Microsoft usuwa rasistowskiego bota  - zdjęcie
26.03.16, 13:30

Microsoft usuwa rasistowskiego bota

5

Firma Microsoft stworzyła na Twitterze internetowego bota, który miał udawać zachowania człowieka. Jak się okazało, bot przeklinał, był rasistowski i... popierał Hitlera. Teraz firma przeprasza za ten eksperyment. 

„Zamierzamy przywrócić program do sieci, kiedy będziemy w stanie przewidzieć jego złe intencje” – głosi oświadczenie wydane przez Microsoft. Firma odniosła się do internetowego bota, który miał rozmawiać z użytkownikami sieci. Okazało się, że m.in. przeklinał i wygłaszał rasistowskie poglądy.

„Przepraszamy za niezamierzone i obraźliwe wiadomości” - napisała w oświadczeniu firma Microsoft. Komputerowy gigant tłumaczył się za swojego bota o nazwie Tay. Bot to program mający za zadanie udawać aktywność zwykłego użytkownika sieci.

Na jednym z portali społecznościowych rozmawiał z internautami. Okazało się, że program wygłasza treści rasistowskie, a nawet popiera ludobójstwo. Publikował też m.in. zdania popierające Adolfa Hitlera. Tay został po niecałych 24 godzinach zdezaktywowany.

„Zamierzamy przywrócić program do sieci, kiedy będziemy w stanie przewidywać jego złe intencje, które są sprzeczne z naszymi zasadami i wartościami” - napisał Microsoft.

daug/tvp.info/BBC

Komentarze (5):

anonim2016.03.26 13:58
? co to miało na celu? poparcie dla prawdziwych celów polityki Merkel?
anonim2016.03.26 14:00
Ta politycznie poprawna bezpłciowa Tay to przykład, jak dobre i mądre dziecko można źle wychować. Zadając jej głupie pytania i sugerując odpowiedzi, źli (lub "dowcipni") internauci wychowali ją na potwora, coś w rodzaju polskiego leminga. Niemcy podobnie wychowywali przyszłych zwyrodniałych morderców z SS. Najpierw zachęcali ich do uczuciowego przywiązania się do swego psa lub kota, a potem jednego dnia kazali im go zatłuc pałkami. Te same metody stosował Pol-Pot wychowując bezlitosnych morderców z dzieci porwanych górskiemu plemieniu Khmerów.
anonim2016.03.26 18:30
Bot uczył się od użytkowników, z którymi rozmawiał. Jeśli stał się rasistowski, ksenofobiczny, homofobiczny itp itd to tylko dlatego, że tacy byli userzy z nim rozmawiający. Więcej to mówi o użytkownikach sieci niż o twórcach bota.
anonim2016.03.26 20:22
Bot chciał też głosować na Trumpa
anonim2016.03.29 15:43
"Niemcy podobnie wychowywali przyszłych zwyrodniałych morderców z SS." A czy można powiedzieć, że żydzi "wychowali" NKWD?