Mocne słowa gen. Skrzypczaka: Dezercję karze się śmiercią - zdjęcie
18.12.21, 13:16Fot. screenshot - YouTube (Defence24)

Mocne słowa gen. Skrzypczaka: Dezercję karze się śmiercią

68

„Dla mnie od początku sprawa jest ewidentna, że jest to dezerter, który przeszedł na stronę wroga i tak to trzeba interpretować. Tu nie może być innej - moim zdaniem, jako żołnierza - interpretacji jak dezercja żołnierza w czasie wojny” – mówi portalowi wPolityce.pl gen. Waldemar Skrzypczak.

W czwartek po południu młody żołnierz 11 Pułku Artylerii pełniący służbę na granicy zdezerterował na Białoruś. Według strony białoruskiej poprosił tam o azyl, ponieważ nie zgadza się z polityką migracyjną polskiego rządu. Białoruskie media reżimowe już nagrywają wywiady z szeregowcem, który opowiada m.in. o strzelaniu przez Polaków do migrantów. MON wskazuje na kłopoty z prawem żołnierza, które mogły przyczynić się do jego decyzji o ucieczce. Niewykluczone również, że został już wcześniej zwerbowany przez białoruskie służby.

W rozmowie z portalem wPolityce.pl sprawę komentował gen. Waldemar Skrzypczak. Były dowódca Wojsk Lądowych przyznał, że pierwszy raz spotkał się z tego typu sytuacją. Wiele lat pełniąc służbę spotykał się co najwyżej z incydentami polegającymi za samowolnym oddaleniu się żołnierza, ale nie z dezercją.

- „Dla mnie od początku sprawa jest ewidentna, że jest to dezerter, który przeszedł na stronę wroga i tak to trzeba interpretować. Tu nie może być innej - moim zdaniem, jako żołnierza - interpretacji jak dezercja żołnierza w czasie wojny. Jeżeli wszyscy politycy mówią, że jest wojna hybrydowa przeciwko Polsce, to bądźmy konsekwentni. Żołnierz zdradził Polskę w czasie wojny przechodząc na stronę naszego wroga i to jest bezsporne”

- stwierdził wojskowy.

Z doniesień medialnych wynika, że wcześniej młody żołnierz został karnie przeniesiony do innej jednostki za pobicie swojej matki. Gen. Skrzypczak podkreśla, że taka sytuacja nie miała prawa mieć miejsca. Nawet gdyby był najlepszym żołnierzem, po dopuszczeniu się takiego czynu powinien zostać natychmiast wyrzucony z wojska.

Rozmówca wPolityce.pl odniósł się również do kary, jaka grozi teraz dezerterowi.

- „Ten żołnierz dokonał rzeczy najstraszniejszej ze wszystkich strasznych w czasie wojny przechodząc na stronę wroga czyli dokonał dezercji. Jeżeli czytam dzisiaj w mediach, że prokuratura wszczęła postępowanie i grozi mu do 10 lat więzienia, to się zastanawiam, o co w tym wszystkim chodzi. W czasie wojny przechodzi na stronę wroga i grozi mu 10 lat więzienia? Ja tego nie pojmuję”

- stwierdził.

- „Sprawa jest ewidentna. Żołnierz jest dezerterem, przeszedł na stronę wroga w czasie wojny, więc grozi mu tylko jeden wyrok - kara śmierci. I tu nie ma nawet dyskusji”

- dodał.

Gen. Skrzypczak nie przychyla się przy tym do spekulacji, wedle których żołnierz mógł być białoruskim szpiegiem. Jego zdaniem raczej uciekał od konsekwencji.

- „Co za szpieg z szeregowego? Co ten szeregowy może wiedzieć? Uważam, że jeżeli byłby szpieg w armii, to by się nie ujawniał. Dalej by robił to, co robił do tej pory, sprzedawał informacje Białorusinom i dalej byłby ukryty”

- zauważył.

kak/wPolityce.pl

Komentarze (68):

sok z banana2021.12.19 20:16
myślę, że odpowiednie służby namierzą zdrajcę i zlikwidują go!
Jak zdrajcę Kuklińskiego?2021.12.20 9:37
Bo to nie my mordowaliśmy Żydów! To Niemcy!!! Niemcy i Holendrzy ich mordowali! My nie! My ich tylko próbowaliśmy ratować od Niemców i Holendrów! I to nie my podpaliliśmy stodołę w Jedwabnem i to nie my zamordowaliśmy przewodniczącego Komitetu Żydowskiego w Kielcach!
trep to trep2021.12.19 9:40
czy ten przygłup może powiedzieć (albo jakiś przygłup z PIS) kiedy to Białoruś wypowiedziała Polsce wojnę lub Polska Białorusi? trep to jednak ciągle trep mimo, że na emeryturze, kto i jakim aktem ogłosił, że jest wojna,
sok z banana2021.12.19 20:23
trep to trep - swój swego pozna, to po pierwsze, po drugie, kto się przezywa tak samo się nazywa.
😔2021.12.18 21:23
A gdy ludzie wypełnieni nienawiścią W jednej chwili zniszczą wszystko Co stworzyli Wielkim ogniem z wnętrza Ziemi Znikną lądy, zniknie morze Nie wie nikt, co będzie potem W białych światach ja z powrotem W łonie matki się ułożę
Janton2021.12.18 21:09
za dezinformację też powinno się karać ........patrz świr smoleński
Skrzypek na dachu2021.12.18 21:09
Ten szczawik to nie zdrajca , to agent moskala , taki sam jak Gomulka Gierek Jaruzel Stolzman Miller Cimoszewicz Berman Boni Belka i Tusk .
Taka prawda2021.12.18 21:04
A za napasc na suwerenne niepodległe państwo które w dodatku nas lubiło Iraek do którego jeździliśmy na kontrakty budowaliśmy mosty szpitale drogi to jaka kara tez w czapę każdego polityka z tamtych czasów i każdego rzołniezyka sługusa banków i lichwy globalnej .
TYLKO PO prawdziwa POLSKA, nie SOWIECKO-NIEMIECKA.2021.12.18 22:14
Tak, WYŚCIE jeździli do IRAKU "BUDOWAC" za GRUBY ZIELONY DOLAR, myśmy POLACY PRAWDZIWI w Polsce TYRALI za 9 do 11 dolarów na MIESIĄC. Nie dziwię Ci się , że ŻAŁUJESZ tamtych czasów w IRAKU. W ciągu miesiąca "PRACY"w IRAKU, miałeś KILKULETNIĄ PENSJĘ w porównaniu do tego jak zarabiał POLAK w FABRYCE w POLSCE.
inżynier2021.12.19 9:50
było się uczyć to też byś wyjechał, oni nie potrzebowali kolenych analfabetów z Polski bo swoich mieli pod dostatkiem
Skrzypek na dachu2021.12.18 21:04
PiS jest jak waz co zjada wlasny ogon .
Mirek2021.12.18 20:37
W czasie wojny nie ma wyroków więzienia . Zdrajcę karze się tylko śmiercią .
TYLKO PO prawdziwa POLSKA, nie SOWIECKO-NIEMIECKA.2021.12.18 20:08
Zaczęło się PITOLENIE. WROGOWIE POLSKI, PRAWDZIWYCH POLAKÓW i POLSKOŚCI, już dla ZAMĄCENIA, atakują WIELKIEGO POLSKIEGO PATRIOTĘ, PRAWDZIWEGO POLAKA, GENERAŁA KUKLIŃSKIEGO. KOMUNISTYCZNI - FASZYŚCI nie są w stanie ZROZUMIEĆ, że GENERAŁ KUKLIŃSKI, POLSKI BOHATER nie zdezerterował, Generał SPRZECIWIŁ się NADZORCY, KATOWI POLAKÓW, TYRANOWI, temu który WYMORDOWAŁ MILIONY POLAKÓW w KATYNIU, ŁAGRACH, NA NIELUDZKIEJ ZIEMI. Katowi który nie zawahał się , przed WYMORDOWANIEM nawet swoich PRZYJACIÓŁ, WYMORDOWAŁ nawet CZŁONKÓW KPP (KOMUNISTYCZNA PARTIA POLSKI). Ten TYRAN z CCCP-u, nie ZAWAHAŁ się aby POŚWIECIĆ CAŁY POLSKI NARÓD, gdy po WYWOŁANIU III-ciej WOJNY ŚWIATOWEJ PREWENCYJNIE miał zamiar UCZYNIĆ POLSKĘ CMENTARZEM ATOMOWYM, by ochronić CCCP, w razie KONTRUDERZENIA przez wojska EUROPEJSKIE. Polska miała być PREWENCYJNIE ZAMIENIONA W PUSTYNIĘ ATOMOWA z MILIONAMI ZAMORDOWANYCH przez CCCP, POLSKICH DZIECIĄTEK, KOBIET, MATEK. Szanse przeżycia mieli mieć tylko POLSCY MĘŻCZYŹNI ŻOŁNIERZE wzięci w KAMASZE, POPĘDZENI przez NADZORCÓW na ZACHÓD, i pilnowani przez SIEPACZY z CCCP-u, aby nie OCIĄGALI się w czasie ATAKU na WOLNE NARODY EUROPEJSKIE. LEWACTWO MYŚLI, że BOMBA ATOMOWA zabija tylko PiS-owców, a opozycja jak KREDKAMI NAPISZE, że jesteśmy za CCCP-em, to ta ATOMOWA BOMBA nie zamieni takich PO-wców w PYŁ??? Ot DURNIE.
Maciej Piwowar2021.12.18 19:38
Musi powstać jednostka która będzie Wykonywała Wyroki KŚ. ,na terenie Kraju Wroga.Czyli Odział Egzekucyjny. W Historii był taki odział ( tzw. Grupa Jaszy--odział Stalina). Czyli DEZERTER i ZDRAJCA MUSI ODEBRAĆ ZAPŁATĘ i MIEĆ świadomość Wyrok Zostanie Wykonany ,tylko CZAS będzie [email protected] co do pułkownika Kuklińskiego MASZ RACJE ZDRADA JEST ZDRADĄ,nie ważne pobudki.
Anonim2021.12.18 20:36
KATOLIKIM TO TY NIE JESTEŚ NA PEWNO.
Anonim2021.12.18 18:35
„Sprawa jest ewidentna. Żołnierz jest dezerterem, przeszedł na stronę wroga w czasie wojny, więc grozi mu tylko jeden wyrok - kara śmierci. I tu nie ma nawet dyskusji” Czyli dla Bohatera Kuklińskiego też powinna być kula w łeb? Debil a nie generał z niego.
wot gieroj anonim2021.12.18 19:25
Nu charaszo.
turkuć podjadek2021.12.18 19:34
kretynem jesteś , anonimku ....i zdrajcą
stara wiedźma Cyganka2021.12.18 19:35
Pułkownik Kukliński był prawdziwym bohaterem WOJSKA POLSKIEGO nie wojska ruskiego, paniatno anonimow. Musisz się nauczyć rozróżniać kto jest patriota polskim a kto nie.
Anonim2021.12.18 20:37
Przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem „Sprawa jest ewidentna. Żołnierz jest dezerterem, przeszedł na stronę wroga w czasie wojny, więc grozi mu tylko jeden wyrok - kara śmierci. I tu nie ma nawet dyskusji”
olo2021.12.18 20:43
Generał Skrzypczak nie mówi o róznicach ani odróznieniach.Zdrajca to ZAWSZE zdrajca i kula w łeb.
katolicka deratyzacja Polski2021.12.18 17:11
Czeczko jest jak ja . Do kibla z bialom czerwonom! Nie ma juz orla bialego , jest biala kura . Swieta Rosija , moj na zawsze Ізраїль .
Anonim2021.12.18 17:03
Idiota, Polska to katolicki kraj i w POLSCE nie wykonuje się kary śmierci.
Bronisła Komorowski, pełniący wtedy obowiązki2021.12.18 16:31
prezydenta RP podpisał ustawę znoszącą karę śmierci również wobec zdrajców w czasie wojny. Odetchnął wtedy z wielką ulgą, potarł grubą szyję ręką, którą trzymał przedtem pióro, i westchął do siebie. Uff, teraz to już mnie na pewno nie powieszą. Tak, że kara śmierci w czasie wojny lub nie nie może być zastosowana. Czy generał o tym nie wie?
Anonim2021.12.18 17:47
On tyle wie co zje:) Dochrapał się wypasionej emeryturki i gęga kocopoły. Generałów i oficerów u nas dostatek, Bundeswehra wchodzi jak w masełko, jak Wehrmacht w 39.
Filip2021.12.18 16:03
"Gazeta Wyborcza" napisała w piątek, że funkcjonariusze byłego Biura Ochrony Rządu, którzy w 2017 r. brali udział w wypadku auta, którym jechała Szydło, składali fałszywe zeznania w śledztwie dotyczącym okoliczności zdarzenia. Przyznał to w rozmowie z gazetą jeden z oficerów, były funkcjonariusz BOR Piotr Piątek. Chodzi o sygnały dźwiękowe w rządowej kolumnie, które - jak zeznali funkcjonariusze BOR - były włączone w czasie, gdy wydarzył się wypadek. Kierowca seicento, Sebastian Kościelnika, w które uderzył pojazd z Szydło, twierdził jednak, że sygnałów nie było. Podobne zeznania złożyli inni świadkowie zdarzenia. Piątek przyznał w rozmowie z "GW", że sygnały dźwiękowe były wyłączone. Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-nowe-watki-w-sprawie-szydlo-szlapka-idzie-do-prokuratury,nId,5713963#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox Ponieważ tematy niewygodne dla PiS-u we Frondzie są pomijane, mój wpis jest poza tematem artykułu.
Kogo obchodzi co wypisują w Gazecie Wyborczej?2021.12.18 17:23
Nikogo.
Anonim2021.12.18 18:07
pajacu!!! jak będę chciał wiedzieć co wyborcze g... wypisuje to na ich portalu przeczytam ,ale mnie nie interesuje co ten szmatławiec ma do przekazania --więc nie agituj
Jacuś2021.12.18 14:59
Do tej dezercji trzeba dołączyć zdrajców, którzy głosują w parlamencie UE przeciw Polsce, tych lewaków, którzy biegali przy granicy utrudniając pogranicznikom i służbom mundurowym działań obrony granic, tych, którzy paktują z Łukaszenką i Putinem przeciw Polsce, Kramka, Ochojską, R. Tum i ich podobnym.
Anonim2021.12.18 17:04
Jeżeli wiesz o przestępstwie to powiadom prokuraturę i policje.Ziobro tylko czeka aby ich wsadzić. A za ukrywanie dowodów grozi ci więzienie,kolego. Chyba że grzeszysz ósmym przykazaniem Dekalogu i dowodów nie masz.Wtedy musisz iść do spowiedzi za ten ciężki grzech. Trzecia opcja że jesteś ateistą wtedy spowiedz możesz olać i sprawdzić w internecie jak brzmi to przykazanie, bo przecież nie znasz Dekalogu.
Odp... się od Dekalogu2021.12.18 17:25
To, jak piszesz, nie nie twoja bajka i nie twój świat. Idź do swojego.
Bystry2021.12.19 10:29
Anonimem nie ma co się przejmować, on ma ten wpis jako dyżurny, wkleja po raz kolejny. "A za ukrywanie dowodów......." śmiać mi się chce, strachy na lachy, jest zapewne ślepy, a spowiedź, niech nie pilnuje czyich grzechów, a sam niech się rozliczy przy konfesjonale.
Anonim2021.12.18 14:37
A co z europosłami POKO PSL I LEWACTWA i mediami ,które wypisują i wygadują kłamliwe informacje szkodzące Polsce, wręcz domagają się karania Polski -- czy ich nie można by potraktować jak w czasie wojny ? I ....
katolicka deratyzacja Polski2021.12.18 14:30
Czeczko jest jak ja . Do kibla z bialom czerwonom! Nie ma juz orla bialego , jest biala kura . Swieta Rosija , moj na zawsze Ізраїль .
Otóż…2021.12.18 14:14
Emil Czeczko udzielał się mocno w mediach społecznościowych. Prezentował poglądy zbliżone do korwinowców. Już w 2015 napisał na Facebooku, że chciałby zamieszkać poza UE.
heniek2021.12.18 14:06
hiński katolik
heniek2021.12.18 14:05
jak widać durniów nie brakuje
Ala Wilk2021.12.18 14:04
Widocznie naczytał się prawicowych mediów które 100 razy więcej bluzgają na UE i USA niż na Łukaszenkę i Putina.
Saki Faki2021.12.18 19:31
Alu ale mu da wa laś, i to analnie. żołnierze z 11. Mazurskiego Pułku Artylerii w Węgorzewie widzieli cie w rowie z Emilkiem.
katolicka deratyzacja Polski2021.12.18 14:04
Putina ma racje . Ukraina jest radziecka i masonka. Na pohybel z jewrejami ! Хмельницький idut!
katolik2021.12.18 14:01
Wy nazisci mordujacy ludzkość chemia genetyczną, wysyłacie ludzi w kosmos aby się napromnieniowali i przynieśli prominie na ziemia. Każdy kosmonauta to mason wy psychopatycznu mordercy co karzecie mi pic wodę z kranu masońską i genetyczną.
katolik2021.12.18 15:24
masz galopujące myśli
Kaczka basta!2021.12.18 13:58
Mocno, oj mocno endorfiny idą mu w górę, gdy się tak nakręca.
nie, ślepy?2021.12.18 13:55
­
Yaroslav Spasitiel2021.12.18 13:54
To Polska wypowiedziała wojnę Białorusi? Gdzie to ogłoszono?
Albert2021.12.18 13:54
Skrzypczak się myli. Czeczko to bohater, tak jak Kukliński.
Czeczko Czecko Czecko ....!2021.12.18 14:06
https://web.mit.edu/digitalapollo/Documents/Chapter5/saturnas501.pdf . . . . . It's all technical lingo, fuckhead!
Albert2021.12.18 14:13
Nie masz pojęcia o czym mówisz, umiejętność klikania w Google Translate nic ci nie da. Żryj wafle z trupa i nie zajmuj się czymś, co wykracza poza twoje możliwości.
Czeczko Czeczko Czeczko ...!2021.12.18 14:36
https://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-article-BWA0-0054-0001
Albert2021.12.18 18:49
Poproś proboszcza, to ci może wytłumaczy to, co wkleiłeś. Bo to, że tego nie rozumiesz, jest oczywiste dla każdego.
HanysGórnośląski2021.12.18 13:51
Do nos na Ślońsk też przijechali ciapate Poloki my do nich nie szczylali nazwali gorolami i kijym roboty nauczyli
matis892021.12.18 14:16
Ja, ja, Hans.
Anonim2021.12.18 18:11
dobrze że przyjechali, to przynajmniej mioł kto na wos , ślonkich leni robić, -wy lenie ślonskie
katolik2021.12.18 13:50
Dobrze zrobił! Polska to masony a ja nienawidzę masonów i masarni.
katolik2021.12.18 13:57
Katolik co ty lubisz a czego nienawidzisz to nas g.wno obchodzi.
katolicka deratyzacja Polski2021.12.18 13:47
Trzeba wyslac kilku chlopcow,ktorzy mu powiedza kilka slow,jak niegdys. W IMIENIU RZECZPOPOLITEJ !
Anonim2021.12.18 13:46
Pieprzenie służące przykryciu nieudolności PiSdzielców na każdym polu, nie tylko zarządzania armią. 😁😁😁
katolik2021.12.18 13:43
ABp GĄDECKI JEST WSPÓLODPOWIEDZIALNY ZA NAZISTOWSKI HOLOCAUST POLAKÓW ! ZAMIAST MODLITWY WYDAŁ DEKRET O UŚMIERCENIU CHEMIA GENETYCZNĄ ! BYŁO CI LEPIEJ MILCZEC ! ALE SZATAN NIE POPZWOLIŁ CI ZACHOWAĆ MILCZENIA< TYLKO ZROBIĆ NAGONKĘ W FAŁSZYWEJ PANDEMII DO DOKONANIA EKSPERYMENTU MADYCZNEGO NA WIERNYCH I KSIEŻACH !!
Kryska2021.12.18 13:43
PiSo Nazisci,rozwaliliscie ten krajami doprowadziliście,ze ludzie uciekają z kraju!
katolik2021.12.18 13:39
I tak go nie dorwiecie, więc sie nie gorączkujcie nazisci mordujacy ludzkość chemia genetyczną. Nie zabił nikogo, nie jest gorszym złoczyńca nioż masini SSPIUS PO PDSL SLD w krawatach psychopatyczni mordercy. Dobrze zrobił, miał mądrzejszy inetelekt od nazisów i generałów bawiacych sie w przedwyborczy teatr wojny
katolicka detatyzacja Polski2021.12.18 13:44
Jak widac,swinie z Konfederacji ZAWSZE WOLA Lukaszenke!!!
Ty świnio pisowska2021.12.18 14:21
pachołku żydowski lepiej zamknij parchatą mordę, już z węgla Polaków okradliście!!!
katolik2021.12.18 13:37
Skrzypczak a co powiesz o mordercach SSPIS PO PSL SLD-- im jaką dasz karę? Należy sie im kara śmierci, ale ich śmierc musi być powolna, reszta życia pracowita, nie przy biurku, więc więzienie o zaostrzonym rygorze dla elementów odrodzonego nazizmu i zorganizowanej grupy przestępczej !
katolicka deratyzacja Polski2021.12.18 13:45
Talmudyczna Konfederacja modli sie do lesbijek Putina i Lukaszenki !
Chanuka u Dudy2021.12.18 14:22
Talmudyczna konfederacja obchodziła chanukę, a nie, czekaj to wasz prezydent hahah
nie ślepy2021.12.18 13:36
Dobrze mówi generał! Dla tego parcha nie ma miejsca w Polsce! Również to powinno dotyczyć zdrajców euro posłów!
MarylaRodowiczZagrożeniemDlaWojskPłaszczaka2021.12.18 13:36
Emil "Kukliński" Czeczko - bohaterski uciekinier z żołdackiej ferajny Płaszczaka i reżimu PiSocjalizmu katolickiego na wolną Białoruś. Miał dosyć szargania munduru polskiego żołnierza ciągłymi roratami na klęczkach, sterczeniem pod pomnikami, posługiwania się zdezelowanym złomem i atrapami broni z demobilu. Groziła mu śmierć od przymusowego słuchania zawodzenia Górniakowej, jęków spróchniałej Rodowicz i demencyjnego charkotu władzoliza Pietrzaka.
Po 11 ...2021.12.18 13:33
Wojnę to my mamy z PiS. Pamiętajcie zatem, kto przejdzie na stronę wroga w czasie tej wojny, grozi mu tylko jeden wyrok - kara śmierci. I tu nie ma nawet dyskusji.