Młodzi uciekają z Polski. "Nie mogą znaleźć pracy, rozwijać pasji" - zdjęcie
29.01.15, 12:01Młodzi uciekają z Polski. "Nie mogą znaleźć pracy" (fot. archiwum/Sxc.hu)

Młodzi uciekają z Polski. "Nie mogą znaleźć pracy, rozwijać pasji"

8

Z ostatniego raportu GUS wynika, że w roku 2014 Polaków ubyło o 12 tysięcy więcej, niż w roku ubiegłym. Paweł Lewandowski, socjolog z Fundacji Republikańskiej mówi, że na emigrację decydują się przede wszystkim młodzi, dobrze wykształceni i przedsiębiorczy Polacy.

Jeszcze kilka lat temu Polacy wyjeżdżali, bo nie mogli znaleźć pracy. Dziś emigrują, bo szukają lepszych perspektyw. W Polsce nie mogą realizować swoich pasji, nie rozwijają się. Nasz kraj nie jest przyjazny dla prowadzenia własnej działalności gospodarczej, nie ma polityki prorodzinnej.

Lewandowski dodaje, że wcale nie chodzi o to, by coś dawać, ale po prostu by nie zabierać. A państwo zabiera wiele – przede wszystkim ze względu na wysokie podatki. Jedzenie, opłaty, utrzymanie, podstawowe dobra są tak drogie, że pieniędzy nie wystarcza już na rozwój osobisty czy rozwój dziecka.

MaR/Dziennik.pl/IAR

Komentarze (8):

anonim2015.01.29 12:53
@piogal No tak, spece od propagandy zawsze będą mieli robote. Tu trzeba wyjątkowo przyznać rację.
anonim2015.01.29 13:10
To właśnie skutek niewoli bolszewickiej,dzisiaj bylibyśmy normalnym krajem z Normalna elitą pracująca dla dobra kraju,a nie dla własnej d. Ja za niedługo też wyjeżdżam,nie mam zamiaru tyrać x lat na śmieciowej umowie,a na starość zdychać na emeryturze 500 zł.Rządowe i sejmowe pasożyty tylko rzucać mięsem potrafią,to absurd że pozwalają na nadużycie pracodawców z umowami ale z drugiej strony żądają od nich chorych składek ZUS.
anonim2015.01.29 13:39
Brytoli do Atlantyku:D Razem z "paki" :D:D:D
anonim2015.01.29 13:55
Ja też chce wyjechać jak widzę to gloryfikowanie ukraińskich zbrodniarzy na frondzie. Dla mnie zarówno Rosja jak i Ukraina to śmiertelni wrogowie Polski. W tej sytuacji powinniśmy walczyć o swoje i odzyskać Lwów.
anonim2015.01.29 14:19
nie martwcie się przyjeżdżają ukraińcy !
anonim2015.01.29 14:34
A to trzeba dupkę wysilić i iść wywalić tych nierobów rządzących. Na wybory też trzeba. Do strajków się przyłączyć. Popierać dobrych polityków, samo nie przyjdzie . A młodzi wybierają banicje , zamiast walczyć o kraj. Samo nie przyjdzie. Za klawiaturą kraju się nie zmieni. Jadą do UK, Niemiec, Holandii i myślą że tym ludziom dobre prawo , dobre zarządzanie samo z nieba spadło. Zamiast walczyć o prawa do życia tu , to wolą pakować walizkę i siedziec po 5-6 w domku, a w Holandii to i trawkę zapalą. Tylko często niedouczeni spędzą młode lata na banicji a na stare ? Do ZUS lub MOPS po kawałek chleba.
anonim2015.01.29 22:03
Ci ludzie są po części sami sobie winni. Uwierzyli, że dyplom MGR jest przepustką do wiecznej szczęśliwości - i w ten sposób zamiast skończyć technikum/zawodówkę i mieć jakiś fach w ręku to poszli do ogólniaków, najlepsze lata życia zmarnowali na studiowanie byle czego na byle jakiej uczelni i teraz płacz że za pracą trzeba wyjechać. Przepraszam bardzo, ale w kraju na dorobku jakim jesteśmy naprawdę nie ma pracy dla dziesiątek tysięcy socjologów, absolwentów europeistyki i stosunków międzynarodowych.
anonim2015.01.30 7:23
@Szarlej To prawda, tylko proszę zwrócić uwagę na to, że powstawanie "szkółek" było wprost proporcjonalne do likwidacji zakładów pracy, często z wieloletnią tradycją. Taki właśnie był plan sformułowany w 1915 r. o nazwie Mitteleuropa...