Mocne słowa abp. Marka Jędraszewskiego o polskim męczeństwie - zdjęcie
18.09.19, 13:35

Mocne słowa abp. Marka Jędraszewskiego o polskim męczeństwie

12

- Stoimy przed krzyżem, który mówi o cierpieniu, haniebnej śmierci, ale także o zwycięstwie nad śmiercią, grzechem i szatanem. Mówi również o nadziei, że ci, którzy z krzyżem złączyli swój los, także zwyciężą- mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas uroczystego apelu z okazji 79. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i ustanowienia krzyża martyrologicznego przy obelisku w hołdzie pomordowanym policjantom II RP.

Arcybiskup został poproszony o poświęcenie krzyża martyrologicznego. Powiedział, że atak sowiecki na Polskę był wbiciem noża w plecy i spowodował klęskę września 1939 roku. Przypomniał, że w tym miejscu szczególnie wspomina się ofiarę polskich policjantów, aresztowanych w 1939 roku, których osadzono w Ostaszkowie, zamordowano w Twerze, wrzucono w anonimowe groby śmierci w Miednojach. Metropolita przywołał dwa inne miejsca cierpień policjantów: po zajęciu Lwowa funkcjonariusze zdążający w stronę Rumunii zostali rozstrzelani w drodze, w Mostach Wielkich zamordowano kadetów szkoły policyjnej. – Kiedy myślimy o tych trzech miejscach: Ostaszków, Twer, Miednoje, przypomina nam się droga Pana naszego Jezusa Chrystusa. Też uwięziony, spędzający noc w samotności więzienia w okolicy pałacu Annasza. Skazany na śmierć najbardziej haniebną jaką jest śmierć na krzyżu. Z tym jednak, że Chrystus miał grób, a oni, policjanci Rzeczpospolitej Polskiej, zostali skazani na niepamięć – powiedział arcybiskup. Prawie osiemdziesiąt lat od tamtych wydarzeń wierni zebrali się pod krzyżem, który mówi o śmierci, ale również o nadziei na to, że ci, którzy złączyli z nim swój los, także zwyciężą. – Niech to miejsce tak szczególne na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie będzie znakiem pamięci i poczucia zobowiązania, by strzec ładu Rzeczpospolitej Polskiej, dawać poczucie bezpieczeństwa i wolności i stawać się świadkiem, że jest zmartwychwstała po raz kolejny, najjaśniejsza Rzeczpospolita – zakończył metropolita.

W uroczystym apelu z okazji 79. rocznicy Zbrodni Katyńskiej na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie wzięli udział przedstawiciele władz duchownych, świeckich oraz mundurowych. Wydarzenie zostało poprzedzone uroczystym wystawieniem posterunków honorowych i wprowadzeniem pododdziałów oraz pocztów sztandarowych. Apel rozpoczęto od meldunku, odegrania hymnu Polski i podniesienia flagi państwowej. Następnie uroczyście przeniesiono urnę z ziemią z Polskiego Cmentarza Wojskowego w Miednoje i złożono pod obeliskiem. Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odmówił modlitwę w intencji pomordowanych i poświęcił krzyż. Kolejno odbył się apel pamięci, podczas którego oddano salwy honorowe. Uroczystość zakończono złożeniem meldunku wojewodzie małopolskiemu. Krzyż martyrologiczny, upamiętniający pomordowanych policjantów, został ustanowiony z inicjatywy Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939”.

diecezja.pl

Komentarze (12):

Felek2019.09.18 20:34
Purpuraci to teraz najwieksi meczennicy. Od 1992 roku do dziś Kościół dostaje na tzw. Ziemiach Odzyskanych za darmo, na zawsze grunty rolne. Łącznie ponad 76 tys. ha, czyli prawie tyle, ile zwróciła niesławna Komisja Majątkowa. Grunty warte są kilka miliardów. Przypominam rowniez ze to reprezentanic obcego kraju Watykan. Wyobrazmy sobie gdyby takie grunty za bezcen oddac np. Niemcom- To by dopiero byla afera :). Do tego dochodza przerozne dotacje jakie funduja im obecnie rzadzacy Dotacje ktore mozna liczyc w milionach od poczatku kadencji i to nie tylko na Rydzyka biznesmena. Nieplacenie podatkow i wszelkie inne pomniejsze przywileje to jest to meczenstwo na ktore szary Polak sobie nie moze i nigdy pewnie nie bedzie mogl pozwolic.
katolik2019.09.18 18:30
jaką trzeba być patologią,żeby odbierać honor poległym ,co niektórzy Polacy ,ale chyba jednak już nie Polacy czynią
anonim2019.09.18 15:16
NIGDY WIĘCEJ ROSYJSKIEJ STREFY WPŁYWU W POLSCE !!! ROSJA - TO MENTALNOŚĆ NAJEŹDŹCY GRABIEŻCY, ZNIEWALANIE i MORDOWANIE to dla nich NORMA ( 6 mln. ludzi zagłodzonych na śmierć, LUDOBÓJSTWO W KATYNIU, MORDY I GWAŁTY W REWOLUCJI BOLSZEWICKIEJ,i II WŚ. Co do własnych obywateli - przecież mają POTĘŻNY KRAJ A ŻYWNOŚĆ IMPORTUJĄ PATAFIANY NIE POTRAFIĄ ZAPEWNIĆ NORMALNOŚCI W SWOIM KRAJU A ZAWSZE WPIER...JĄ SIĘ DO SĄSIADÓW BYLE KRAŚĆ !! - to szatańska mentalność !!
anonim2019.09.18 15:14
BÓG HONOR I OJCZYZNA - WIECZNA CHWAŁA BOHATEROM !!
katolik2019.09.18 16:10
strata dla Polski,że nie wszyscy Polacy sa patriotami,ale się zaprzedają i nie potrafią docenić tych którzy zgineli,ale to tak mają z domu i pewnie z niejednej szkoły
Michal2019.09.18 14:31
A nie lepiej żyć normalnie, bez tego całego męczeństwa ? Nie lepiej żyć dostatnio i spokojnie? Trzeba spojrzeć tam gdzie Polacy chcą mieszkać, gdzie chcą się przeprowadzać, tam gdzie polskie kobiety rodzą spokojnie dzieci. Niestety nie jest to Polska. To są kraje zachodnie. To właśnie tam wyjechało ponad 2 mln naszych obywateli. Skoro tam jest tak źle, a tutaj tak dobrze (taka propaganda wylewa się z TVP i KK) to dlaczego oni tam jadą? Czy są głupi, czy może naiwni ? A jeśli nie są głupi i w sposób naturalny wybierają miejsca gdzie żyje się lepiej, to czym różni się Polska od Niemiec, Irlandii, Kanady a nawet Włoch, Hiszpanii czy opluwanej ciągle na Frondzie Szwecji? Jak do tego podejść? Dobrze by było może podejść jakoś do tych problemów, zastanowić się nad nimi. Nawet na zasadzie prostej zabawy "Znajdź 10 różnic miedzy rysunkami". Może powstałyby jakieś wnioski. Może warto też popatrzyć na historię o której tak wiele mówicie i podliczyć to co było dobre a co było złe w ciągu ostatnich powiedzmy 300 lat.
anonim2019.09.18 17:50
Michale jak tak ci nie pasuje tu w Posce to czemu tu mieszkasz ,teraz mozesz sobie wyjechać gdzie chcesz ,posmakuj tego miodu jak tam jest ,tyle tam mozliwosci masz ,czemu sie tu meczysz ,a wrocic zawsze mozesz jak jednak zatesknisz.
Michal2019.09.18 19:34
Ja się pytam ogólnie. Ludzie uciekają z Polski tłumnie. To jest fakt. Dlaczego ? Przecież od 4 lat jest już super. Czemu?
anonim2019.09.18 19:55
Tlumnie uciekali ,teraz nie widze jakiegoś uciekającego tlumu .Kilku znajomych wrociło .
anonim2019.09.18 14:01
Polscy męczennicy przede wszystkim ginęli za wiarę swoich przodków mordowani przez katolickich najeźdźców.
ξαρεκ2019.09.18 19:46
Zakon Najświętszej Marii Panny Św. inkwizycja. Pius VI - list do Carycy Katarzyny - Targowica, Pius XII - błogosławieństwo żołnierzy III Rzeszy
Onegdaj2019.09.18 13:56
Już jego w tym łeb, żeby doszło do rozlewu krwi.