W 76. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie kanclerz Niemiec Angela Merkel podkreśliła, że jej naród ma obowiązek podtrzymywania pamięci o milionach ofiar narodowego socjalizmu.

Mija 76 lat od zakończenia największego dramatu XX wieku. 8 maja 1945 roku skapitulował Wermacht, co zakończyło działania wojenne w Europie. Definitywnym zakończeniem wojny była kapitulacja Japonii 2 września 1945 roku. Szacuje się, że w czasie II wojny światowej zginęło od 5,6 do 5,8 mln polskich obywateli. Połowę z nich stanowili Żydzi [Materski W., Szarota T. (red.), Polska 1939-1945. Straty osobowe i ofiary represji pod dwiema okupacjami, IPN].

W swoim okolicznościowym oświadczeniu opublikowanym za pośrednictwem Twittera kanclerz Niemiec Angela Merkel podkreśliła, że Niemcy mają obowiązek podtrzymywania pamięci o ofiarach nazizmu.

- „8 maja był dniem wyzwolenia. Oznaczał koniec nazistowskiej dyktatury i załamania cywilizacji, którym było Shoah. Naszą niewygasającą odpowiedzialnością pozostaje podtrzymywanie pamięci o milionach ludzi, którzy stracili życie w czasach dyktatury narodowego socjalizmu”

- wskazała niemiecka kanclerz.

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier wskazując wczoraj na konieczność podtrzymywania tej pamięci zaznaczył, że nie osłabia ona niemieckiej demokracji, a przeciwnie, czyni ją silniejszą i odporniejszą.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas podziękował w mediach społecznościowych „wszystkim, którzy ryzykowali życie i poświęcali się miliony razy, by uwolnić świat od faszyzmu”. Zauważył przy tym, że wciąż nie udało się całkowicie wykorzenić faszyzmu, dlatego każdego dnia trzeba wspólnie walczyć o wolność i demokrację.

kak/PAP, DW