28.04.18, 12:30fot. Katolickie Stowarzyszenie Pielęgniarek i Położnych Polskich, cc 0

Mamy kolejną orędowniczkę. Beatyfikowano Hannę Chrzanowską

W sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach odbyła się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej, byłej krakowskiej pielęgniarki, współpracownicy kardynała Karola Wojtyły i prekursorki pielęgniarstwa społecznego w Polsce. 
 

Hanna Chrzanowska wyznaczyła standardy nowoczesnej opieki nad chorymi, zapewniając im nie tylko pomoc medyczną i pielęgniarską, lecz także duchową. Dbała o potrzeby podopiecznych oraz ich bliskich, organizując między innymi wyjazdy odpoczynkowe połączone z rekolekcjami, wspierając rozwój intelektualny czy kulturalny pacjentów. Jest uważana za pionierkę domowych hospicjów w naszym kraju. Wraz z kardynałem Wojtyłą utworzyła tzw. pielęgniarstwo parafialne, angażując do pomocy wolontariuszy, w tym kleryków seminariów duchownych.

Zajmowała się pracą pedagogiczną, była autorką książek, w tym podręcznika "Pielęgniarstwo w otwartej opiece zdrowotnej". Jako osoba głęboko wierząca, opracowała "Rachunek sumienia pielęgniarki". Zmarła na chorobę nowotworową, 29 kwietnia 1973 roku. Przekonanie o świętości Hanny Chrzanowskiej kardynał Karol Wojtyła wyraził już podczas jej pogrzebu. Mówił, że była "sumieniem polskiego pielęgniarstwa" i "wzorem, jak służyć Chrystusowi w bliźnich".

Jej proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1998 roku, w 2002-gim zakończył się etap diecezjalny. Dekret heroiczności cnót Hanny Chrzanowskiej został ogłoszony 30 września 2015 roku, a 7 lipca ubiegłego roku papież Franciszek podpisał dekret beatyfikacyjny. Za cud dokonany za wstawiennictwem Hanny Chrzanowskiej uznano uzdrowienie w 2001 roku, po rozległym wylewie krwi do mózgu, Zofii Szlendak-Cholewińskiej.

- Postać Hanny Chrzanowskiej wspaniale wpisuje się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 40-lecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża – podkreślił abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, w przeddzień beatyfikacji polskiej pielęgniarki Hanny Chrzanowskiej.

– Ta postać staje się także jakby naturalną patronką tych wszystkich ruchów wynikających z naszej wielkiej wrażliwości społecznej, gdy chodzi o służbę życiu, o rolę życia, o poszanowanie życia drugiego człowieka. Daje nam ją Pan Bóg na ten dzisiejszy czas i za to Mu dziękujemy – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski przed uroczystością beatyfikacji Hanny Heleny Chrzanowskiej.

mod/IAR - Polskie Radio, episkopat.pl