Mary Eberstadt: Adam i Ewa po pigułce - zdjęcie
14.02.19, 15:30

Mary Eberstadt: Adam i Ewa po pigułce

49

 

 

Mary Eberstadt

ADAM I EWA PO PIGUŁCE.

Wydawnictwo AA, Kraków 2019

przeł. Małgorzata Samborska

Jestem do głębi przekonany, że po książkę Mary Eberstadt winni sięgnąć wszyscy, którzy zajmują się pomaganiem innym, zwłaszcza w kwestiach małżeńskich i rodzinnych. Tę książkę, bez obawy o przykrość, jakiej można doznać w trakcie jej lektury, powinni przeczytać przede wszystkim osoby żyjące w związkach i rodzice, politycy i pracownicy socjalni, lekarze i psychoterapeuci, ludzie mediów i duszpasterze. Mentalność antykoncepcyjna jest wirusem, który zaraził nasz umysł i może mieć znaczący wpływ na sposób, w jaki ludzie traktują się w łóżku, jak reagują rodzice bądź teściowie na wiadomość o kolejnej ciąży w rodzinie ich dzieci, w jaką wizję życia czy hierarchię wartości wyposażą swych uczniów i klientów ich mistrzowie i wychowawcy, wreszcie jakich porad udzielą tym, którzy im zaufali głosiciele Ewangelii i pasterze Kościoła. Nie mam w tym względzie najmniejszych złudzeń. Choć jako katolicki kapłan, powołany do życia w celibacie, nie miałem nigdy potrzeby korzystania z prezerwatywy ani namawiania nikogo do tego, by „się zabezpieczył”, niemniej nie dam głowy za to, że nie jestem zarażony wirusem antykoncepcyjnego przyzwolenia. Tym bardziej doceniam takie odważne i prawdziwe książki. Ich lektura może nie tylko zaspokoić ciekawość, ale i zaordynować rodzaj antywirusowej terapii.

ks. prof. PWTW dr hab. Robert Skrzypczak

Autor Wstępu

 

Fragment książki:

Nie potrafię wymienić poza grzechem pierworodnym żadnego innego wydarzenia w historii ludzkości, które miałoby większy wpływ na ludzkie istoty jak właśnie Pigułka… Wtedy zmienił się cały horyzont zachowań seksualnych. Nie mam żadnych wątpliwości, że to Pigułka przez rozdzielenie zbliżenia i prokreacji dała pełne zezwolenie na wszystkie cudzołóstwa, romanse, seks przedmałżeński i pozamałżeński”.24

Obecnie prawie wszyscy żyjący na świecie, za wyjątkiem tych czytelników, którzy natychmiast po wejściu w wiek rozumu wstąpili do zakonu trapistów i od tamtej pory mieszkają w celi bez okien i bez Internetu; są tak czy siak zamieszani w rewolucję seksualną. Do tej pory już każda rodzina w Ameryce poznała z bliska jeden lub więcej jej aspektów: rozwód, samotne rodzicielstwo, aborcję, konkubinat, wszechobecną pornografię, aktywny homoseksualizm. Właśnie to, że wszyscy w niej tkwimy, daje nam mocny argument, by zaprzeczać jej prawdziwym kosztom. W końcu, kto chce zranić bliską osobę? Kto pragnie urazić rozwiedzionego brata, kuzyna-homoseksualistę albo ojca, który powtórnie się ożenił? Odpowiedź jest oczywista, nikt. I to pragnienie, by nie sprawić przykrości bliskim, którzy otwarcie żyją według liberacjonistycznego credo, jest jeszcze jednym powodem wypierania prawdy.

Dziedzictwo rewolucji seksualnej ma o wiele większe znaczenie, niż się powszechnie uważa. Gwiazdor sportu dysponujący stajnią dziewcząt do swojej seksualnej dyspozycji; młoda kobieta, której atrakcyjność seksualna pomaga we wspinaczce po szczeblach kariery korporacyjnej; bezdzietna dyrektor naczelna prowadząca bogate życie towarzyskie, która sięgnęła po najwyższe stanowisko w firmie właśnie dlatego, że jest nieobciążona rodziną; zamożna bezdzietna para, która wyjeżdża na wakacje na Galapagos albo w Himalaje zamiast do parku Yellowstone czy na kemping gdzieś w kraju, to tylko kilka przykładów wpływu rewolucji seksualnej. Na zdjęciach rzeczywiście wszyscy wyglądają na szczęśliwych.

Są też inne oblicza rewolucji. I mają własne historie. Te historie są coraz lepiej udokumentowane przez socjologów, a także przez liczne świeckie autorytety. Piszą je młode kobiety na kampusie, wykorzystywane przez mężczyzn, których oczekiwania wypaczyły fałszywe obietnice rewolucji; starsze kobiety, które uwierzyły w rewolucyjną retorykę wolności seksualnej, a zbyt późno odkryły, że już nie dla nich jest małżeństwo i macierzyństwo; mężczyźni przyłapani z kimś w tym, czy w innym pokoju na zapleczu w trakcie szalonej rewolucyjnej imprezy, a którzy odkrywają, również za późno, że nie mają już po co wracać do domu. Pozostają jeszcze dzieci, które stanęły albo wciąż stoją wobec poważnych zagrożeń, ponieważ rewolucja seksualna pomogła zniszczyć im życie lub dała władzę nad nimi dorosłym, którzy mają wobec nich wyraźnie złe zamiary.

Są jeszcze inni – nieznane ofiary tego, co, jak twierdzi Sorokin, może się okazać największym i najmniej rozumianym eksperymentem na ludzkości naszych czasów. Należałoby o nich pamiętać przy wszelkich rozliczeniach skutków rewolucji seksualnej. Ta książka powstała dla nich oraz dla im podobnych. Nie tracę nadziei, że dzięki przedstawionym w niej dowodom, uda się, choć w skromnym zakresie wydobyć na światło dzienne prawdziwe dziedzictwo tej rewolucji, a w konsekwencji lepiej zrozumieć uczucia i postępowanie nowoczesnego mężczyzny i nowoczesnej kobiety wtedy, gdy obecny świat zbyt często udaje, że zupełnie nie dostrzega jej rzeczywistego wpływu.

Komentarze (49):

Vistula2019.02.15 4:49
No more Adam & Eve. Now is Adam & Steve. Two faggs in the paradise: Polack motherfucker proud piece of shit 'gej' and his butt body Peter the Noodle Dick. And two ladies, one normal the other... Stupid Mary.
Maria Błaszczyk2019.02.14 19:35
Nie wiadomo, śmiać się czy płakać... "Nie potrafię wymienić poza grzechem pierworodnym żadnego innego wydarzenia w historii ludzkości, które miałoby większy wpływ na ludzkie istoty jak właśnie Pigułka… Wtedy zmienił się cały horyzont zachowań seksualnych. Nie mam żadnych wątpliwości, że to Pigułka przez rozdzielenie zbliżenia i prokreacji dała pełne zezwolenie na wszystkie cudzołóstwa, romanse, seks przedmałżeński i pozamałżeński”. Pomijając już kwestię grzechu pierworodnego, coś Wam opowiem. Miałam prababcię lewaczkę. Ona w okresie międzywojennym zajmowała się pomocą dla "upadłych kobiet". A wiecie, co to było? To były dziewczyny, najczęściej służące, gwałcone przez swych panów i paniczów, przy pełnej aprobacie pań i matek - bo czysto i higienicznie. I te biedne dziewczyny stawały się upadłe, jak zaszły w ciążę i nie zdołąły się jej pozbyć (a aborcja była naonczas nielegalna, pozostawała pokątna, nierzadko pozbawiająca kobietę życia lub płodności albo dzieciobójstwo, które co prawda w praktyce było niepenalizowane, ale pochłaniające tysiące żyć rocznie tylko w Polsce). I wtedy taka biedna dziewczyna lądowała na ulicy. No więc seks pozamałżeński, cudzołóstwa i to wszystko istniało. Tylko kosztowało mnóstwo ludzkich tragedii, a nawet żyć. Tylko nikogo to nie obchodziło, bo te tragedie dotykały kobiet i dzieci. Pigułka antykoncepcyjna co najwyżej wyrównała szanse kobiet i mężczyzn, zredukowała straszliwe konsekwencje niechcianej ciąży, a nie spowodowała cudzołóstwo i seks taki czy owaki... Pigułka (czy szerzej: nowoczesna antykoncepcja, bo pigułka to obecnie już coraz rzadziej stosowana metoda) dała kobietom przynajmniej część możliwości, jakie zawsze mieli mężczyźni. Niektórzy nie potrafią się z tym pogodzić. Wielka szkoda...
ZERR02019.02.14 19:44
Nie myślisz cybernetycznie tylko 'estetycznie', oczywiście swoją estetyką.
Maria Błaszczyk2019.02.14 19:47
Możesz to jakoś rozwinąć? Jak dla mnie - myślę utylitarystycznie - to jest dobre, co jest dobre dla większości
na pohybel!2019.02.14 18:38
Zdrajca Piotr Nowak. Od dziś minusować.
anonim2019.02.14 18:46
Kurrwa ja "zdrajca" Od dzisiaj nie będziemy się bawić w jednej piaskownicy? Jaezuu ludzie. Nie bądźcie śmieszni.
na pohybel!2019.02.14 18:51
Postawiłeś Geja na równi z katolskim szambem, jeszze czegoś nie rozumiesz? Nie pogrążaj się i nie próbuj tu nikogo ustawiać. Nie ma wspólnej piaskownicy z typami nazywającymi gejów "pedałami".
Maria Błaszczyk2019.02.14 19:45
To niech się nie zachowuje, jak oni. To, że mamy wspólne cele, nie uświęca metod, które dla mnie - i najwyraźniej dla Piotra - są nie do przyjęcia. Pewnych rzeczy się po prostu nie robi. Nie rozjeżdzamy dzieciaczków na pasach, nie wyrywamy staruszkom torebek i nie obrażamy się personalnie. Czemu to ma służyć? Czy jak sie nawzajem zwymyślamy od pedofilów i zboków, to da to cokolwiek poza wspólnym wytaplaniem się w odchodach? Aha, i dumny Gej miewa naprawdę świetne, merytoryczne komentarze - ale te nienawistne i chamskie, jak dla mnie, psują cały efekt.
Sebastian Lorenc2019.02.14 18:51
Widzisz jakie to dziecinne i żenujące? Dorośnij Dumny Geju
anonim2019.02.14 18:57
Nowak to nikt inny jak Air Wolfik vide "pedaly mi nie przeszkadzają". No po prostu wymiotować się chce.... Zbanowali go z forum, nie ma biedak więcej loginów i dostał rozwolnienia.
Sebastian Lorenc2019.02.14 19:02
Piotr Nowak, to Piotr Nowak, wszystkie stare frondle go znaja, jego konto na FB też
anonim2019.02.14 19:04
Air Wolf i wszystkie inne loginy, którymi operował zanim go ostatecznie zbanowali
Piotr Nowak2019.02.14 18:19
Wprost "genialny" jest ten "nowy system komentarzy" Frondo. Dzieki niemu mamy takie szambo jak: Quec. Polak Ateista Dumny Gej słowiczek poznański.. Brawo Wy. Świetna robota. ps. Oczywiście już nad tym nawet nie panujecie. Prawda? Duma jest? Bedzie tylko gorzej.
Quec.2019.02.14 18:29
Piotr Nowak 14.2.19 18:19/ TY MNIE NIE PORÓWNUJ DO PEDAŁÓW. POPRACUJ NAD SOBĄ!
Piotr Nowak2019.02.14 18:35
Ja do pedałów nic nie mam. Tylko do szamba jakie wypisujecie. To że sami sobie wystawiacie świadectwo to jedno, ale to że wszystkich już to wkuurwia to drugie. Ja napewno do grzecznych i milutkich nigdy nie należałem, ale qwa mać! Bez przesady. Może urządzimy grilla frondowego? Ciekawe jak wam wyzywanie się nawzajem wychodziłoby w realu...
anonim2019.02.14 18:44
Do "pedałów" nic nie masz. Koleś nie rozczulaj nas, dyskwalifikujesz się na całości. My też do homofobicznie zaczadzonych nic nie mamy, dosłownie zero tolerancji, w tym od teraz do piotrusia nowaka, który udaje niehomofoba, natomiast całkiem serio domaga się "kultury" od frondo-ekstremistów. Daj cynk co bierzesz, działa :)
Sebastian Lorenc2019.02.14 19:06
Znam kilku gejów. (takich prawdziwych a nie durnych prowokatorów) Lubię ich bardzo - bo to dobrzy ludzie. I żaden z nich by nie zareagował na nazwanie go pedałem. Śmieszny jesteś. Takie podejście szkodzi całemu środowisku. Po co tak robisz? Bo to że jesteś idiotą to już wiemy.
anonim2019.02.14 19:18
Tu na frondzie jesteś oceniany za to co piszesz i w czyim interesie występujesz, a nie za swoje ckliwe deklaracje. Nikt o zdrowych zmysłach nie wchodzi na frondę, żeby kulturalnie dyskuitować ty się lepiej w ten łeb stuknij może się w końcu ockniesz co to za miejsce podpowiem ściek internetu. Każdy kto oczekuje po frondzie poziomu wyższego niż pudelek.pl jest psychicznym niedorozwojem. Zdajesz sobie sprawę, że teksty w stylu "szkodzisz własnemu środowisku", "pedał nie jest obraźliwe", "znam pedałów i mnie lubią to typowa zagrywka erystyczna homofobicznie zaczadzonych? Nie stosuj jej, albo stosuj i przynajmniej nie udawaj kogoś kim nie jesteś. Nikt ci nie uwierzy.
bicz na prawactwo2019.02.14 19:33
Mówimy tak do siebie jedynie żartem i tylko między sobą, z kolei ty stosujesz to jak gdxyby nigdy nic normalna przyjęta forma
na pohybel!2019.02.14 18:34
ty się od Geja lepiej odpimpaj bo odwala tu świetną robotę! ...i pomyśleć, że niektórzy z przeciwników forndozamordyzmu mieli cię tu za normalnego... to właśnie dobiegło końca
anonim2019.02.14 18:47
Bardzo się przejąłem... Moje poglądy są takie jakie były. A to że jak czytam te wywody - to nie wiem czy się śmiać czy płakać - to inna sprawa. Chodzi mi o formę. Nie o treść. Tak trudno to skumać?
anonim2019.02.14 19:03
fronda i kultura... ty tak na serio? skończ wreszcie łykać te prochy
ZERR02019.02.14 19:20
Odpisywać nie można. To znaczy, brudasy mogą, im się jakoś captcha nie blokuje. Ja nie. czy to brudasom, czy to swoim ulubionym przeciwnikom.
bicz na prawactwo2019.02.14 19:26
taka karma katola
bicz na prawactwo2019.02.14 19:24
Nie ruszać mi geja, bo się pogniewam
słowiczek poznański2019.02.14 17:09
dumny zarażony pedofil spójrz na siebie w lustrze - grotesko dlatego siedzisz w domu się podniecasz na katolickim blogu pstryknij sobie kciuka raz jeszcze untermensch i usiądź na nim goła duupą nie zapomnij zdjąć pieluchę - stinks
Polak Ateista Dumny Gej2019.02.14 16:45
Ten po lewej - ruchałbym :)
Quec.2019.02.14 17:32
Święty Michale, błagam zrób coś usuń tego Podły Ateista Dumny Gej. Prośba:Boże, Ucieczko nasza i Mocy, wejrzyj łaskawie na lud do Ciebie wołający, i za wstawiennictwem chwalebnej i Niepokalanej Panny, Bogarodzicy Maryi, z błogosławionym Józefem, Jej Oblubieńcem, i błogosławionymi Apostołami Piotrem i Pawłem i wszystkimi Świętymi - racz miłościwie i łaskawie wysłuchać modlitw, które zanosimy do Ciebie o nawrócenie grzeszników, o wolność i o podwyższenie Świętej Matki, Kościoła. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen. Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.
Quec.2019.02.14 17:39
Gdzie jezdeś Kanalio, gdzie? Masz suczą cieczkę, czy komuś w doopie mieszasz!
anonim2019.02.14 18:36
Dumny Gej jest na Walentynkach
Zbyszek2019.02.14 16:08
Współczesna cywilizacja zbudowana jest na oświeceniowym buncie ludzkiego rozumu wobec swojego Stwórcy. Sztuczna antykoncepcja jest ważnym elementem jego trujących wytworów, uderzającym w ludzkie ciało, ale przede wszystkim w duszę człowieka. Antykoncepcja jest diabelską trucizną dla ludzkich dusz.
anonim2019.02.14 16:47
.
Albert2019.02.14 16:49
"oświeceniowym buncie ludzkiego rozumu wobec swojego Stwórcy." Oczywiście. Wiara wyklucza rozum, postęp i edukację, nic więc dziwnego, że ludzie współcześni spychają te średniowieczne zabobony na margines.
Quec.2019.02.14 17:37
Jeszcze następny wsteczno-postępowy ścierwo! Ty masz na pewno w miejscu rozumu, dużo smoły! No to niech ci się rozwinie do rozmiarów 21 wieku. Bądż czujny aby ci nie rozsadziło!
Albert2019.02.14 17:52
Nie fikaj tyle koleś, bo kiedyś się zapomnisz, że nie jesteś w internecie i powiesz coś takiego komuś prosto w oczy - i w efekcie wylądujesz na OIOMie.
Bartakus2019.02.14 16:58
Zbysiu dusza to taki sam wymysl jak reszta tych religijnych bredni
Malgozata2019.02.14 17:26
Gdyby nie anykoncepcja,to ludzie nadal by sie rozmnazaly jak zwierzeta glupie,kobiety bylyby biedne,zmeczone ciaglymi ciazami. Juz co jak co ale antykoncepcja nie zawsze kojarzy sie z rozpusta,ja akurat bralam tabletki hormonalne ze wzgledu na cere,okres itp i z nikim nie wspolzylam,karwasz twarz. Gdyby nie antykoncepcja,kazda kobieta balaby sie wspolzycia bo kojarzyloby sie jej jedynie z ciaza juz na szczescie tak nie jest. Ja rowniez niewyobrazam sobie,gdybym miala faceta,nie wuzywac antykoncepcji,nie bede korwa rozplodowa.Amen.
Quec.2019.02.14 17:46
No to dobrze: to życzę ci suczko: niech cie szlag trafi! -To tak przy koncepcji. Suka jesteś bo wyzywasz ludzi, szczególnie poniżasz koorwo (korwa) kobiety! Ciekawy czyś Ty nie żydówka. Bo najgorsi są żydzi i żydówki w poniżaniu NAS ludzi a szczególnie Katolików!
Agnieszka2019.02.14 16:06
Antykoncepcja hormonalna pozwala cieszyć się seksem kobietom, które z jakichś powodów nie powinny, lub nie chcą mieć dzieci. Czasem są to bardzo ważne powody i nikt nie powinien tego oceniać.
anonim2019.02.14 16:49
Sex porzadnej kobieci, żonie powinien służyc tylko prokreacji, powtarzam tylko i wyłącznie prokreacji. Mówienie o cieszeniu się seksem to wstyd i zgorszenie. chyba że jesteś kobietą lekkich obyczajów.
Agnieszka2019.02.14 16:59
A Ty jesteś dzieckiem, prowokatorem, czy Jakubem Betejgerem? ;)
J.P2019.02.14 17:31
Rafale Cynku twoim rodzicom służył na pewno tylko do prokreacji, no i zobacz co z tego wyszło....
ZERR02019.02.14 19:15
Oj, pan Nikt się zgorszył :D Ty capie, z takim podejściem do kobiet daleko nie zajedziemy... na szczęście prawackie szeregi, o ile je znam, mają zgoła inne podejście do swoich kobiet, szczylu.
Quec.2019.02.14 17:50
A to już jest twoja ocena! Masz hormonami mózg spaprany. Ale możesz się czuć, że jezdeś O.K. Bo takich tu jest więcej. A teraz będę obserwował jak się kanalie łapkami popierają.
Agnieszka2019.02.14 17:55
Szkoda, że nigdy nie udaje Ci się napisać komentarza, bez obrażania innych. Aż tak nie lubisz ludzi? I jeszcze jedno, skąd masz pewność, że stosuję jakąkolwiek antykoncepcję? Może właśnie staram się o kolejne dziecko.
Quec.2019.02.14 18:12
Ty mylisz w ogóle pojęcia. Weszłaś na stronę gdzie katolicy się wypowiadają. A PISZĄC NIBY DELIKATNIE, OGLĘDNIE, NO NIBY KULTURALNIE. Raniąc, kpiąc ale inaczej niby! Ja piszę najwięcej do pedałów i tych co bezczelnie nas Polaków i Katolików obrażają. Do tych którzy są mniej bezczelni cyniczni, mnie ranią, to nie czepiam. Zastanów się nad swoją logiką i człowieczeństwem. Człowiek to nie tylko głowa, w niej mózg a w mózgu ...ROZUM!
Agnieszka2019.02.14 18:17
Mam nadzieję, że nikogo nie ranię, przynajmniej nie mam takiego zamiaru, bo mnie to nie bawi. I wiesz, żyję i zachowuję się tak, żeby móc patrzeć na siebie w lustrze.To chyba właśnie jest człowieczeństwo.
Polak Ateista Dumny Gej2019.02.14 15:42
Ten po lewej - ruchałbym :P
goy2019.02.14 16:25
Spiesz się bo jeszcze tylko kilka miesięcy. Szybciej rucaj najlepiej na trójce.