Mec. Piotr Andrzejewski: 'Fioletowe ludziki w togach' jak 'zielone ludziki' Putina - zdjęcie
06.12.19, 19:00zdj. screen Youtube/Blogpressportal

Mec. Piotr Andrzejewski: 'Fioletowe ludziki w togach' jak 'zielone ludziki' Putina

27

Zdaniem mecenasa Piotra Andrzejewskiego, listopadowe orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie daje Sądowi Najwyższemu mandatu do oceny legalności Krajowej Rady Sądownictwa.

Sędzia Trybunału Stanu wskazuje w rozmowie z portalem wPolityce.pl, że takie kompetencje posiada wyłącznie polski Trybunał Konstytucyjny. 

Andrzejewski skomentował wczorajsze orzeczenie Sądu Najwyższego w wywiadzie dla wPolityce.pl. Jak zauważa były senator Prawa i Sprawiedliwości, decyzja SN "kwestionuje suwerenną władzę sądowniczą państwa polskiego i polskiego prawa. Stanowi wypowiedzenie posłuszeństwa pierwszeństwu prawa polskiego przed prawem zewnętrznym – przed prawem Unii Europejskiej". 

"Mylnie przywoływana jest podstawa prawna, ponieważ sąd w swoim orzecznictwie może się odnosić tylko do zakresu niezawisłości i niezależności konkretnego składu sądzącego, w konkretnie rozpatrywanej sprawie, a nie sposobu powoływania instytucji wykonującej władzę sądowniczą"-tłumaczy rozmówca wPolityce.pl. 

Mecenas Andrzejewski zwraca ponadto uwagę, że orzeczenie TSUE może dotyczyć tylko prawa europejskiego, nie ma natomiast "mocy sprawczej korygującej polski system" sądownictwa. Taką kompetencję ma wyłącznie Trybunał Konstytucyjny danego kraju. 

"Pytania prejudycjalne mogą dotyczyć tylko tego, co wynika z prawa europejskiego i z Karty Praw Podstawowych, a nie tego jak interpretować, jak zmieniać polski system prawa w oparciu o prawo Unii Europejskiej. Trybunał nie ma kompetencji do oceniania polskiej konstytucji"-przypomina wiceprzewodniczący Trybunału Stanu. Jak zauważył mecenas Andrzejewski, Sąd Najwyższy poszedł w swoim orzeczeniu jeszcze dalej, gdyż zakwestionował równy podział władz, stawiając władzę sądowniczą ponad ustawodawczą. 

W ocenie byłego senatora, niektórzy polscy sędziowie  „ograniczają suwerenność państwa polskiego i łamią konstytucję”. W tym kontekście padło bardzo mocne porównanie!

"Od dawna twierdzę, że tak jak Ukraina ma zielonych ludzików Putina, tak my mamy fioletowych ludzików w togach ograniczających suwerenność państwa polskiego i łamiących konstytucję z orwellowskim hasłem jej przestrzegania"-powiedział rozmówca portalu wPolityce.pl. Zdaniem Piotra Andrzejewskiego, trudno powiedzieć, aby wynikało to wyłącznie z "poglądów ściśle prawniczych" tych sędziów. 

"Z ustnego uzasadnienia wynika, że dzisiaj polski sąd kwestionuje Izbę Dyscyplinarną, jako organ władzy sądowniczej, tymczasem jej umocowanie wynika z ustawy o SN. Jest to wypowiedzenie posłuszeństwa polskiemu prawu – rodzaj miękkiej zdrady stanu"-ocenił sędzia Trybunału Stanu, podkreślając, że obecnie "mamy do czynienia z niebezpiecznym sprzeniewierzeniem się polskiemu systemowi prawnemu przez sędziów". 

yenn/wPolityce.pl, Fronda.pl

Komentarze (27):

anonim2019.12.7 19:58
Mam taki dar,pisiora rozpoznaję z daleka ,w ich twarzach jest coś ,czego się nie da nie zauważyć ,jakaś pierwotna dzikość ,zwężone,złe oczy,to chyba na poziomie genetycznym wyodrębnił się jakiś inny podgatunek,powinni zainteresować się tym genetycy,mogłoby to pomóc zrozumieć jak działa ewolucja.
anonim2020.01.20 18:34
Też dużo czerpiesz to widać i czuć, niebawem się utnie !!!
Konstytucja2019.12.7 19:44
Art. 8 1. Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej. 2. Przepisy Konstytucji stosuje się bezpośrednio, chyba że Konstytucja stanowi inaczej. Zarówno wyroki TSUE jak i wyroki SN nie mogą więc skutkować w polskim porządku prawnym łamaniem przepisów Konstytucji ...
Konstytucja2019.12.7 19:43
Art. 7 "Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa." ... SN nie ma prawa wchodzić w konstytucyjne kompetencje TK i orzekać w swych wyrokach czy Izba Dyscyplinarna SN ,albo KRS funkcjonują zgodnie lub niezgodnie z Konstytucją oraz Traktatem Europejskim ,gdyż takie kwestie to wyłączna konstytucyjna kompetencja TK ,a SN nie może sobie takich praw bezprawnie uzurpować ... TSUE nie ma prawa przyznawać SN dodatkowych kompetencji ,których nie daje mu polska Konstytucja ! Równie dobrze TSUE mógłby przyznać SN prawo do zbadania i orzekania o legalności polskiego Rządu ,Sejmu ,Prezydenta albo TK tyle tylko ,że SN nie posiada do tego żadnych konstytucyjnych kompetencji podobnie jak w sprawie orzekania przez SN o legalności Izby Dyscyplinarnej SN oraz niezależności KRS ...
Konstytucja2019.12.7 19:41
Przypominam ,że Izba Dyscyplinarna SN oraz KRS zostały powołane i działają na podstawie obowiązujących przepisów sejmowych Ustaw ,a jakiekolwiek rozstrzyganie wyrokami przez SN o prawnej zgodności lub niezgodności funkcjonowania tych organów z polską Konstytucją oraz przepisami Traktatu Europejskiego nie leży w konstytucyjnych kompetencjach SN lecz zgodnie z Konstytucją jest do tego uprawniony jedynie TK ... Art. 188 Trybunał Konstytucyjny orzeka w sprawach: 1. zgodności ustaw i umów międzynarodowych z Konstytucją, 2. zgodności ustaw z ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi, których ratyfikacja wymagała uprzedniej zgody wyrażonej w ustawie, 3. zgodności przepisów prawa, wydawanych przez centralne organy państwowe, z Konstytucją, ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi i ustawami, 4. ... Art. 189 Trybunał Konstytucyjny rozstrzyga spory kompetencyjne pomiędzy centralnymi konstytucyjnymi organami państwa. Art. 190 1. Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne. 2. ...
Jana2019.12.7 16:36
Nie sądzą w/g prawa polskiego,bo nie czują się naszymi wspóobywatelami.Właściwie sami się pozbawiają obywatelstwa.Czy oni mogą być polskimu sędziami?
anonim2019.12.7 11:29
ZAWSZE jak Polski Rząd PiS jest bezpardonowo atakowany przez DEMONICZNE ANTYLUDZKIE SIŁY LEWACKIE - DZIEJE SIĘ COŚ ZŁEGO NA ŚWIECIE !!! Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy. A Ty Wodzu zastępów anielskich szatana i inne duchy złe które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą mocą Bożą strąć do piekła. Amen
Foster2019.12.7 10:34
Przeczytałem jeszcze raz to orzeczenie i jest wręcz przeciwnie. Czy mecenas rżnie głupa ?
Tasman2019.12.6 20:27
Jedynym rozwiązaniem tej sytuacji jest Polexit, a wtedy prawo UE na nas nie obowiązuje, więc będą tacy sędziowie, jakich wybierze Ziobro. Ten problem z głowy. Pytanko: za co utrzymamy ten nasz bajzel?
Sutener z Krakowa Marian.B. 2019.12.6 20:00
Andrzejewski, wiemy,ze demencja starcza i choroba psychiczna to nic przyjemnego. Zajmij się chłopie polerowaniem pomnika na cmentarzu, żebyś miał błyszczący, to rodzinnie odejdzie jeden kłopot.!!!!
....2019.12.7 11:42
nie karmic trola
B522019.12.6 19:49
10/10
Konstytucja2019.12.6 19:31
Przypominam ,że do uznania nielegalności Izby Dyscyplinarnej SN okaz KRS powołanych i działających na mocy obowiązujących sejmowych Ustaw konieczna jest podstawa prawna a w polskim porządku konstytucyjnym może nią być jedynie orzeczenie TK stwierdzające niezgodność w tym zakresie przepisów Ustawy o SN oraz przepisów Ustawy o KRS z Konstytucją lub Traktatem Europejskim. Jak dotąd TK nie wydał takich orzeczeń a więc nie może być mowy o zdelegalizowaniu Izby Dyscyplinarnej i KRS jakimikolwiek wyrokami przez SN który nie posiada do takich działań żadnych podstaw prawnych oraz konstytucyjnych uprawnień i kompetencji ...
Foster2019.12.7 10:41
Czyli wg ciebie tylko Krystyna Pawłowicz i prokurator Piotrowicz mają takie prawo ?. Chyba sobie z myślących ludzi żartujesz. Przecież to są PIS- owscy bulterierzy, Oni nie są zdolni do żadnej obiektywnej oceny. Nawet zwolennicy PIS -u widzą ich w TK wyłącznie po to aby zabezpieczyć interesy PIS.
Konstytucja2019.12.7 12:46
Takie prawo mają nie żadni "oni" lecz Trybunał Konstytucyjny uprawniony do tego na mocy Konstytucji ...
2019.12.6 19:28
Przygłupowi wielonickowemu już całkiem odbiło, albo się totalnie nawalił. :) "apelować" to sobie możesz do lustra, przygłupie :)
Konfederata2019.12.6 19:22
Apelujemy także do nadzwyczajnej kasty sędziów – podajcie się do dymisji póki was nie wyrzucamy na zbity ryj ! Wy nie jesteście Polakami, wy jesteście prawnymi lewackimi durniami.
mordechaj2019.12.6 19:22
Apelujemy także do nadzwyczajnej kasty sędziów – podajcie się do dymisji póki was nie wyrzucamy na zbity ryj ! Wy nie jesteście Polakami, wy jesteście prawnymi lewackimi durniami.
Małgorzata2019.12.6 19:21
Apelujemy także do nadzwyczajnej kasty sędziów – podajcie się do dymisji póki was nie wyrzucamy na zbity ryj ! Wy nie jesteście Polakami, wy jesteście prawnymi lewackimi durniami.
Sutener z Krakowa Marian.B. 2019.12.6 20:22
Twoja wiedza o kaście ogranicza się do: proboszcza wikarego sołtysa kochanki sołtysa. Apelować to ty możesz o większy zasiłek, bezrobotna wiejska kurvo pisowska.!!!!
Zosia2019.12.6 19:20
Sędziowie, „fioletowe ludziki w togach” celowo anarchizują sytuacje prawną w Polsce ,dbają tylko o swoje partykularne interesy. Ich rokosz ma jeden cel ,by było jak było .
Sutener z Krakowa Marian.B. 2019.12.6 20:18
Twój, partykularny interes, to dobrze obciągnąć Proboszczowi, wiejska SUKO.!!!
Jack Em2019.12.6 19:19
KRS lub TK powinien wydać uchwałę mówiącą o tym, że wszystkie postanowienia Sądu Najwyższego są nieważne - dopóki sędziami w Sądzie Najwyższym są byli członkowie PZPR – systemu totalitarnego i politycznej organizacji przestępczej !!! Najlepszym przykładem tego jest sędzia Iwulski – kapitan LWP i Służb Specjalnych, a także sędzina Gensdorf !!! Jak podaje sędzia Zaradkiewicz mamy obecnie aż 747 sędziów powołanych przez Radę Państwa PRL. Dominują lata 80-te, w tym lata stanu wojennego !
Suweren2019.12.6 19:22
Powiem szczerze, nie wiem, czy byli pzprowcy zasiadają w SN, ale na pewno zasiadają w TK więc jest to argumentum z dupum.
Sutener z Krakowa Marian.B. 2019.12.6 20:29
Za miesiąc ci się zasiłek kończy, a kwalifikacji nie masz żadnych. Nie zajmuj się matole, KRS lub TK, bo nawet nie rozumiesz, co to jest. Zajmij się problemami dla ciebie zrozumiałymi, bo na bimber, musisz odłożyć, matole.!!!
....2019.12.7 11:42
nie karmić trola
Arkadiusz2020.01.23 11:22
A postanowienia TK wydawane przy udziale Piotrowicza będą ważne?