Matka Kurka: Polacy zobaczyli sędziów bez togi - zdjęcie
19.12.19, 16:45

Matka Kurka: Polacy zobaczyli sędziów bez togi

24

Widok sędziów bez togi, zachowujących się jak „Samoobrona” stoi przed oczami Polaków i nie zniknie na sali sądowej, ale stanie się jeszcze bardziej wyrazisty i kontrastujący z udawaną niezależnością i niezawisłością. Tysiące artykułów, felietonów i ludzkich tragedii, za sprawą sędziowskich poczynań, tak nie otworzyło oczu społeczeństwu, jak otworzyli sami sędziowie. Dlatego jestem więcej niż pewien, że przegrają, już przegrali - pisze Matka Kurka (Piotr Wielgucki) na łamach portalu Kontrowersje.net.

 

Dokładnie nie pamiętam, ale chyba radziecki agent Kwaśniewski na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku powiedział o „Solidarności” mniej więcej coś takiego: „Dajcie im rządzić, niech ludzie zobaczą, a jeszcze za nami zatęsknią”. W tej prognozie nie ma niczego nowego, to jest wręcz reguła, której podlegają prawie wszystkie zjawiska, grupy społeczne i poszczególne jednostki działające w oficjalnym „umundurowaniu”. Jakieś 30 lat temu większość Polaków zapewne była święcie przekonana, że na przykład taki Olbrychski, czy Janda, to są ludzie z innego świata, z innej planety, nadludzie nie puszczający bąków, mówiący językiem Mickiewicza i mądrzejsi od greckiej bogini Ateny.

Takie były wyobrażenia, ale dziś Polacy regularnie słyszą, co ci aktorzy mówią i widzą, co aktorzy robią. Nastąpiło czołowe zderzenie wyobrażeń z rzeczywistością i niegdysiejsi bogowie okazali się zwykłymi śmiertelnikami, w dodatku takimi śmiertelnikami, których zachowanie, poziom intelektualny wraz z kondycją moralną wielu grzeszników może pocieszać. Syndrom spadającej maski, czy jak kto woli kurtyny, to jest coś, czego nie da się „odzobaczyć”. Jeśli człowiek raz zobaczy w jaki sposób wyjmuje się królika z kapelusza, wyleczy się z magii na zawsze. Niezawodna prawidłowość pozbawiająca złudzeń i tej procedurze poddali się sędziowie. Większość uczestników postępowań, gdzieś tak do 2016 roku znała sędziów w togach, mówiących tym specyficznym językiem, często niezrozumiałym dla profesjonalnych pełnomocników. Oczywiście część podejrzewała, że sędziowie są ściśle związani politycznie, ideologicznie, towarzysko z wpływowymi grupami, ale tego się prawie nigdy nie dało udowodnić.

W okolicach 2016 roku sędziowie zrzucili togi, zaczęli się „po cywilnemu” pokazywać w mediach, na ulicach, a także we własnych sądach, gdzie odstawiali rozmaite szopki. Wystarczyło pięć sekund na opuszczenie kurtyny, na opadnięcie maski, na pokazanie podwójnego dna w kapeluszu, z którego wyciąga się królika i jest po wszystkim. Uczestnicy postępowań i szczęśliwcy pozbawieni tej „przyjemności”, gołym okiem zobaczyli, co ci sędziowie sobą reprezentują i z kim trzymają. Sędziowski język zamienił się w język uliczny, pospolity, zrozumiały dla każdego i przez to wielu gorszący. Sędzia bez togi i atrybutów władzy sędziowskiej wygląda jak znajomy mechanik samochodowy, szwagier, kolega z podstawówki. Sędzia stojący obok polityka, zakładający na siebie koszulki z takimi sami hasłami, jak zwykli zakładać uliczni demonstranci, stracił cały majestat, całą oprawę zbudowaną z togi, łańcucha i hermetycznego języka półbogów.

Sędziów zaangażowanych w wojnę polityczną zabiła ich przeciętność, pospolitość, ukazanie społeczeństwu, że nie tylko nie mają żadnych nadprzyrodzonych cech, jakie kreowały się na sali sądowej, ale ich zachowania w wielu wypadkach są bardziej żenujące niż dialogi w tanich knajpach. Sędziowie sami sobie zgotowali ten los, sami sobie zerwali maski i pokazali się ludziom bez makijażu. Dziś żaden rozumny człowiek nie ma wątpliwości jak wygląda to środowisko i co sobą reprezentuje, a dowody potwierdzające niegdysiejsze podejrzenia dostarczyli podejrzani. Rozdźwięk pomiędzy udawaniem niezależnego arbitra i rzeczywistymi przekonaniami sędziów jest tak duży, że niczym się tego rowu zasypać nie da. Wiara w to, że na sali sądowej zapadnie sprawiedliwy wyrok, bo sędzia będzie się kierował obiektywną oceną, nie osobistymi motywacjami, nigdy nie była duża, ale teraz spadła do zera.
Wiele powodów upadku etosu sędziowskiego można wskazać i każdy z tych bardziej znanych jest trafny, ale w moim przekonaniu najbardziej sędziom zaszkodzili sami sędziowie. Widok sędziów bez togi, zachowujących się jak „Samoobrona” stoi przed oczami Polaków i nie zniknie na sali sądowej, ale stanie się jeszcze bardziej wyrazisty i kontrastujący z udawaną niezależnością i niezawisłością. Tysiące artykułów, felietonów i ludzkich tragedii, za sprawą sędziowskich poczynań, tak nie otworzyło oczu społeczeństwu, jak otworzyli sami sędziowie. Dlatego jestem więcej niż pewien, że przegrają, już przegrali.

Komentarze (24):

prosty2019.12.20 7:38
I bardzo dobrze, że Polacy zobaczyli sędziów bez togi. Może w końcu dotrze do ludzi, że "władza" to normalni ludzie, tyle, że z danym in prawem decyzji w określonych sprawach. Nawet dla wierzących, nie odpowiadają jedynie przed Bogiem i historią, ale także przed narodem jako suwerenem. Dlatego zawsze trzeba władzy patrzeć na ręce, myśleć i reagować. Chcemy do Europy - najwyższy czas wyzwolić się ze wschodniego, niewolniczego feudalizmu i wziąć odpowiedzialność za swoje dzieci, swoje otoczenie, swój kraj.
Szczurek2019.12.20 19:23
Zgadzam się, ale "Chcemy do Europy" to nie moja bajka. Do jakiej Europy niby chcemy? Do neomarksistowskiej pod szyldem Altiero Spinellego, LGBT, islamistów z nożami i bombami?
małowyklęty2019.12.20 4:51
AUTUR,AUTOR !!! wybitne dzieło, widać wyż twórczy.Jutro nowa tyrada ale co robić jak człowiek ma tyle wolnego czasu.
Grizzly2019.12.19 22:38
... bez togi ale z posiadłościami i lepkimi łapami nie gorszymi od mafii!
PePe2019.12.19 19:10
Sędziowie chcą, aby mówić dzieciom, że kiedyś , za PRL, były wolne sądy, bo sędziowie wybierali się sami, a mianowała ich Rada Państwa tylko jedynie słusznej partii PZPR. Teraz natomiast nie ma wolnych sądów, bo sędziów powołuje KRS, a mianuje ich prezydent. Oprócz tego sędziowie, którzy kradną, łamią prawo i bawią się w politykę będą pociągnięci do odpowiedzialniści przez Izbę Dyscyplinarną przy SN. Ot ciekawostka ?! Kto tych sędziów kształcił ? Czy PIS nie ma zamiaru zajrzeć kim są ci belfrowie na wydziałach prawniczych ?!
Zyg2019.12.19 19:09
Nam strzelać nie kazano. Staliśmy przed sejmem i...... nie, nie modliliśmy się, bo my wszyscy ateiści ! Ale patrzyliśmy na okna sejmowe i czekaliśmy na wyniki głosowań. Niestety głosowania przegraliśmy na rzecz PIS-u – ALE ?! Dowiadujemy się, że 30 posłów (w tym: 11 z PO, 12 z Zlew-u i 7 z PSL) nie było na Sali plenarnej. Co ???!!! A job wasza mać !!! Zaczęliśmy krzyczeć do posłów opozycji: Składać mandaty poselskie i wypier—lać !!! Znowu nas PIS wyruchał.
Ola.2019.12.19 18:57
Matka Kurva obłąkany cham, nałogowy onanista z wiochy Biskupin, szczeka jak jego burek na łańcuchu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
PePe2019.12.19 19:13
Ty Ola, czy ty wiesz ile internet uczynił ci złego ?! Otóż, Ola, kiedyś, kiedy nie było jeszcze internetu to tylko twoja rodzina wiedziała żeś debilka !
Beno2019.12.19 21:27
PePe, a toś tego debila zaorał. Gratuluję i tak trzymaj.
aria2019.12.19 18:45
Wśród tych "obrońców" powinno znaleźć się jak najwiecej potencjalnych "Janów Śpiewaków". Od razu inaczej by zademonstrowali,
fabrycy 2019.12.19 18:38
To prawda, Tuleja w kurtce M65, klecący na siłę jakieś quasi dramatyczne peany i te dwie słodkie idiotki które podczas darcia ryja przez resztę "wolne sądy" same cieszyły się jak głupi do sera. No i oczywiście pani sędzina śpiewająca hymn z kartki. Celowo wysłali młode gęby, żeby ich z PRL nie kojarzyć, ale to byli "smartfonowcy" z łańcuchami, które się dobrze bawią, a poszli tam bo im kazali "doświadczeni sędziowie", nie rzadko tatuś albo mamusia
infor2019.12.19 18:19
Znakomity artykuł, pięknie podsumowujący obecną rzeczywsitość - gratulacje
skuter2019.12.19 18:12
Jak Piłsudski gonił bolszewickie wszy To przyszła depesza z Londynu że już dość Wystarczy ich wygnać z Polski i będzie dobrze a to był historyczny błąd To był błąd który się zemścił Trzeba było pognać czerwoną zarazę do Moskwy Spalić Kreml To może teraz żylibyśmy w innej lepszej rzeczywistości Potem przyszła niby wyzwoleńcza Armia Czerwona zgwałciła połowę Polek i mamy pokolenie jakie mamy
JS2019.12.19 18:08
Albo nie sobie EU GmbH ich weźmie i da im pracę. Jak ogłoszą trochę łagodnych wyroków pod wpływem wysokich urzędników, biznesu co to połamali prawo i sprawiedliwość a ludzie się o tym dowiedzą to u nich zaczną się protesty przeciwko tej wyjątkowej kaście. Albo może w Moskwie znajdą pracę. Tam jest duży popyt na ich usługi tych co lubią być ponad prawem i sprawiedliwością a ludzie mogą sobie protestować i nikt im nic nie zrobi. Pozdrawiam i nie życzę nikomu takich sędziów w ich sprawie, chyba że ktoś chce być ponad prawem i sprawiedliwością, a podejrzewam że każdy by tak chciał. Ale wtedy po co nam one ?
JS2019.12.19 17:58
Jak lubią sądzić w swoim stylu niech lecą do Kima, do Korei Północnej. On się ucieszy z takich fachowców i da im zarobić i medalami odznaczy za zasługi. Boże uchowaj tych, których będą sądzić tak jak im Kim nakaże. Pozdrawiam bo nikomu źle nie życzę, żeby wpadł pod takie sądy bezprawia i niesprawiedliwości
1002019.12.19 17:46
WARCHOKL/WOLAK ,WAS TO ZADOWOLI ,JAKO TEPY ELEKTORAT , TY CZUBIE ILE CI PLACA ZE GLEDZIC BZTEDY
Tomek2019.12.19 17:43
Matka Kurka zawsze celnie i przenikliwie. Stąd taka biegunka płatnego trolla Dumnego Geja pod różnymi nickami
Stały czytelnik2019.12.19 17:39
Trafne - i to bardzo!
wicek2019.12.19 17:14
Super tekst Panie Wielgucki. Swoją drogą aż chce się zacytować: "Po czynach ich poznacie"
Szymek2019.12.19 17:02
Jest jednak wśród nas sporo nuworyszy , którzy takie zachowanie i słownictwo rozumieją , lubią i podziwiają , a nader wszystko uznają za prawidłowe wszystkie działania które mogą osłabić Pis , ......80% uznaje konieczność reformy tej stajni , ale 20% nienawidzi chronicznie kaczora i jest bardzo silnie zmotywowana do okazywania cechy publicznie.........
gumowa kaczka2019.12.19 16:59
A o Owsiaku nie będziesz dziś bredzić ?
rozbawiony głupotą lewaka2019.12.19 18:20
o owsiku to bredzą "intelektualiści" twojego pokroju
gumowa kaczka2019.12.20 4:46
potrzymaj prezesowi różowa kulę
Beno2019.12.19 16:59
Przegrali i nie wolno im już pozwolić powstać. Wroga trzeba przegnać, albo dobić. Ich bezczelność nie ma granic. Skorumpowana banda, która wydaje wyroki, by bronić swoich. Oni mają prawo i spraaweliwość głęboko w d..., a społeczeństwo w pogardzie. Teraz społeczeństwo pokazuje, gdzie ich miejsce. Wasze miejsce jest w sądzie, ale na ławie oskarżonych, a potem za nieuczciwe wyroki i zdradzieckie4 zachowanie cela plus. Czas na rozliczenie tej kasty, a potem kasty na uczelniach, którzy tam za przynależność tatusiów do partii i za łapówki dostali. Najwyższy czas, by oczyścić te środowiska i by Polska była Polską, a nie śmietnikiem Europy.