Mateusz Morawiecki złożył życzenia Węgrom: Wciąż wspólnie walczymy o bezpieczeństwo  - zdjęcie
15.03.21, 12:10Fot. via: Flickr

Mateusz Morawiecki złożył życzenia Węgrom: Wciąż wspólnie walczymy o bezpieczeństwo

2

15 marca to dzień Święta Narodowego Węgier. Węgrzy wspominają powstanie węgierskie, które wybuchło 15 marca 1848 roku w Peszcie. Z tej okazji życzenia skierował premier Mateusz Morawiecki, zachęcając Węgrów do dumy ze swojej historii i pielęgnowania idei wolności.

Mateusz Morawiecki opublikował dziś na swoim Facebooku wpis w języku polskim i węgierskim, do którego dołączył nagranie, w którym zwrócił się do Węgrów.

- „Dzisiaj świętujecie rocznicę swojego wielkiego narodowego zrywu. My, Polacy, jako naród, który podobnie jak Węgrzy musiał walczyć o swoją suwerenność, znamy symbolikę takich dni jak ten”

– mówi szef polskiego rządu.

Premier przywołał wiersz Sandora Petofi, inicjatora powstania, który domagał się równości wobec prawa i powołania niezależnego rządu.

- „Ten wiersz oraz entuzjazm z jakim Węgrzy przystąpili do powstania świadczy o ich wielkim pragnieniu wolności. Pragnienie to podzielali również Polacy, dawali temu wyraz podczas powstania węgierskiego z generałem Józefem Bemem na czele”

- podkreślił.

Przywołując wielowiekową miłość i braterstwo, Mateusz Morawiecki podkreślił, że dziś wciąż Polacy i Węgrzy wspólnie walczą o dobrobyt, rozwój i bezpieczeństwo.

- „Dziś, choć nie musimy już walczyć orężem, nadal wspieramy się i jesteśmy dla siebie sojusznikami. Wspólnie troszczymy się nie tylko o dobrobyt naszych obywateli, ale także o rozwój i bezpieczeństwo regionu”

- zaznaczył.

- „Bądźcie dumni ze swojej historii, kultury, języka. Pielęgnujcie głęboko zakorzenione w was pragnienie wolności. Pragnienie, które jak wielokrotnie pokazaliście może zmieniać świat na lepsze”

- powiedział.

kak/Facebook, wnp.pl

Komentarze (2):

Polak2021.03.16 0:46
Bądźcie dumni ze swojej historii, kultury, języka.💐
Pisowiec2021.03.15 12:32
Doradzałbym daleko posunięta ostrożność co do Węgrów! Wszystko pieknie ładnie w słowach!!! A jakie są fakty?!!! Węgrzy knują z Ruskimi!!! Ruscy budują im elektrownie atomowe!!!! A to nie koniec!!! Stosują ruska szczepionkę Sputnik!!! niby tacy obrońcy tradycji z pamiętacie brodatego europosła z Węgier co uciekał z homoseksualnego grupensexu po rynnie?!!! Węgry to ruski koń trojański w Grupie Wyszehradzkiej!!