<<< JUŻ JEST. KOLEJNY TOM DZIEJÓW POLSKI PROF. NOWAKA! Ta książka powinna znaleźć się w każdym polskim domu! >>>


Tomasz Wandas: Dlaczego prezes Trybunału Konstytucyjnego powinien odejść?

Marzena Machałek (Prawo i SPrawiedliwość): Jest człowiekiem, który występuje jako sędzia we własnej sprawie a przy tym wyraźnie opowiada się po stronie jednej siły, jednej opcji. Jako prezes i przedstawiciel Trybunału Konstytucyjnego nie może być sędzią we własnej sprawie i powinien się odsunąć, a w ogóle najlepiej jakby przestał być prezesem, bo doprowadza też do niepotrzebnych napięć, konfliktów. Doprowadził między innymi do tego, że została przegłosowana nowelizacja ustawy jeszcze za poprzedniej kadencji Sejmu, która doprowadziła do sytuacji patowej. Przezwyciężenie i uzdrowienie tej sytuacji Platforma nazywa zamachem na konstytucję. Może ściślej nie tyle to sam doprowadził, co sprzyjał działaniom, które to spowodowały.

Kto powinien zająć jego miejsce? Nie chodzi mi o konkretne nazwisko ale czym ogólnie powinien charakteryzować się nowy prezes TK?

Ściśle na to pytanie nie odpowiem. To ma być osoba przygotowana, merytoryczna, która rzeczywiście będzie broniła interesu obywateli.

Czyli, ktoś nie koniecznie związany z PiS?

Musi to być ktoś kto zostanie przegłosowany. Oczywiście nie może to być osoba budząca kontrowersje. Sprawą oczywistą jest, że większość Sejmowa należy do Prawa i Sprawiedliwości więc niezależnie od tego, kto by to nie był, będzie łączony z PiS. My przy wyborze nie bierzemy pod uwagę czy jest związana czy nie z PiS, ma być to ktoś kompetentny i już.

Opozycja podkreśla, że cała sprawa wokół Trybunału Konstytucyjnego jest łamaniem prawa, skąd te zarzuty?

Podczas wczorajszego głosowania w Sejmie, nad wyborem członków Trybunału Konstytucyjnego, to właśnie Platforma łamala prawo. PO wybierając obecnych sędziów złamała prawo a w tej chwili udaje obrońcę demokracji. My tylko naprawiamy, uzdrawiamy to, co się wydarzyło. To co robią posłowie PO przekracza wszelkie dobre obyczaje, ewidentnie robią wszystko aby móc jakoś zaistnieć. My uzdrawiamy sytuację. Ponadto muszę podkreślić, że na piętnastu sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybranych przez PO-PSL, czternastu jest z tej koalicji, a tylko jeden jest kojarzony z Prawem i Sprawiedliwością. Nawet gdyby teraz tych pięciu zostało przez nas wybranych - a mam nadzieję, że tak będzie – to dalej mamy dziewięć do sześciu. I tak będzie to jeszcze dalekie od równowagi, która powinna w TK nastąpi. Trzeba sobie zdawać sprawę, że do TK wybiera się ludzi, którzy mają poglądy polityczne, ci którzy tworzą go teraz zostali wybrani przez PO-PSL. Mam wrażenie, że całe to zamieszanie dookoła ma bronić interesów poprzedniego rządu.

Co nas czeka w najbliższych dniach?

Po wczorajszym głosowaniu będziemy zajmować się odwróceniem pseudo-reformy obniżenia wieku szkolnego i sprawą - 500zł na każde dziecko. Trzeba ponaprawiać wiele złych rzeczy, które zostawili po sobie poprzednicy np. w edukacji. Zagrożone są również projekty Unijne, trzeba działać szybko aby móc je wcielać w życie. To do czego się zobowiązaliśmy, krok po kroku będziemy realizowa. Oby opozycja nie przeszkadzała.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

NIESAMOWITY KALENDARZ NA ROK 2016! ZE ŚWIĘTĄ HILDEGARDĄ!