Tomasz Wandas: Czy prawdą jest, że PiS przyspiesza pracę nad reformą mediów?

Piotr Gliński (Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego): Co to znaczy, że przyspiesza? Ciągle pracujemy nad reformą mediów, tyle mogę Panu powiedzieć. W najbliższym czasie będziemy wprowadzać zmiany.

W najbliższym czasie, czyli kiedy i na czym będzie ta reforma polegać?

Przede wszystkim trzeba będzie przywrócić mediom misję publiczną - w tym kierunku idzie reforma. Myślę, że pierwsze zmiany będą widoczne już w styczniu 2016 roku.

Pani redaktor Nowicka, która w programie na żywo atakowała Pana Ministra ciągle pracuje w TVP, inni dziennikarze słynący powszechnie z ataków na PiS i z podlizywania się PO, dziś Nowoczesnej ciągle pracują i podatnicy opłacają te programy, dlaczego?

Dlaczego ciągle pracują? Dlatego, że władze mediów publicznych są upolitycznione. Są to władze polityczne, które pełniły funkcje usługowe wobec poprzedniego rządu, ciągle podejmują one decyzje w mediach publicznych.

Jak powinny zatem Pana Ministra zdaniem wyglądać media publiczne? Co różni je od mediów prywatnych?

Przede wszystkim media publiczne powinna charakteryzować świadomość misji publicznej, niby jest to oczywiste. Mają być w swoim przekazie pluralistyczne, nie opowiadające się  za jakimkolwiek ugrupowaniem. Zakres misji publicznej jest w znacznej mierze określony ustawowo,  natomiast jeśli chodzi o treść to jest ona oczywiście zależna od woli narodu. W jakimś stopniu opinia publiczna, decyzje społeczeństwa wpływają na treść informacji, będzie więc i wpływać na nią polityka.

Podczas Spotkania Dziennikarzy Polskich przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspomnieli o potrzebie szerszego skonsultowania projektu ustawy, wtedy nie zdradzali jeszcze szczegółów. Jak jest dzisiaj? Mam na myśli jaka jest istota tego projektu? Konkrety? Od tamtej pory minęły dwa tygodnie...

Proszę pana, nie będzie konkretów ponieważ jest to polityka, a jak pan widzi z każdej strony jesteśmy bombardowani. W momencie kiedy wejdzie w życie nowelizacja ustawy wtedy można będzie mówić o konkretach. Z tego co wiem, to już na stronach Ministerstwa widnieje propozycja tzw. małej nowelizacji, jeśli natomiast jeszcze nie jest ona dostępna to proszę mi wybaczyć, ale nie mogę mówić o konkretach.

Mała nowelizacja?

Ta mała nowelizacja jest skróconą wersją ustawy, jest w niej podana informacja, że szefowie mediów będą wyznaczani przez Ministra Skarbu. Jak pan widzi tutaj nie zmieniamy istoty prawnej natomiast minister Skarbu dostaje dodatkowe uprawnienia co do ewentualnej zmiany szefów mediów publicznych. W ten sposób ta zmiana ma się odbyć. Zdaje sobie sprawę, że minęły dwa tygodnie ale proszę zwrócić uwagę, że pracujemy bardzo intensywnie i z pewnymi informacjami będziemy mogli wychodzić jak już wszystko będzie pokończone. Medialna zmiana będzie następowała i zobaczy pan to już na dniach...

Czy jeszcze może nam Pan Minister coś zdradzić?

Informacja, że zarząd mediów publicznych będzie wybierany przez Ministra Skarbu jest niesłychanie istotna, może nie jest pan tego jeszcze świadom. Także proszę mieć świadomość, że i tak dużo już panu powiedziałem.

Bardzo dziękuję za rozmowę