- Wspólna organizacja imprezy sportowej oraz przyjazd do Polski wielu kibiców z Europy Wschodniej powinny zmusić do większej czujności i niepodejmowania ryzykownych zachowań ? podkreśla dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych. W opinii Krajowego Centrum ds. AIDS, na terenie Rosji i Ukrainy dochodzi do zwiększonej liczby zakażeń (w latach 2007-2008 ich liczba wzrosła o 66 proc.). Jednoczenie dostęp do leków antyretrowirusowych jest w tych państwach niewielki.



Jak podkreśla Cholewińska-Szymańska, Polska była do niedawna krajem, który dobrze radził sobie z epidemią HIV/AIDS i sytuacja w naszym kraju była stabilna. Jednak w zeszłym roku po raz pierwszy liczba nowych zakażeń przekroczyła tysiąc - odnotowano ich ponad 1,3 tys. W jej opinii woj. mazowieckie na tle kraju plasuje się wysoko pod względem liczby nowych zakażeń, dlatego niezbędne są działania, które ograniczą epidemię i odwrócą tendencję wzrostową.



Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, prezes Fundacji Edukacji Społecznej zauważa, że nowe zakażenia odnotowywane są przede wszystkim wśród młodych ludzi. Bartczak przypomina jednocześnie, że główną drogą zakażenia są kontakty seksualne, co świadczy o tym, że młodzież nie ma podstawowej wiedzy na temat HIV/AIDS i nie odnosi możliwości zakażenia do siebie.



Obecnie na Mazowszu populacja zidentyfikowanych zakażonych liczy ok. półtora tysiąca. W rzeczywistości liczby te są wyższe. Ujawnione dane obejmują jedynie osoby, u których przeprowadzono testy na obecność wirusa. Jak podkreśla Ivetta Biały, rzecznik Prasowy Wojewody Mazowieckiego, z powodu wciąż rozszerzającego się problemu powołany został specjalny zespół, który będzie zajmował się wdrażaniem w życie Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS.

 

piotrskarga.pl/Radio Plus Radom/ mazowieckie.pl