MOCNA homilia abp. Marka Jędraszewskiego: Prawo do aborcji to prawo do zabijania! Kościół nie może na ten temat milczeć!!! - zdjęcie
26.03.19, 09:00Zdj. Joanna Adamik, Archidiecezja Krakowska, Flickr

MOCNA homilia abp. Marka Jędraszewskiego: Prawo do aborcji to prawo do zabijania! Kościół nie może na ten temat milczeć!!!

20

- Kościół nie może milczeć, kiedy państwa chlubiące się swoją demokracją mówią, że aborcja jest prawem przynależnym człowiekowi i że takie są wartości europejskie. To są antywartości - powiedział abp Marek Jędraszewski w Bazylice Mariackiej podczas Uroczystości Zwiastowania Pańskiego, która jest zarazem Dniem Świętości Życia.

Kościół nie może milczeć w kwestii aborcji

Metropolitę krakowskiego oraz wszystkich zebranych przywitał ks. dr Paweł Gałuszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Krakowskiej oraz archiprezbiter Bazyliki Mariackiej ks. inf. Dariusz Raś. O. Konrad Cholewa OFM, kustosz Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej poprowadził Adorację Najświętszego Sakramentu.

Przed Mszą św. Wojciech Zięba prez. Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka apelował, by na różne sposoby przygotowywać młodych ludzi na ewentualną trudną diagnozę dotyczącą choroby dziecka, bo jak podkreślił, opierając się na własnym doświadczeniu, informacja o nieuleczalnej chorobie dziecka jest jednym z najtrudniejszych doświadczeń życiowych.
– Chciałbym państwa prosić, żebyśmy byli obrońcami życia każdego dnia. Żebyśmy skutecznie bronili życia tak jak mój ojciec (zmarły w ubiegłym roku śp. dr inż. Antoni Zięba, zasłużony obrońca życia człowieka). Nie ustawajmy w modlitwie, bądźmy apostołami miłości. Opowiadajmy historie, które będą budować odwagę i przygotowywać ludzi na ewentualną trudną diagnozę prenatalną, a także bądźmy otwarci na pomoc drugiemu człowiekowi.

W wygłoszonej homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na fakt, iż przyjście Chrystusa na świat zależało od decyzji trzech osób, po pierwsze musiał się na to zgodzić On sam, po drugie Matka Najświętsza, a po trzecie św. Józef.
– Nie dziwmy się więc, że Ci, od których posłuszeństwa woli Bożej zależała pełnia czasów czyli nasze zbawienie, że Ci wszyscy są i będą obdarzani szczególnym błogosławieństwem ze strony ludzkości.

Metropolita podkreślił jednak, że błogosławieni są także ci wszyscy, którzy uwierzyli, dlatego nie są już niewolnikami lecz dziedzicami.

W dalszych słowach arcybiskup zaznaczył, że każde przyjście na świat nowego człowieka jest odblaskiem i odbiciem narodzin Chrystusa.
– Ale przyszło nam żyć w świecie, który wiele czyni, aby tej radości nie było, aby została stłumiona, aby w ogóle nie zaistniała. Znajduje to swój wyraz w przerażającej praktyce aborcji, która w wielu demokratycznie ustanowionych ustawodawstwach jawi się jako prawo człowieka, zwłaszcza kobiety – prawo do zabijania.

Metropolita przypomniał, że Jan Paweł II w encyklice „Evangelium Vitae”, powołując się na swój papieski autorytet, jednoznacznie potępił jakąkolwiek formę podnoszenia ręki na życie bezbronnego, podkreślając, że zabicie niewinnej istoty jest zawsze moralnie złe i nie może być traktowane jako środek do osiągnięcia dobrego celu. Żadna władza nie ma prawa na to przyzwalać.
– Jedyną odpowiedzią wobec cywilizacji śmierci, która chce zagarnąć także nasze sumienia i naszą wrażliwość, która chce żebyśmy przyzwalali na to wszystko w imię tak zwanej tolerancji, jest uświadomienie sobie raz jeszcze czym jest życie człowieka i jaka jest jego wartość.

Za Janem Pawłem II arcybiskup przypomniał, że życie ludzkie jest święte, nienaruszalne oraz że od samego początku aż do końca należy do Boga. Dopiero w świetle Ewangelii możemy zrozumieć, że największą zbrodnią jaką człowiek może wyrządzić drugiemu człowiekowi jest odebranie mu życia.
– Dzisiaj chodzi o to żeby pozbawić Kościół autorytetu tak niezbędnego, aby bronić każdego ludzkiego życia. I wykorzystuje się niektóre grzechy ludzi Kościoła, grzech a więc zło, po to, aby doprowadzić do tego, by Kościół przestał mówić, by już nie bronił, by już nie upominał się o ludzkie życie. Zło jest złem, grzech jest grzechem. W przypadku ludzi Kościoła powołanych, by świadczyć o miłości Boga do człowieka tym bardziej jest to zło wołające do nieba, ale przecież nie wolno zapomnieć nam, że największym złem jest zabicie niewinnej istoty ludzkiej. Kościół nie może tu milczeć nawet wtedy, kiedy państwa chlubiące się swoją demokracją mówią, że aborcja jest prawem przynależnym człowiekowi i że to są wartości europejskie. To są antywartości. Europa została zbudowana na chrześcijańskiej wierze, na krwi męczenników, na świadkach wiary miłości Boga i drugiego człowieka. To jest prawdziwa Europa!

Metropolita przywołał także wystąpienie papieża Franciszka z 24 lutego wygłoszone na zakończenie spotkania przewodniczących episkopatów całego świata, w którym Ojciec św. upomniał się o krzywdzone dzieci na całym świecie – krzywdzone także z powodu aborcji.

Na zakończenie homilii arcybiskup podkreślił, że konieczna jest nasza głęboka solidarność z bezbronnymi istotami rozwijającymi się pod sercami matek i nasza nieustanna modlitwa, aby były kochane, szczęśliwe i by ocalały.

Po Ewangelii dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin uroczyście poprosił metropolitę krakowskiego o przyjęcie przyrzeczeń Duchowej Adopcji. Następnie wspólnie odśpiewano Hymn do Ducha Świętego. Po homilii miało miejsce złożenie przyrzeczeń Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego Zagrożonego Zagładą oraz przekazanie światła Chrystusa.

Justyna Walicka | Archidiecezja Krakowska

Komentarze (20):

Janek2019.03.26 22:46
Biedny fanatyk. Potrafi tylko o aborcji i gender. A i jeszcze czasem o lewackiej zarazie
gośka2019.03.26 20:56
niedouczony Pan Dziadosław?...kobieta też ma prawo do obrony koniecznej gdy ciąża zagraża jej życiu...nawet nie chcę słuchać Pana wywodów...hucznego poczęcia Jezusa nie było...były huczne narodziny...bo Bóg wiedział, że z ciążą to nie są przelewki
ela pawłowska2019.03.27 8:59
Kobieta to nie człowiek, w KK żadnych praw nie ma. O przepraszam, ma prawo- ma prawo dogadzać mężczyznom.
EWA2019.03.26 19:05
Ciekawe że nienarodzonych chorych nie mozna skazywac na śmierc ale żywych chorych niepełnosprawnych skazac na życie w gnoju i upodlenie jak najbardziej
Lord Wiader2019.03.26 21:42
Bo to poyebany kraj z poyebana mentalnością
Wies2019.03.26 9:40
Ilu jest biskupów tyle powinno być takich kazań, ilu jest proboszczów tyle powinno być takich kazań , ilu katechetów tyle takich świadectw. To musi być wielki wyrzut sumienia dla ochrzczonych Polaków ale także dla tych nieochrzczonych którzy szukają dobra. Jak się Polacy zmienią to PiS nie będzie miało żadnych problemów z wprowadzeniem pełnej ochrony życia.
adam2019.03.26 9:39
Ten facet byłby bardziej przekonujący,gdyby zdjął z siebie ten błazeński strój..!
Auferetur Inferunt Insaniam2019.03.26 9:38
Trzeba się zabrać za przyczynę, a nie biadolić nad skutkami. Aborcje biorą się z ciąż. Ciąże biorą się z seksu. Trzeba więc zabronić seksu. Promować masturbację. Proste, proste. Czuwaj!
Maria Błaszczyk2019.03.26 19:29
Okrutnik z Ciebie. I nie czytasz Frondy. A tu ciągle i ciągle mądrzy ludzie piszą, że żeby była ciąża - musi być gameta męska i żeńska. Wniosek: nie ma potrzeby ograniczania się do masturbacji. Seks - jak najbardziej, tylko nie koedukacyjnie!
Zbyszek2019.03.26 9:29
Jest w rosyjskim filmie "Idź i patrz" taka scena, kiedy jeden z pojmanych przez partyzantów esesman mówi do nich, że "wy nie macie prawa istnieć, was nie powinno być". Czy nie to samo mówi współczesny świat, ludzie milionom nienarodzonych, ludzkich istnień ?
Zbyszek2019.03.26 9:56
Może nawet jest jeszcze gorzej, ponieważ świat udaje, że ich po prostu nie ma.
OdObrzęduDoObłędu2019.03.26 9:25
>>Po Ewangelii dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin uroczyście poprosił metropolitę krakowskiego o przyjęcie przyrzeczeń Duchowej Adopcji. Następnie wspólnie odśpiewano Hymn do Ducha Świętego. Po homilii miało miejsce złożenie przyrzeczeń Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego Zagrożonego Zagładą oraz przekazanie światła Chrystusa.<< XXI wiek w Polsce okupowanej przez Watykan. Śpiewają hymny, uroczyście się proszą, przyrzekają sobie i rozdają światło. Potem gwałcą ministrantów po zakrystiach i kleryków w kardynalskich pałacach.
500+ na każde planowane dziecko2019.03.26 9:12
Jest ustalony kompromis i tego się trzymajmy. Ekstremistom z lewa i prawa którzy chcą zmieniać prawo mówię NIE!
anonim2019.03.26 9:20
dla takich jak ty zabijanie dziecka jest dopuszczalne, lewaku.
Maria Błaszczyk2019.03.26 19:26
Nie, nie, źle zrozumiałeś. Nikt tu nic nie mówi o zabijaniu dzieci.
ela pawłowska2019.03.26 9:06
A skąd wie, że to bezbronne istoty? Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego Zagrożonego Zagładą - he, he, he, jak ja lubię te katolickie powiedzonka
anonim2019.03.26 9:19
Ty durnotą przebiłeś chłopie dno. Tak, tak tępy geju udający elę.
ela pawłowska2019.03.26 10:40
No nie ułatwiłeś mi sprawy- nadal nie wiem skąd wie, że to niewinna istota. Może drugi Hitler rośnie.
eeej Dummy geeej2019.03.26 22:28
ela pawłowska dlaczego nazwałaś biskupów homoseksualistów starymi pedałami? Czy Robert Biedroń będący po czterdziestce też wedłóg ciebie jest starym pedałem? Czyżbyś była nietolerancyjną lewacką świnią?
ela pawłowska2019.03.27 8:58
Myślisz, że obrazili się za mówienie prawdy? Jeśli tak, to przepraszam. A pedał, fajny sprzęt- bez nich rower by nie ruszył.