Miejsce chrztu Jezusa rozminowane i znów dostępne dla wiernych - zdjęcie
09.01.21, 18:26fot. yt/andrzej matyja

Miejsce chrztu Jezusa rozminowane i znów dostępne dla wiernych

4

Leżące na zachodnim brzegu Jordanu miejsce chrztu Jezusa, które do niedawna było ogromnym polem minowym znów będzie dostępne dla wiernych. Pierwsze po 56 latach uroczystości liturgiczne odbędą się w tym miejscu w Niedzielę Chrztu Pańskiego. „Obszar, z którego usunięto ponad 4 tys. min ponownie staje się miejscem pokoju i modlitwy” – podkreśla ojciec Ibrahim Faltas.

Franciszkanin z Kustodii Ziemi Świętej przypomina, że miejscowość Qasr Al-Yahud, (czyli po arabsku „Zamek Żydów”), którą tradycja wiąże z chrztem Zbawiciela z rąk św. Jana Chrzciciela była niedostępna od 1967 r., czyli czasu tzw. wojny sześciodniowej. Obszar wielkości 55 hektarów został zaminowany i stał się zamkniętym terenem wojskowym. „Ponowne otwarcie tego miejsca dla pielgrzymów i turystów będzie historycznym dniem” – mówi Radiu Watykańskiemu ojciec Faltas.

- „Będzie to wspaniały święto, naprawdę wielki dzień szczególnie dla nas franciszkanów, którzy nigdy nie zapomnieliśmy o tym świętym miejscu, nawet wówczas gdy było ono dla nas niedostępne – mówi papieskiej rozgłośni ojciec Faltas. – W tym miejscu w 1920 r. został wybudowany klasztor p.w. św. Jana Chrzciciela. Niestety z 1967 r. straciliśmy to miejsce z powodu wojny i teraz po 54 latach wracamy tam, by na nowo sprawować Eucharystię. Obchody Niedzieli Chrztu Pańskiego ponownie właśnie w tym miejscu, to będzie historyczne wydarzenie. Liturgii przewodniczyć będzie ojciec Francesco Patton, przełożony Kustodii Ziemi Świętej. Obecny będzie również nuncjusz apostolski w Jerozolimie, a także grupa franciszkanów. Z powodu pandemii będzie nas zaledwie 50 osób.“

Rozminowywanie terenu wokół Qasr al-Yahud trwało cztery lata i kosztowało co najmniej 4 mln dolarów. Prace prowadziła brytyjska firma Halo Trust, specjalizująca się w usuwaniu min i niewybuchów. Qasr el-Yahud znajduje się w pobliżu miasta Jerycho, które znajduje się na zajętym prze Izrael od 1967 r. palestyńskim Zachodnim Brzegu na granicy z Jordanią. Na obszarze tym znajdują się zabytkowe kościoły i klasztory, które były dotąd niedostępne z powodu zaminowania. W 2011 władze izraelskie wytyczyły tam tylko jedną drogę dla pielgrzymów chrześcijańskich. Wcześniej raz do roku mogli je odwiedzać franciszkanie z Kustodii Ziemi Świętej, a w 2000 był tam Jan Paweł II. Dostęp do tego miejsca kontrolują wojska izraelskie i na wjazd trzeba mieć specjalne pozwolenie.

 

Vaticannews.va/Beata Zajączkowska – Watykan

Komentarze (4):

Zacznij prace w domu2021.01.9 19:12
Zacznij pracować w domu. To najbardziej opłacalne finansowo, jakie kiedykolwiek zrobiłem. We wtorek dostałem wspaniałe BMW po tym, jak w zeszłym miesiącu zarobiłem 36259 $. Właściwie zacząłem pięć miesięcy / temu i praktycznie od razu zarabiałem co najmniej 96 dolarów za godzinę. odwiedź tę witrynę tutaj. >>>>>>> https://bit.ly/388OSuX
UWAGA! .... NIE DAJCIE SIĘ NABRAĆ!2021.01.9 22:58
ZNÓW ZACZYNASZ WSTAWIAĆ TE SWOJE TEKSTY! ?? TYM RAZEM ZMIENIŁEŚ FORMĘ!.... ALE CHODZI O TO SAMO! ....CHCECIE OPRÓŻNIC ----- KONTA BANKOWE--- NAIWNYM, DOBRYM LUDZIOM! ...A zapłaciłeś Frondzie, za wstawienie tej reklamy!? Widać, że to na "dziko"! Uważaj, bo zgłoszę na Policję...! To nie jest dozwolone, szybko zapłacisz karę za to. Może ci nawet tych "niby" zarobionych pieniędzy zabraknąć! Przeginasz "pałę"!!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.01.9 18:34
A znane jest miejsce gdzie Jezuskowi obrzezali k*tasa? ponoć watykan jest w posiadaniu skórki ze świętego ch*jka Chrystka, relikwia ta ponoć słynie z wielu uzdrowień i innych cudów!
Pokolenie JU2021.01.9 20:28
Podobno już nie posiada, bo jakiś papież to zjadł ...