Mocne słowa Morawieckiego w wywiadzie dla Bloomberga! - zdjęcie
23.02.18, 07:45Fot. KPRM via Flickr, CC 0

Mocne słowa Morawieckiego w wywiadzie dla Bloomberga!

O nowelizacji ustawy o IPN rozmawiał premier Mateusz Morawiecki z głównym portalem Bloomberg L.P., specjalizującym się w informacjach i analizach gospodarczych. Premier zdecydowanie bronił nowelizacji mówiąc również o „antypolonizmie”.

Wywiad zatytułowano „Przesłanie Polski do świata w dyskusji o Holokauście: chodzi o was, nie o nas”. W rozmowie z portalem szef polskiego rządu podkreślał, że międzynarodowe protesty w ostatnich dniach dowiodły tylko narastającej fali „antypolonizmu”.

Nowelizacja ustawy o IPN – jak podkreślał premier -”jest konieczna, aby bronić honoru i wizerunku Polski”. Przyznał też jednocześnie, że nie jest wykluczone, że sędziowie Trybunału Konstytucyjnego wprowadzą w niej pewnie zmiany.

Wypowiedzi premiera były bardzo zdecydowane. Podkreślał, że „nic nie powstrzyma wysiłków jego rządu zmierzających do naprawienia (wizerunku) Polski”.

Jak zaznaczył premier – jednym z nich jest właśnie ustawa kryminalizująca sugerowanie, że Polska w jakikolwiek odpowiada za ludobójstwo. Dodał, że z naszego punktu widzenia obecnie sytuacja pogarsza się:

Niektórzy ludzie mówią, że Polacy byli gorsi od nazistów co jest całkowicie błędnym przedstawieniem faktów, całkowitym niezrozumieniem historii tego co się stało na polskiej ziemi”.

W rozmowie przypomniał choćby o użyciu przez byłego prezydenta Baracka Obamę sformułowania „polskie obozy śmierci” w trakcie pośmiertnego uhonorowania Jana Karskiego najwyższym, amerykańskim odznaczeniem cywilnym.

dam/PAP,Fronda.pl