Maria Zuba dla Frondy: Gazetę Wyborczą zatkało. Nie spodziewali się, że tak szybko PiS przygotuje program Mieszkanie Plus - zdjęcie
03.06.16, 17:45

Maria Zuba dla Frondy: Gazetę Wyborczą zatkało. Nie spodziewali się, że tak szybko PiS przygotuje program Mieszkanie Plus

Portal Fronda.pl: "Mieszkanie Plus wpisujemy w priorytet naszego rządu – wspieranie rodzin" – powiedziała premier Beata Szydło podczas konferencji prasowej, na której przedstawiła założenia programu. Co może zaskakiwać, "Gazeta Wyborcza" jeszcze nie zaczęła krytykować tego pomysłu. Co to oznacza?

Maria Zuba, PiS, Komisja Infrastruktury: Wydaje się, że "Gazetę Wyborczą" zatkało. Nie spodziewali się, że w tak szybkim tempie ten program zostanie przygotowany i dlatego na razie nie krytykują, ale zastanawiają się jak go zdyskredytować. Pewnie będą wyszukiwać jakieś niuanse, które poddadzą krytyce.

Powtórzę za "Wyborczą" - czy program PiS się uda?

Przypomnę, że pierwszy program Prawa i Sprawiedliwości był programem, który najszerzej pomógł młodym ludziom. Był konkretnie skierowany do osób, ktore potrzebowały mieszkanie. Później Platforma Obywatelska bardzo szybko zamknęła ten program, tłumacząc, że sami wprowadzają swój MDM. Nasz program "Rodzina na swoim" mógł dalej funkcjonować, niestety Platforma uniemożliwiła jego kontynuację. Z prawie rocznym opóżnieniem wprowadzili "Mieszkanie dla Młodych". Okazało się, że był to program dedykowany bankom i deweloperom.

Program, który Prawo i Sprawiedliwość wprowadza dzisiaj do realizacji, to program dla ludzi, którzy chcą mieszkać w Polsce, dla osób, których zasobność nie jest wysoka, ale są gotowi swoją karierę i życie realizować w Polsce. Ci ludzie mają perspektywę otrzymania mieszkania i w dalszej perspektywie wykupienia go.

Co najważniejsze, w programie "Mieszkanie Plus" liczymy na to, że osoby, które będą zabiegać o mieszkania, nie staną się niewolnikami banków. Jest to bardzo wyważony program, który mógłby być realizowany wcześniej. Myślę, że nie znajdzie się nikt w naszym kraju, kto by go skrytykował.

Wiadomo, że lobby bankowe jest dość silne. Czy w związku z tym nie ma Pani obawy, że za chwilę pojawi się dość mocna krytyka tego programu, która uniemożliwi jego realizację?

Myślę, że krytyka może być tylko poprzez realne pokazanie lepszej oferty. Jeżeli bank ma taką, to proszę bardzo - banki również mogą pokazać, że dają korzystne kredyty, że nie wchodzą w niewolniczy system kredytowy. Jeżeli banki mają alternatywne rozwiązanie, to jesteśmy na nie otwarci. Opozycja również może przedstawić lepsze rozwiązanie i starać się, by przeszło ono proceduralną drogą w Sejmie. 

Każda oferta lepsza niż nasza, będzie przyjęta z oklaskami.

Dlaczego do tej pory nie powstał jeszcze taki program?

Nasz program powstał na podstawie obserwacji Stowarzyszenia Habitat, które ma dobre doświadczenie w tym zakresie. Lobby bankowe i lobby deweloperskie zawsze zwyciężało. W momencie, kiedy koalicja PO - PSL wprowadzała MDM, zwracaliśmy na to uwagę. W pierwszym etapie PO - PSL nie dopuściła do tego, by poprzez ten program można było nabywać mieszkania, które już są na rynku - można je było kupić jedynie od deweloperów. Dlaczego? Ponieważ ten program miał być nie dla Polaka, który poszukuje dachu nad głową, tylko dla deweloperów i dla banków.

Rozmawiała Karolina Zaremba