za to ponosi w jakiejś mierze nasza kultura: brak odpowiedniej edukacji i szacunku dla kobiet oraz pogłębiająca podziały kastowość. Mimo że takie gwałty i mordy spotykają się z powszechnym potępieniem, to wciąż dochodzi do tych zbrodni. Rząd zaostrzył kary za takie zbrodnie, jednak oprawcy zbytnio się nie przejmują. Tu wkracza właśnie kastowość. Ludzie z wyższych kast są przekonani, że mają kompletną władzę nad życiem osób z niższych kast i że się zawsze wybronią. To jest mentalność, którą trzeba zmienić u podstaw. Stąd, jako Kościół, tak wiele mówimy o godności, równości i świętości każdego ludzkiego życia”.

Komentarze (22):

anonim2014.01.5 13:15
@Talman Jestem w stanie zrozumieć fakt, iż zastosowałeś sztukę ironii, ale, w mojej ocenie, mimo wszystko dokonujesz nadinterpretacji w tej kwestii... Fronda głosi określone założenia, z którymi w danych aspektach można się zgadzać, można się nie zgadzać, ale tego rodzaju twierdzenia, nawet wyrażone w formie ironicznej, uważam za przesadzone. Wydarzenia te, jak i to co z nimi pośrednio związane, funkcjonujące w społeczeństwie Indii schematy, mechanizmy działań, postrzegania, portal jednak jasno potępia i od takich się też odcina. Nie wrzucajmy wszystkiego, wszystkich naszych spostrzeżeń, faktów do jednego worka o nazwie: "specyfika Portalu Poświęconego"... :) :) :)
anonim2014.01.5 13:36
Sylabariuszu, tradycja równego traktowania, a nawet wyróżniania kobiet trwa w chrześcijaństwie od ponad 2000 lat, ale osoby z problemami takimi jak Talman muszą w sobie utwierdzać fałszywy obraz obiektu nienawiści, bo inaczej sumienie nie pozwoliło by im trwać w niej.
anonim2014.01.5 13:37
@Talman Naprawdę uważasz, że Tomasz Terlikowski podziela tego rodzaju poglądy, i jest zwolennikiem tak radykalnych rozwiązań?? Według mnie, w dalszym ciągu te opinie są przesadzone. Owszem, pisałem, że portal pewne założenia głos, ale na podstawie tego nie formułowałbym na pewno tak jednoznacznych wniosków... To, co kreślisz jest oczywiście niewłaściwym, niedopuszczalnym modelem rzeczywistości i tak pojmowanej wizji świata należy się przeciwstawiać, ale mimo wszystko, ja, nie określiłbym TPT zdeklarowanym zwolennikiem wspomnianych rozwiązań... Nie, to byłby już przesadzony wniosek... Pozdrawiam, z Bogiem :)
anonim2014.01.5 13:38
To jest sprawa dla feministek (i nie tylko). Ale za to chyba UE nie płaci, a do Indii strach pojechać. Bezpieczniej i bardziej opłacalne wmuszać w polskie dzieci gender co nie ?
anonim2014.01.5 13:43
@Wojo Nie mam zamiaru określać motywacji wspomnianego Talmana, wyraża swoją opinię, ma do niej pełne prawo, w mojej ocenie nadinterpretuje i formułuje przesadzone wnioski. Co zaś do "tradycji równego traktowania, a nawet wyróżniania kobiet w chrześcijaństwie", zgadzam się. Ubolewam jednocześnie nad tym, iż rzeczywiście niewielu jest w stanie do tych kwestii odnieść się merytorycznie, tej prawdy objąć. Ten niezbywalny fakt wzbudzał wszakże niemałe poruszenie wśród społeczności starożytnego Rzymu... I to właśnie m.in. on bezpośrednio wpłynął na to, że nagle chrześcijaństwo zaczęto postrzegać jako szczególnie niebezpieczne, niezrozumiałe w swych prawdach, niepokojące. Ale jest to z pewnością temat na dłuższą dyskusję... :) Pozdrawiam, z Bogiem :) :)
anonim2014.01.5 14:46
@Talman: "Nie ma przebrzydłego gondoru" Nice try Sauron! I prostactwo intelektualne wylazło po raz kolejny, gdy mowa o winie za gwałt. Ile razy trzeba powtarzać, że czym innym jest wina, a czym innym odpowiedzialność za siebie? Wina leży bezsprzecznie po stronie sprawcy. Natomiast zachowaniem odpowiedzialnym jest minimalizowanie ryzyka wystawiania się szwank. Ale kto nie chce zrozumieć, ten dalej będzie walił cytatami z racjonalisty. To straszne, co zrobiono tej kobiecie. Jedyne, co pozostaje, to modlitwa.
anonim2014.01.5 14:48
@AirWolf Nie do końca się z Tobą zgodzę, ale jak już pisałem, to temat na dłuższą dyskusję.... :) Pozdrawiam
anonim2014.01.5 14:49
"Jak to wszystko ma się do opinii jednego (p)osła, że ci Indianie (sic) to "całkiem normalni, zdrowi, myślący i odpowiedzialni ludzie"?" Takie zachowanie także w ich kulturze jest niedopuszczalne i nie jest to norma, a złamanie jej, chroniąc się przywilejami.
anonim2014.01.5 14:55
Módlmy się za duszę tej biednej dziewczyny. Hinduizm, religia miłości zakłada że: (cyt) "Wszyscy są sobie równi – niezależnie od wyznania, rasy, państwa, wieku, płci czy inteligencji. Są oni bowiem częścią Boga. Z teorią nie zgadza się jednak praktyka, gdyż: - system kastowy różnicuje prawa ludzi w zależności od ich pochodzenia społecznego - jedno z podstawowych praw człowieka, czyli prawo do życia nie przysługuje wdowom (z wyjątkiem najmłodszej żony zmarłego mężczyzny)" (za prezydenckim źródłem czyli Wikipedią) Faktycznie @AirWolf, to tak samo jak w chrześcijaństwie :/ Masz chłopie pojęcie.
anonim2014.01.5 16:16
@AirWolf: Ja też odnoszę pewne wrażenie, gdy czytam twoje komentarze, ale gdybym się nim podzielił, to mógłbyś się bardzo obrazić. Także pozwól sobie jedynie powiedzieć, że twoje wrażenie nic nie wnosi.
anonim2014.01.5 16:16
No niemożliwe w tych uduchowionych Indiach, gdzie się jeździ po ,,oświecenie'' w monizmie człowiek jako taki jest niczym
anonim2014.01.5 16:46
@AirWolf Tego nie powiedziałem... :) Ty tak stwierdziłeś i masz ku temu pełne prawo... Owszem, mamy do czynienia z pewnymi normami, schematami, ale idzie o samo ich określenie. Pozdrawiam
anonim2014.01.5 17:14
@perfekt..., oby jakiś pedał odbyt ci przetrzepał.... chociaż dla ciebie, to być może przyjemność.
anonim2014.01.5 18:37
@perfekt, po co debilu się produkujesz i żartujesz w tym temacie?
anonim2014.01.5 19:49
@perfekt oleje to ja ciebie
anonim2014.01.5 20:24
@perfectstranger Nie wiem czym pastujesz podłogę, ale lepiej tego nie wąchaj.
anonim2014.01.5 21:51
@AirWolf Tak, bowiem jak już zawarłem jest to temat na dłuższą dyskusję... A nie mam na to obecnie czasu... Potwierdziłem, że być może w pewnych względach przyznałbym Ci rację, co do innych aspektów bym z kolei polemizował... Zaintrygowałem Cię, sprowokowałem do przemyśleń. To, iż nie rozwinąłem tematu nie jest, zapewniam, przejawem zdolności argumentacyjnej. :) :) :) Ponadto nie uważam, by tego rodzaju wątek, odnoszący się do kwestii tragicznych, informujący o tak znacznej krzywdzie wyrządzonej bezbronnemu dziecku, był właściwą płaszczyzną dla czynienia tego rodzaju rozważań, polemik, wywodów.... Będą ku temu inne okazje... Pozdrawiam, z Bogiem. :)
anonim2014.01.5 21:52
* - "przejawem trudności w zdolności argumentacyjnej"
anonim2014.01.6 1:24
@Talman - Zwróć uwagę, że w porównaniu ze starożytną Grecją lub Rzymem teksty ojców Kościoła były przejawem znaczącego postępu. @Telefon - To jest sprawa nie tyle dla feministek, co dla polityków. Jak bowiem wspomniano w samym tekście, jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest silna kastowość, nieobecna w cywilizacji zachodniej. Dopóki się to zmieni, takie sytuacje będą miały miejsce. @perfectstranger - Tak, gwałty to norma seksualna. Tylko że w komentarzach pod artykułem o gwałcie bardzo często przewijają się wpisy typu "powiesić na suchej gałęzi" i "obciąć sk...om jaja". Gwałt jest też zagrożony karą zbliżoną do kary za nieumyślne zabójstwo (i niedano zostały zaostrzone). Tak, w Polsce klimat zdecydowanie sprzyja gwałcicielom...
anonim2014.01.6 3:37
Do genderowców. Kobiety gwałci się w lewackich 'małżeństwach', nie katolickich. To lewacy zyją jak zwierzęta, instynktami.
anonim2014.01.6 6:41
@perfekt lewy śmieciu, kto cię zrobił zasrańcu? Poczęty przez odbyt jesteś? Pozdrawiam
anonim2014.01.6 18:50
@AirWolf napisał: cyt.(...)"Chyba w każdej religii kobieta jest traktowana jako osoba niższa, mniej ważna niż mężczyzna. Chrześcijaństwo żadnym wyjątkiem tu nie jest." Jeśli to zdanie nie oznacza zrównania, wg ciebie, chrześcijaństwa z innymi religiami w kwestii traktowania kobiet to albo ja nie rozumiem języka polskiego alby ty człowieku co innego myślisz a co innego piszesz :/ Aby dyskutować na argumenty najpierw trzeba je mieć...