Marcin Horała: W trakcie prac komisji ujawniono bulwersujące informacje - zdjęcie
04.01.19, 13:30Fot. Adrian Grycuk via Wikipedia, CC 3.0

Marcin Horała: W trakcie prac komisji ujawniono bulwersujące informacje

Według Marcina Horały, przewodniczącego komisji ds. VAT (PiS), najważniejszymi świadkami komisji byli Elżbieta Chojna-Duch, wiceminister finansów w rządzie PO-PSL i jej ówczesny szef Jacek Rostowski. - W trakcie prac komisji dowiedzieliśmy się o bulwersujących okolicznościach, w jakich powstawało wówczas prawo podatkowe - mówił w audycji "W samo południe" Horała.

W połowie stycznia komisja śledcza ds. VAT przesłucha Mateusza Szczurka, ministra finansów w latach 2013-2015, i Jacka Cichockiego, m.in. byłego ministra spraw wewnętrznych. Planowane jest również przesłuchanie byłego szefa CBA Pawła Wojtunika. O działaniach komisji mówił w audycji "W samo południe" Marcin Horała, przewodniczący komisji ds. VAT (Prawo i Sprawiedliwość).

- Jednym z ważniejszych świadków dotychczasowych przesłuchań komisji była niewątpliwe pani Elżbieta Chojna-Duch, wiceminister finansów w rządzie PO-PSL. Mówiła bowiem o wielu bulwersujących okolicznościach, w jakich powstawało wówczas prawo podatkowe - stwierdził Horała.

Jego zdaniem drugim ważnym świadkiem był Jacek Rostowski, ówczesny szef MF. - Nie zaprzeczył on wcześniejszym zeznaniom Chojny-Duch. Również pakiet świadków w postaci prokuratorów generalnych był dla sprawy niezwykle istotny. Symbolem ich przesłuchania może być fragment zeznania pana Andrzeja Czumy, który na pytanie o to, jaką wiedzę wyniósł z zajmowania się przestępstwami podatkowymi, powiedział, że żadnej, bo się tym nie zajmował, i w ogóle żadne przestępstwa go nie interesowały. To jest odpowiedź, po której ręce opadają - podsumował Horała.

dam/polskieradio24.pl