Miód na ustach, w sercu skryta pycha? - zdjęcie
26.10.19, 16:30fot. MSZ, Szymon Markowski

Miód na ustach, w sercu skryta pycha?

15

Znaczenie Polski w Europie po Brexicie wzrośnie. Warszawa winna znaleźć się w europejskim "pierwszym szeregu" - powiedział niemiecki minister sprawiedliwości, Heiko Maas.

Maas przemawiał na Kongresie Federalnym Związku Towarzystw Niemiecko-Polskich w Homburgu. Stwierdził, że Polacy i Niemcy są zobowiązani do "burzenia istniejących jeszcze w niektórych głowach murów" i winni troszczyć się wspólnie o niepowstawanie w Europie nowych konfliktów. Maas ujawnił, że zaproponował szefowi MSZ Polski Jackowi Czaputowiczowi "zacieśnienie polsko-niemieckiego partnerstwa" w Europie.

"Nabierze to dodatkowego znaczenie, gdy Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej, gdyż wtedy Polska będzie tym bardziej potrzebna w pierwszym rzędzie" - stwierdził polityk. Maas przekonywał, że choć Polska i Niemcy w pewnych sprawach mają odrębne zdanie, to w kwestiach fundamentalnych winny mówić jednym głosem, bo oba kraj badzo wiele łączy. Minister powiedział, że wielkie wrażenie wywarła na nim duża religijność Polaków, której doświadczył będąc na Mszy świętej w Warszawie celebrowanej z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

"Kto nie zna historii, ten nie będzie mógł zrozumieć, dlaczego wielu Polaków ciągle jeszcze reaguje inaczej na takie pojęcia jak wolność, naród czy suwerenność. To wynika z historii, z doświadczeń" - stwierdził Maas.

To dość enigmatyczne słowa; w niemieckiej narracji mainstreamowej twierdzi się zazwyczaj, że Polacy cenią sobie wartości narodowe i suwerenność, bo doświadczyli komunizmu. Niemcy w ten sposób odwracają wszystko do góry nogami.

Prawda jest przecież inna: to Niemcy nie cenią narodowości, bo głęboko wstydzą się swoich historycznych zbrodni, a ich życie intelektualne i publiczne wskutek pustki powstałej po przedstawieniu w krzywym zwierciadle wielu fundamentalnych wartości opanowane zostało przez ideologię neomarksistowską. Niemcy tymczasem chcieliby w zawoalowany sposób dać Polakom do zrozumienia, że to nasze doświadczenia historyczne przesłaniają nam poznaną przez nich, Niemców, prawdę o naturze rzeczy. Co za ironia!

Tym zabawniejsze, że przy okazji odbywajacego się kongresu nagrodę od polsko-niemieckiego magazyny "Dialog" otrzymała profesor historii Anna Wolff-Powęska. Gdyby Maas przeczytał jej książkę "Pamięć - Brzemię i uwolnienie. Niemcy wobec nazistowskiej przeszłości" być może lepiej zrozumiałby, jak bardzo błądzi w swojej absurdalnej narracji.

Polityk wiele mówił o konieczności lepszego wzajemnego zrozumienia. Zgoda, ale Niemcy muszą najpierw zrozumieć, w jak poważnym są błędzie, próbując ze zwykłą swojej kulturze pychą narzucać libertyńską ideologię innym krajom, w tym Polsce.

bsw/pap, Fronda.pl

Komentarze (15):

grimm2019.10.27 10:15
Problemem nie jest to czego uzurpują sobie Niemcy. Problemem jest nieasertywna polityka zagraniczna Polski. Powoływanie na ministra spraw zagranicznych coraz gorszych osobników. Jak się popatrzy na umiejętności chociażby sąsiadów, to żal i zazdrość ściska.
Realista2019.10.27 8:10
Bardziej nadęty od naszego kulawego pokurcza nie jest nikt na swiecie
anonim2019.10.27 4:53
do emeryta: Nie boisz się cmentarza??? POddaj się eutanazji... na aborcję za późno.......
Jacek2019.10.27 1:50
Bardzo wbikliwy artykul. Zgadzam sie w zupelnosci.
Halina2019.10.27 1:48
"Timeo Danaos et dona ferentes."
trzeźwo myślący2019.10.26 19:22
A co z partnerstwem niemiecko-francuskim? Macron spowszedniał? Niemcy chcą kupić Polskę za błyskotki czy poklepanie Czaputowicza po plecach (jak Tuska)? Zapomnieli o przyjaźni niemiecko-rosyjskiej i rurach na dnie Bałtyku? Merkel nawarzyła im piwa i teraz nie wiedzą, jak z niego wyleźć. Premier Morawiecki da radę.
KKK2019.10.26 18:08
Prosimy wszystkich czytelników i komentatorów Frondy o ignorowanie sku-rwiela, który przeistoczył się z "dzielnicowego" na „Björn Karlsson”. Ten przygłup kasuje pinądze od PO i będzie robił hejt tak długo jak będą mu płacić ! Ten osobnik to typowy upierdliwy wsiak, psychicznie chory. Prosimy nie czytać i nie komentować jego wypocin. Prosimy go ignorawać i przechodzić do swoich komentarzy !!! Napisaliśmy już petycję do moderatora Portalu o indentyfikację jego IP numeru, odnalezienie danych personalnych i blokadę czy ewentualne ukaranie tego szczocha.
KKK2019.10.26 18:20
Hey, tak, jestem gejem i się tego nie wstydzę. Bardzo kręcą mnie szybkie laski, najchętniej jakbyśmy umówili się w galerii. Swojego partnera mam, ale czymże byłoby życie bez zdrady? ;) https://bagla.pl/announcements/show/59665/chetnie-obciagne
wyuzdana i seksowna2019.10.26 17:47
zapraszam Panów w wolnej chwili na stronę - xsponsorki . pl
Lech Keller-Krawczyk żyd homo pedofil - dumny 2019.10.26 17:05
Był "dzielnicowy" z radziecką muchą. Mucha smrodu nie wytrzymała. Był "PolishPatriot", "Poliamorysta", byl "Słowianin", "Sarmata" ... Jest 𝐁𝐣𝐨𝐫𝐧 𝐊𝐚𝐫𝐥𝐬𝐬𝐨𝐧 (jak długo?) - 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈 - gudłaj 𝐚𝐧𝐝𝐫𝐳𝐞𝐣𝐡𝐚𝐡𝐧 - 𝐨𝐟𝐢𝐜𝐞𝐫 𝐋𝐖𝐏 (co za żart? żyd-pedał "oficer"), 𝐃𝐚𝐫𝐢𝐚_𝐃𝐚𝐧𝐢𝐥𝐜𝐳𝐲𝐤, 𝐀𝐠𝐧𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚, 𝐔𝐫𝐬𝐳𝐮𝐥𝐚 ... i dziesiątki innych "symbolicznych" pseudonimów. 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 żyd-genetyk "słowianszczyzny" 𝐧𝐢𝐤𝐭 (tu ma racje) żyje w tzw. lala land. Jest tak przewidywalny jak spłuczka u mnie domu, jest jak goowna w dworcowych WC - niespłukiwalny.
emeryt2019.10.26 17:03
Ale pisory sa tchorzami,boja sie cmentarzy.
Polak Ateista Durny Gej2019.10.26 18:07
Opssss ! Uwaga debil na portalu. Prosimy nie komentować !
trzeźwo myślący2019.10.26 19:26
Na cmentarzach ciemne interesy (jak ograbić Polaków) załatwiali posłowie z PO. PiS takowych nie ma.
anonim2019.10.26 16:57
Polska pod rządami PiS to bardzo bogate państwo! Jest taki dobrobyt że bezdomni rozdają samochody, AK-owcy rozdają kamienice! Chyba czas na powrót do kraju... Zostały tam jeszcze jakieś kamienice od AKowców które można wyrwać za friko albo choćby działkę od jakiegoś biskupa bo żona chciała???
Do Dr Aloha2019.10.26 17:02
... nie wracaj , takich spłaszczonych , wypłukanych , w myślach jak chorągiewka nam nie potrzeba . Ale po zachodniej granicy i tak jesteś nikim - rozumiem frustrację