Minister Ziobro konkretnie: Pedofil to zawsze pedofil. Dlatego nie będzie taryfy ulgowej dla nikogo, nawet Polańskiego! - zdjęcie
01.06.16, 09:26

Minister Ziobro konkretnie: Pedofil to zawsze pedofil. Dlatego nie będzie taryfy ulgowej dla nikogo, nawet Polańskiego!

– 97-letni esesman został niedawno wydany przez Stany Zjednoczone do Niemiec. Do polskich zakładów karnych trafiają osoby, które są po osiemdziesiątce, bo na przykład dopuściły się zabójstwa. Chodzi o zasadę – mówił w programie „Gość poranka” TVP Info minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Odpowiedział w ten sposób na pytanie, czy jest sens ścigania 83-letniego Romana Polańskiego, w sprawie którego zapowiedział kasację.

W październiku Sąd Okręgowy w Krakowie zdecydował, że nie wyda Stanom Zjednoczonym reżysera, skazanego zaocznie za gwałt na nieletniej. We wtorek minister sprawiedliwości poinformował, że skieruje do Sądu Najwyższego kasację w sprawie tej decyzji. 

Chodzi o wydarzenia z 1978 roku, kiedy to Roman Polański został oskarżony o zgwałcenie 13-letniej Samanthy Gailey. Reżyser zawarł ugodę z prokuraturą, w której przyznał się do stosunków seksualnych z nieletnią. Sąd pozostawił mu 90 dni na dokończenie projektu filmowego, ale przed ogłoszeniem wyroku reżyser uciekł z kraju. Teraz Stany Zjednoczone domagają się jego ekstradycji.

– Jestem człowiekiem konsekwentnym, uważam że prawo jest równe wobec wszystkich – powiedział min. Ziobro Ziobro w TVP Info. Podkreślił, że gdyby w tej sprawie nie chodziło o celebrytę, to sprawca „z każdego cywilizowanego kraju dawno zostałby wydalony do Stanów Zjednoczonych”.  – Jeżeli ktokolwiek: czy ksiądz, czy znany terapeuta, lekarz albo osoba nieznana dopuści się takiego przestępstwa, to będzie tak samo traktowany i karany. Chciałbym, żeby media nie domagały się, by osoby z jednych grup zawodowych czy społecznych były bezwzględnie ścigane, a kiedy mamy do czynienia z fajnym celebrytą, to żeby stosować inne kryteria. Możemy szanować dorobek artystyczny Romana Polańskiego, natomiast musimy też szanować reguły prawa – powiedział. 

– Pedofil to jest zawsze pedofil – podkreślił minister. – Dlaczego mamy dawać gwarancje osobie, która dopuszcza się ciężkiego przestępstwa, a później ucieka przed wymiarem sprawiedliwości? – pytał prokurator generalny.

Pan minister konkretnie odpowiedział na wszelkie wrzaski liberałów i lewaków, którzy chronią Polańskiego przed wymiarem sprawiedliwości.

Philo/TVP Info