Minister Zbigniew Ziobro: Nieprzeprowadzenie wyborów w maju byłoby złamaniem konstytucji - zdjęcie
22.04.20, 16:00

Minister Zbigniew Ziobro: Nieprzeprowadzenie wyborów w maju byłoby złamaniem konstytucji

36

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wypowiedział się na temat przeprowadzenia wyborów prezydenckich 10 maja. Stwierdził, że nieprzeprowadzenie ich w majowym terminie byłoby złamaniem polskiej konstytucji. Jak dodał, jedyna alternatywa dla prawnego wyznaczenia innej daty wyborów to wprowadzenie zmiany do konstytucji zgodnie z propozycja Porozumienia, jednak nie zgadza się na to opozycja.

Minister Zbigniew Ziobro stwierdził, że z konstytucji wynikają terminy i zasady, które nie pozwalają na przełożenie terminu wyborów. Jeżeli nie zostanie zmieniona ustawa zasadnicza, nie ma możliwości zmiany terminu wyborów. Tymczasem opozycja, której tak bardzo na przełożeniu wyborów zależy, a projekt Jarosława Gowina nie chce się zgodzić.

-„Mam przekonanie, że nieprzeprowadzenie wyborów w tym terminie byłoby sprzeczne z konstytucją. Opozycja odrzuca wydłużenie kadencji prezydenta, zawarte w propozycji zmiany konstytucji, która przenosi akt wyborczy za dwa lata i wyklucza to reelekcję. To był nasz gest bardzo daleko idącej odpowiedzialności i samoograniczenia się naszego środowiska. Można przenieść akt wyborczy za dwa lata, ale konstytucja jasno i twardo mówi, że kadencja obecnego prezydenta dobiega końca” – powiedział Prokurator Generalny.

-„Toczymy wojnę z pandemią i skala tego wyzwania jest taka, która przypomina to co Niemcy doznały w czasie II Wojny Światowej. Jak możemy sobie wyobrazić, że nie ma prezydenta, bez którego nie można działać? Wyciągnęliśmy rękę do opozycji, ale ta wyciągnięta ręka została odrzucona. To wskazuje na demagogię i cyniczne wykorzystywane sytuacji przez opozycję To konstytucja nas wiąże i w ramach tych zobowiązań, minister Sasin wywiązuje się ze swoich zobowiązań” – dodał.

Minister Ziobro podkreślił również, że działania ministra Jacka Sasina, który rozpoczął już przygotowania do przeprowadzenia wyborów w formie korespondencyjnej, są zgodne z prawem i wynikają z obowiązków rządu:

-„Premier Sasin jest kompetentny za sprawy, którymi się zajmuje. Jesteśmy w stanie nadzwyczajnym, pandemią, która nas i nie tylko nas zaskoczyła. Rząd pokazuje, że rząd działa jak tylko umie najlepiej. Pamiętajmy, że jeśli spojrzymy na sytuację w innych krajach. to w Polsce rząd pracuje całkiem nieźle. Poszczególne osoby w rządzie są zobowiązane, by gwarantować przebieg procesu wyborczego”.

kak/ wPolityce.pl

Komentarze (36):

Polak2020.04.23 6:54
Zero jak zwykle musi się popisać całkowitą indolencją prawną. Złamaniem prawa jest niewprowadzenie stanu wyjątkowego - ale stan wyjątkowy oznaczałby że pisowska mafia zamiast rozkradaniem Polski musiałaby się zając miedzy innymi realną pomocą dla polskich firm.
.Siginda2020.04.23 7:38
tak!!!szczególnie dla koncernów niemieckich wypłacać sute odszkodowania nie doczekacie sie tego antypolskie pachołki rodem z Moskwy i Berlina
gośka2020.04.22 22:23
opozycji chodzi o stworzenie chaosu w Polsce...o powstanie dwuwładzy w państwie i rozpadu władzy, dalekosiężnej ingerencji Unii...tak jak rozgrywa się to w Sądzie Najwyższym...Gerdorf przebierańca po kadencji już dawno powinni wyprowadzić z sądu siłą...bo robi wszystko aby dezorganizować państwo...ale oni są sprytni...zrobią to tak, aby oskarżyć PIS o dezorganizację państwa...tak obrócą kota ogonkiem...i zamerdają nim z uśmiechem na twarzy
.Siginda2020.04.23 7:40
Suka ubecka geresdorf robi wszystko aby Polska była w chaosie ale to jej się nie uda
Agnieszka2020.04.22 21:19
Cześć! Nazywam się Agnieszka, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - loveto.one/agnieszka96
Ja2020.04.22 20:41
Jakież znaczenie ma "łamanie konstytucji" w obliczu niespotykanej tyranii? Nawet za stanu wojennego Jaruzelskiego i jego WRONy nie było takiego despotyzmu jak teraz. Mój głos przeciw despotii to użycie kopert PiSowskich do celów higienicznych.
Brudna LENA larwa czeka2020.04.22 20:14
Chcesz zobaczyć LENA tłustą i brudną larwę kremlowską? Jestem tutaj: www.lexlale.eu. Chcesz nawet przez internet złapać syfa kremlowskiego? Jestem tutaj: www.lexlale.eu Chcesz zostać impotentem do końca życia? Obejrzyj mnie tutaj: www.lexlale.eu. Jesteś pedałem i chcesz nim pozostać? Obejrzyj mnie tutaj: www.lexlale.eu Syf i coronavirus na mojej "koronie" tylko tutaj: www.lexlale.eu Jako bonus dorzucę malware i wirusy aby ci się komputer sperd......lił!
Chcesz sie umowic na SZYBKI SEKS BEZ ZADNYCH ZOBOW2020.04.22 20:11
Szukam miłego i kulturalnego faceta na spotkania lub stały związek. Mam na imię Lena lat 25, wzrost 169cm, Moje kontakt do mnie telefon tu - http://lexlale.eu Znajdź mnie po niku: Lenka25x napisz do mnie spotkajmy się!
czy warto było dla nich ryzykować życiem? 2020.04.22 19:45
You Klapafuckyousz, as a "learned molecular geneticist" why don't you fix your own genetic code, kike's DNA? And instead of being a piece of shit motherfucker perhaps you could become somewhat acceptable douchebag. What say, you kike?
Klapaucjusz2020.04.22 19:14
Czy ja dobrze słyszałem? Czy pan Ziobro naprawdę powiedział: "Jesteśmy w stanie nadzwyczajnym, pandemią, która nas i nie tylko nas zaskoczyła." Myślałem, że jesteśmy w stanie zwyczajnym i dlatego w maju robimy zwyczajnie wybory.
Tr\303\263joka wrona2020.04.22 19:12
Smutne, że (pożal się Boże) Minister Sprawiedliwości, Poseł i Prokurator Generalny w jednym nie dość, że codziennie od kilku lat łamie Konstytucję, to jeszcze nie słyszał o czymś takim jak Stan Nadzwyczajny i Stan Klęski Żywiołowej.
Adv2020.04.22 18:53
Propaganda i kłamstwa dla naiwnych... wystarczy wprowadzić stan klęski i wtedy nie ma problemu z przesunięciem terminu wyborów na inny, bezpieczniejszy termin.
anonim2020.04.22 18:50
Komuchy z PiS już wielokrotnie udowodnili, że gdzieś mają prawo oraz zdrowie i dobrobyt obywateli... tylko koryto i nepotyzm się dla nich liczy.
Konfederacja2020.04.22 18:46
Obecna władza to nic tylko demolowanie kraju i okradanie Polaków na każdym kroku... jest banalny sposób, wystarczy wprowadzić stan wyjątkowy i wtedy nie ma prawnych problemów.
Bewq2020.04.22 18:44
Przestępca Ziobro mówi o łamaniu prawa... niesmaczny żart.
Walter2020.04.22 18:37
Podsumowanie działalności politycznej Andrzeja Dudy. Andrzej Duda ośmiokrotnie złamał konstytucję, na którą przysięgał, co wypomniał mu nawet jego były promotor prof. Jan Zimmermann. Dał się poznać jako posłuszny wykonawca poleceń Jarosława Kaczyńskiego. W czasie rządów PO i PSL w Europarlamencie oskarżał polskie władze o sfałszowanie wyborów, nie mając żadnych dowodów. Unię Europejską publicznie nazwał "wyimaginowaną wspólnotą, z której nic nie wynika". Powiedział również "ojczyznę dojną racz nam zwrócić, Panie", co w związku z licznymi aferami PiS-u brzmi jak prośba o kontynuację. Skrytykował Unię Europejską za promowanie żarówek energooszczędnych, być może woli lampy naftowe. Jest rekordzistą w ilości odbytych lotów na koszt podatników. Objął patronat nad uroczystością upamiętniającą 75-lecie powołania Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, oskarżanej o kolaborację z Niemcami. W czasie wystąpień głośno krzyczy i opowiada niewybredne kawały ośmieszające rektora Akademii Górniczo-Hutniczej. Zgodnie z nakazem Jarosława Kaczyńskiego mianował Krystynę Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza sędziami Trybunału Konstytucyjnego. Wstydząc się tych nominacji nie wpuścił dziennikarzy na ich zaprzysiężenie. Określił wybór prof. Małgorzaty Gersdorf na Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego jako "wstyd". Wolał przeznaczyć 2 mld zł z budżetu państwa na dotowanie telewizji tzw. "publicznej", a tak naprawdę pisowskiej, niż na leczenie onkologiczne. Chce wymusić przeprowadzenie wyborów korespondencyjnych w maju, w czasie pandemii koronowirusa, nawet kosztem zdrowia i życia biorących udział w głosowaniu. Za kilka miesięcy będzie głęboka recesja gospodarcza i jego szanse na reelekcję znacznie zmniejszyłyby się. Publicznie powiedział, że pandemię koronawirusa mamy już za sobą, co nie jest prawdą, ale okłamując wyborców chce ich zachęcić do głosowania. Czy chcecie reelekcji takiego quasi-prezydenta?
Urszula2020.04.22 18:32
Zero, w łamaniu prawa masz doświadczenie więc nie powołuj się na prawo. Powiem tak: benzyna potanieje jeszcze bardziej, trzeba więc szykować koktajle Mołotowa. Przydadzą się.
....2020.04.23 7:36
Podmyj się bo cuchniesz stara ubecko swinio
Trójoka wrona2020.04.22 17:05
Smutne, że (pożal się Boże) Minister Sprawiedliwości, Poseł i Prokurator Generalny w jednym nie dość, że codziennie od kilku lat łamie Konstytucję, to jeszcze nie słyszał o czymś takim jak Stan Nadzwyczajny i Stan Klęski Żywiołowej.
ladychapel2020.04.22 17:02
Szydło o Andrzeju Dudzie: Jako jedyny kandydat nie prowadził w ostatnich tygodniach kampanii
mati2020.04.22 16:56
A gdzie Bolek - Konstytucja ? Twoi chcą Konstytucję pogwałcić.— "Dla Boga, panie . Larum grają! wojna! nieprzyjaciel w granicach! a ty się nie zrywasz? szabli nie chwytasz? na koń nie siadasz?"
jj2020.04.22 16:33
wcale nie. wystarczy wprowadzić stan wyjątkowy, który jest przewidziany dokładnie na takie sytuacje. zyskamy co najmniej kilka miesięcy, w tym czasie sytuacja może się polepszyć, a jeśli nie, to zyskamy tyle czasu żeby dopracować wybory korespondencyjne, skompletować komisje, zorganizować polonię, oddać ich organizacje PKW. ale wtedy nastroje w społeczeństwie, po fali zwolnień, podwyżek cen, rekordowym bezrobociu będą już inne i andrzej duda może mieć słabe szanse na reelekcje. pis o tym wie i dlatego dąży do wyborów za wszelką cenę, łamiąc wszelkie standardy demokracji. ciekawe jaki będzie ryk obudzenia, jak świat powie, że nie uznaje tak wybranego prezydenta :)
Urszula2020.04.22 18:39
Czytałam wypowiedzi różnych obcych polityków, którzy twierdzą bez ogródek, że będzie głupio podać rękę tak wybranemu prezydentowi.
zaprotestuj! 2020.04.22 16:15
KOLEJNY SKANDAL PREZESA! WKRÓTCE WYBORY - ALE TYLKO DLA PIŚMIENNYCH TO DYSKRYMINACJA TYCH PRL-u! PAMIĘTAJ: Jesteś dyskryminowany boś z PRL-u? Zanim wrzucisz kopertę z "głosem" - napluj!
pat2020.04.22 16:33
No proszę, jaki "uczony" lewak - wie że przegra, to choć napluje ze złości. Lewactwo- to jednak stan odmiennej od normy świadomości.
Kubus Puchatek2020.04.22 16:39
Bardzo lubię jak taki PAT półglówek zabiera głos - psy szczekają a karawana toczy się dakej.
pat2020.04.22 18:24
No, toczy się, toczy, ale w odwrotnym kierunku, niż byś chciał.
Urszula2020.04.22 18:37
Człowieku, gdzie rozum zostawiłeś? Ja tam chcę aby wygrał Duda. Jak wygra to już nic PiSowi nie stanie na przeszkodzie aby zacząć oszczędzać kosztem 500 + Nie na darmo Duda apeluje do bogatszych aby zrezygnowali z 500+ No i PiS do spółki z Dudaczem będzie musiał sprzątać po koronawirusie. Nawarzyli piwa to niech teraz je piją. Ktoś kto chce być prezydentem tego śmietnika jest niespełna rozumu.
....2020.04.23 7:35
Dla ciebie prezydent Duda
katolicka kretynizacja polski2020.04.22 16:14
buhaha... dyktafon-zero-ziobro na straży przestrzegania konstytucji! dobre 😁
Karol2020.04.24 14:36
Bardzo dobre, kretynie !
matis892020.04.22 16:12
Lewackie PIS i PO przeprowadźcie wybory normalnie, a nie nie kantujecie z lewacką korespondencyjnością. Pózniej sami zaczniecie podważać te wybory aby znowu wprowadzać w Polsce swój POPISowski chaos i udawaną niezdolność. A na lekarstwo PIS i PO wprowadzą globalne szczepienie i satanistyczne państwo bezgotówkowe dla swoich manów masonów. Albo niech Kornhauser- Duda rządzi jeszcze przez rok i wybory po PISowskim i Platformerskim globalnym szczepieniu.
bez żadnego "ale"2020.04.22 16:09
Wybory w Rz. P. a Konstytucja Rz.P. Konstytucja nie przewiduje 'bezkrólewia i nie przewiduje "takie sobie przedłużanie kadencji". Wybory, jak stwierdził min. Szumowski, mogą być bezpieczne za dwa lata, i trudno z tym jest dyskutować. Dopóki nie ma szczepionki, lekarstw skutecznych, tak długo wirus będzie kalendarzem w Polsce rządził. Jakie jest z tego wyjście? Czekać 2 lata? Tak, ale po upływie obecnej kadencji prezydenta niech urząd przejmie "druga osoba" w Rz. P., Marszalek Sejmu. Albo zmienić konstyucje, najrozsądniej, i zrobić 7-letnią kadencje prezydencką. Jeżeli ani jedno ani drugie jest nie przyjęcia (pytanie do opozycji, dlaczego?) wybory muszą się odbyć najpóźniej na 75 dni przed upływem kadencji prezydenta.
Foster2020.04.23 9:15
Ja tam jestem za tym żeby Duda rządził wiecznie. Po co ten cały cyrk z pozornymi wyborami ?
MT(*)2020.04.22 16:08
Widzę przerażenie "totalnych" na myśl,że wybory jednak się odbędą. Muszą być przerażeni. Nikt o zdrowych zmysłach nie zagwarantuje jakiegokolwiek okresu wolnego od zagrożeń epidemiologicznych. Mówienie, że taki będzie za rok czy dwa to jedynie wynurzenia paranoików. Może również się okazać, że wszelkie wybory jeszcze przez wiele lat będą mogły być przeprowadzone jedynie w formie korespondencyjnej. Albo w ogóle. I co wówczas ? Jaki wariant będzie konstytucyjny?
ktoś tam2020.04.22 17:29
Ten który uzna totalniactwo... A tak poza tym... Napewno p. były poseł Furgo PO w ramach senackiego "soku z buraka" pryncypialnie potępi wrednych PiSiorów za łamanie Konstytucji. Właściwie Pełowiaki swój skrót z PO powinni zmienić na PP - Partia Prymitywów.