Majątek Polaków tylko dla Żydów? - zdjęcie
20.01.15, 12:33Otwarcie Muzeum Żydów Polskich w Warszawie (fot. za: http://www.sprawiedliwi.org.pl/)

Majątek Polaków tylko dla Żydów?

21

Jeżeli to, co opisał tygodnik „wSieci” jest prawdą, to sprawa jest skandaliczna. Okazywałoby się wtedy bowiem, że Lasy Państwowe, a więc majątek, który należy tak naprawdę do wszystkich polskich obywateli, po prywatyzacji miał zostać przekazany wyłącznie ludziom o określonym pochodzeniu, w tym przypadku Żydom - mówi portalowi fronda.pl Gabriel Kayzer (Prawica Rzeczypospolitej)

Warto tu przypomnieć sprawę z 2011 roku, gdy Światowy Kongres Żydów ustami radcy generalnego Menachema Rosenhafta wezwał do gospodarczego bojkotu Polski, dopóki Warszawa nie wprowadzi takiego prawa, które odpowiadałoby żydowskim ofiarom Holokaustu i ich spadkobiercom. Takie ultimatum było niedopuszczalne. Powinna, naturalnie, powstać ustawa reprywatyzacyjna, nie może ona jednak uprzywilejowywać żadnej grupy etnicznej, religijnej lub narodowościowej. Byłoby to bowiem złamaniem wszelkich standardów. Odszkodowania powinny wypłacać Niemcy, bo to one odpowiadają za masowe mordy na polskich Żydach. Sprawa restytucji mienia jest niestety załatwiana za plecami obywateli. Mało mówi się na ten temat na forum publicznym, stąd mnożą się niejasności i spekulacje. Jeżeli to, o czym pisze więc Marzena Nykiel w tygodniku „wSieci” jest prawdziwe, na co wiele wskazuje, to mamy do czynienia z aferą, która może spowodować podkopanie i tak już wątłego zaufania społeczeństwa do obecnej władzy w Polsce. Nie powinno to jednak dziwić, gdyż jest to całkowicie zdrowa reakcja na tak haniebne postępowanie rządzących nami polityków. Polska opinia publiczna wiele zresztą nie wie na temat relacji i interesów polsko - żydowskich i polsko - izraelskich, jak choćby o tym, że jeżeli Polska uznałaby Jerozolimę za stolicę Izraela, to już teraz czeka na nią w Jerozolimie, położona w doskonałej lokalizacji siedziba pod polską ambasadę. To już jednak zupełnie inna historia.

Rola Stanów Zjednoczonych

W kontekście artykułu w tygodniku "wSieci" należy zapytać o charakter wizyty amerykańskiego Sekretarza Stanu Johna Kerry’ego w Polsce w listopadzie 2013 roku. Spekulowano wówczas bowiem, że Kerry rozmawiał z premierem Tuskiem właśnie o pożydowskim mieniu. Byłoby to wprawdzie dość dziwne, bo Polska wypłaciła amerykańskiemu rządowi pieniądze, które ten miał rozdysponować wśród swoich obywateli o pochodzeniu żydowskim, którzy mieli mieć takie mienie w Polsce. Reprezentowanie społeczności żydowskiej przez USA nie byłoby jednak niemożliwe – wiele wskazuje wręcz, że rzeczywiście miało miejsce. Prosto z Polski Kerry pojechał wówczas do Izraela, gdzie nieco wcześniej z wizytą był Bronisław Komorowski. Co więcej organizacje żydowskie przedstawiły wtedy w liście do prezydenta problem restytucji mienia pożydowskiego.

Sprawa ta ciągnie się już od dłuższego czasu, ale nie wiadomo, dlaczego polskie państwo miałoby ulegać jakimkolwiek zewnętrznym wpływom i naciskom. Trzeba przy tej okazji pochwalić postawę byłego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego. W grudniu 2013 roku przypomniał on bowiem Żydom, że Polska wywiązała się już z umowy zawartej w 1960 roku z USA, a dotyczącej zwrotu żydowskiego mienia. Wywiązała się, choć wcale nie musiała tego robić.

Dziś Polska postępuje w tej sprawie kierując się kategoriami myślenia sprzed wejścia do NATO. Opłacało nam wchodzić się w tego rodzaju rozgrywki dyplomatyczne, gdy mieliśmy do zyskania wejście w struktury Paktu Północnoatlantyckiego. Teraz nie musimy już niczego udowadniać. Wszelkie roszczenia ze strony Żydów powinniśmy zaś adresować do Niemców. Niezrozumiałe i szkodliwe jest więc dla interesów Polski działanie Donalda Tuska, Bronisława Komorowskiego i Ewy Kopacz w tej materii.

Związki izraelsko-amerykańskie są niepodważalne i bardzo silne. Jednak w interesie Izraela najlepszą opcją byłaby ta, gdyby Stanami zawsze rządzili republikanie, trzymający twardy kurs w stosunku do państw arabskich i popierających kurs Tel Awiwu. Tymczasem mniejszość żydowska w Stanach Zjednoczonych popiera w większości demokratów, których polityka, co widać na przykładzie Baracka Obamy, daleka jest od oczekiwań Izraela i Benjamina Netanjahu. Różnic między Żydami z Izraela a żydowską diasporą w USA jest więcej. Tak czy inaczej każdy kandydat na prezydenta USA musi zważać na to, czego oczekuje od niego wpływowe lobby żydowskie. Jest bardzo możliwe, że wśród postulatów tego lobby znajduje się także restytucja mienia żydowskiego w Polsce. Oprócz izraelskiego lobby w Stanach Zjednoczonych nie bez znaczenia jest również wsparcie udzielane Izraelowi przez kilkadziesiąt milionów amerykańskich protestantów, którzy uważają, że to Bóg dał Żydom państwo Izrael i dlatego trzeba ich wspierać. Liczą oni także na to, że wsparcie, jakie udzielają Izraelowi doprowadzi do nawrócenia Żydów przed powtórnym przyjściem Jezusa.

Upokorzyć Polskę

Pamiętamy, że w 1996 roku Israel Singer, wówczas sekretarz generalny Światowego Kongresu Żydów, zapowiedział, że Polska będzie upokarzana na forum międzynarodowym, jeżeli nie zaspokoi żydowskich żądań. Taki atak ma miejsce co jakiś czas i jest połączony z naciskami na polski rząd i polskie MSZ. Wydaje się, że Stany Zjednoczone i Izrael wspierają żydowskie roszczenia. To tymczasem bardzo specyficzna sytuacja, gdyż gdy Niemcy mordowali polskich przecież obywateli, państwo Izrael jeszcze nie istniało. Żydzi mogą także wykorzystać polskie sądy do dochodzenia swoich roszczeń. Jeżeli zaś nie było w ich rodzinach osób, które dziedziczą ustawowo, ani nie było osób, które dziedziczą po zmarłym na podstawie testamentu, to majątek przechodzi na własność gminy albo Skarbu Państwa i żadna organizacja żydowska ani tym bardziej państwo Izrael nie ma prawa występować z jakimikolwiek roszczeniami. Faworyzowanie jednej grupy nie powinno mieć więc miejsca, choć rzeczywiście w ostatnich latach dzieje się w tej kwestii coś niepokojącego. Idzie to w parze z kłopotami z suwerennością Polski i niezależnością intelektualną politycznych elit, które coraz wyraźniej są widoczne przez Polaków.

Także haniebne sformułowanie "polskie obozy śmierci" nie powinno zmuszać nas do tego, by próbować je zastopować poprzez jakiekolwiek opłaty. W takim wypadku można byłoby je bowiem nazwać po prostu haraczem. Polska powinna protestować na forum międzynarodowym i kierować do prokuratury doniesienia przeciwko mediom, które używają takich zwrotów. Nie można ulegać wpływom żadnego lobby. Zastanawiająca jest na pewno jednak pomyłka jakiej dokonał Barack Obama, gdy użył tego wyrażenia podczas wręczania Janowi Karskiemu medalu. 

W kwestii stosunków polsko-izraelskich dochodzi do tego kwestia historii. W Polsce promocja kultury i historii Izraela jest o wiele większa, niż promocja polskiej historii i kultury w Izraelu. Ostatnio otwarto w Warszawie Muzeum Historii Żydów Polskich. W Izraelu nie ma jednak takiej placówki, a przypomnę, że w Safedzie znajduje się Muzeum Żydów Węgierskich. Tymczasem to w Polsce mieszkało o wiele więcej Żydów. Wchodzimy tu w proces widzenia historii Polski z żydowskiej perspektywy. Może to być zaś dla naszej narracji historycznej pewne zagrożenie. Jako przykład można podać sukcesy filmów na arenie międzynarodowej, które opowiadają losy Polski często z perspektywy żydowskiej, a nie z perspektywy polskiej. Żydzi bez wątpienia  wpisali się w naszą kulturę i historię, ale zbyt częste przedstawianie polskich dziejów z punktu widzenia mniejszości zaburza równowagę i prowadzi do nadużyć.

Solidarność  tak, ale bez uprzywilejowania

Warto tu przypomnieć przypadek, jaki opisywałem jeszcze w ubiegłym roku, a dotyczący wydawania paszportów. Ambasada RP w Tel Awiwie w 2013 roku wydała 2727 polskich paszportów. W 2014 roku, według danych, do których udało mi się dotrzeć, dokumentów paszportowych wydano 2611, a więc o 116 mniej, niż rok wcześniej. Wciąż jednak jest to bardzo wysoki poziom. Należy przypomnieć, że w 2003 roku były to 144 paszporty. Wraz z wejściem do Unii Europejskiej liczba osób ubiegających się o polski paszport zdecydowanie wzrosła. Może to być, oczywiście, związane z obecnością Polski w strefie Schengen; może to być jednak także zabezpieczenie dla niektórych ludzi w ramach „planu B”, to znaczy na wypadek wojny na Bliskim Wschodzie. Sądzę, że do 2020 roku możemy mieć nawet 10 tysięcy dodatkowych obywateli, którzy będą posiadali także obywatelstwo Izraela. Są to zaś w większości ludzie, którzy nie znają języka polskiego, naszej kultury i obyczajów.

Tylko do września 2014 roku z Francji, wyemigrowało do Izraela 5000 Żydów. Ich exodus, wywołany został przez narastającą islamizację i trwa od dobrych kilku lat. Media zauważają to dopiero teraz, ale pierwsze fale emigracyjne z Francji, w której żyje obecnie najwięcej Żydów w Europie Zachodniej, bo ok. 500 tys., już dawno zadomowiły się w Izraelu oraz innych państwach. Nikt na Zachodzie nie rozmawiał dotychczas otwarcie o islamizacji, tymczasem  prowadzi ona nie tylko do napięć, ale także do takich wydarzeń jak te, które miały miejsce niedawno w Paryżu. To powoli się jednak zmienia, ale zamiast powracać do chrześcijańskich korzeni, europejscy decydenci coraz bardziej brną w poprawność polityczną i agresywny laicyzm. Jest oczywiste, że chrześcijanie powinni w kontekście tego, co dzieje się w Europie, grać z Żydami w jednej drużynie. To nie może mieć jednak przełożenia na jakiekolwiek uprzywilejowanie Żydów. W sprawie Francji, warto także pamiętać, że antysemityzm nad Sekwaną jest obecny nie tylko wśród muzułmanów, ale również wśród rdzennych Francuzów. Z tej perspektywy Polska wydaje się dziś być oazą tolerancji, zdrowo pojętej tolerancji.

Niedawno rabin Menachem Margolin dyrektor generalny Europejskiego Centrum Rabinicznego i Stowarzyszenia Europejskich Żydów wystosował pismo do europejskich resortów spraw wewnętrznych, w którym wzywa do wydawania Żydom specjalnych licencji na broń. Byłoby kuriozalne, gdyby dawać takie licencje Żydom, a Polakom już nie. Musimy zwracać uwagę na obronę prześladowanych mniejszości, ale nie może to nigdy oznaczać, że Żydzi będą mieli pewne przywileje, których nie posiadają Polacy. 

 

Not. Pac

Komentarze (21):

anonim2015.01.20 12:43
W pełni się zgadzam z autorem.Dlaczego inaczej należy traktować potomków Polaków i Żydów,spalonych w tym samym obozowym krematorium,przy restytucji mienia zabranego w PRL-u?I na koniec pytanie:dlaczego właśnie w Polsce w II RP była tak ogromna społeczność żydowska?Jakoś im nie przeszkadzał antysemityzm Polaków,wyssany z mlekiem matki.......
anonim2015.01.20 13:08
@ Heteronormatywny komuniści zabrali Kościołowi bezprawnie to chyba naturalne, że Kościół chce odzyskać. z Żydami jest inna kwestia, bo nie żyją właściciele mienia.
anonim2015.01.20 13:09
Co do zniesławienia "polskie obozy śmierci" - już dawno pisałem, aby zrezygnować z żądań przeprosin. To nic nie da. Te same media obrażają Polaków, potem przepraszają i... znowu obrażają. Tak w kółko. Zamiast przeprosin należy iść do sądu i żądać odszkodowania. np. za pierwszy raz pół miliona euro/dolarów, za recydywę okrągły milion. Dziennikarze szybko by się nauczyli historii. Pomyłki byłby zbyt kosztowne:P @Heteronormatywny Najbardziej na zwrocie mienia nachapali się żydzi a nie kościół. Oczywiście o tym nie dowiesz się z mainstreamu. Komisję majątkową ws. kościoła katolickiego zlikwidowano, ale pozostałe działają nadal. We wszystkich tych komisjach były patologie.
anonim2015.01.20 13:16
Trzeba być wyjątkowym kretynem żeby wierzyć w takie bzdury
anonim2015.01.20 13:29
50 mld w nieruchomościach dla gmin żydowskich. Znacznie więcej przejęli prywatni cwaniaczkowie (np na "podstawie" ustnej relacji spisanej w Izraelu). Rok rocznie absolutny rekord swiata w nakładach na promocję ich kultury w przeliczeniu na jednego członka tej społeczności (wiadome muzeum to zaledwie symbol tych nakładów). Oni dostali odszkodowania (zagraniając wszystkie także te nalezne Polsce). My nie tylko nie dostalismy ale jeszcze Gomółka im becelował. Wierzył prostaczek, ze to zaspokoi ich apetyty. Jak pokazuje przykład Palestyny - nawet jak odbiorą prawie wszystko to chcą jeszcze.
anonim2015.01.20 13:51
Problem w tym ze Zydzi chcą pieniądze za majątek, który nie ma spadkobierców, a więc wg polskiego prawa przechodzi on na Skarb państwa. To ewidentnie łamie polskie prawo i rząd RP che to prawo złamać Jeżeli spadkobiercy żyją to majatek dostają!!!!! I znowu żąden PiS, Żaden PSL Zadem PO Żaden TR etc nic o tym nie pisze tylko na plan perwszy wysuwa lasy. jak nie lasy to co innego dadza Zydowm bezprawnie
anonim2015.01.20 15:21
w kontekście artykułu, ciekawym, czy ma jakieś znaczenie, poza byciem małżonką, obecność p. Sikorskiej na tym zdjęciu? Czy można byłoby postawić tezę o oddelegowaniu dla przypilnowania interesu? @ matem: czytałem gdzieś, że żydzi stosowali taki kruczek prawny, iż część majątku (np. 1/10) przepisywali na swoją gminę. W ten sposób możliwość zgłaszania roszczeń majątkowych stawała się długoterminowa (nieprzedawnawalna?)
anonim2015.01.20 17:01
@ monitor Nawet jeśli przepisywali na swoje gminy 10% majątku to żydzi powinni pokazać testamenty tych osób. A podczas okupacji i życiu w getcie człowiek myślał o tym by przetrwać następny dzień. Takimi "bzdetami" mało kto się zajmował...
anonim2015.01.20 17:34
@ Przeciw gender >może i komuniści zabrali, pytanie tylko czy prawowitemu właścicielowi? Kler przez >stulecia dorobił się majątku na wojnach, wyprawach krzyżowych, pańszczyźnie, >dziesięcinie, opowiadaniu ciemnej, niewykształconej masie bajek oraz przy łożu >śmierci, kiedy chłop w zamian za wizję biletu do nieba był gotowy oddać kleru >swoją ziemię. Widać, masz takie samo trybalistyczne podejście jak Żydzi, skoro twierdzisz, że właściciel majątku nie powinien móc o nim decydować "bo wcisnęli mu bajki" itd. To jest myślenie niedorozwiniętego umysłu, że ktoś inny powinien decydować o tym na co ktoś inny chce wydawać swoje pieniądze, czy przepisać majątek. To dzisiejsze rządy i korporacje żyją z wciskania bajek, że "po śmierci nic nie ma" więc używaj i kupuj, kupuj, kupuj... Czy te pieniądze też powinny oddać ludziom, którym "wciskają te bajki"? Czy pracownicy pracujący za 1200 na kasie są oszukiwani i firma powinna im oddać do wysokości średniej krajowej? Kto ma o tym decydować? Oczywiście rozumiem, że powinni o tym decydować tacy "oświeceni" jak Ty, ale prawda jest inna, jesteś totalitarystą tak jak wielu ateistów i socjalistów, którzy uważają że to tylko Kościół powinien oddawać, a rządy i korporacje mogą doić ludzi i brać im co tylko chcą...
anonim2015.01.20 22:30
no cóż spece od wciskania hucpy wytrwale próbują zrobić skok na kasę- czuwajmy dodatkowo obrabiają nam d.py na świecie, żeby nie było nikomu Polaków żal jak już zrobią ten skok i dodatkowo wynajmują polskie k.rwy które za polskie pieniądze tworzą hucpiarskie antypolskie paszkwile siła złego na jednego
anonim2015.01.21 0:19
http://ratujlasy.niepoprawni.pl/ PAMIĘTAJ! Tylko pięć głosów 18 grudnia, po cichu, w nocy, przed świętami, zadecydowało, że nie udało się sprzedawcom Polski doprowadzić do zmiany konstytucji prowadzącej do prywatyzacji polskich lasów! Czyli prywatyzacji 1/3 polskiego terytorium! Każdego, kto kocha nasze lasy, prosimy – zgłaszajcie się, komentujcie, wspierajcie. Róbcie wkoło szum, coś, co nazywa się buzz. Musimy wystraszyć handlarzy polskim dobrem. Niech wiedzą, że czuwamy i pilnujemy. A POTEM ODZYSKAMY RESZTĘ POLSKI ! http://niepoprawni.pl/blog/jazgdyni/internauci-polskim-lasom-na-ratunek
anonim2015.01.21 8:13
Widocznie tak musi być,żeby nas czegoś nauczyć ? zawsze nasz Naród i Kraj cierpi a my nie potrafimy się należycie przeciwstawić. Zawsze jest tak- jak już jest tak źle,że nie ma wyjścia, stawiamy opór. Ludzie pozadłużani, spłacali przez dziesięć lat a teraz na bruk! Ale żydzi po 50 latach wracają z aktem własnosci i Polska im oddaje.(nie wiadomo jaki to akt bo teraz wszystko można podrobić ) W info-pokazali rodzinę która kupiła 25 lat temu mieszkanie od Gminy, wszystko było legalne a teraz muszą oddać to mieszkanie, które- gdyby nie remontowali rozleciałoby się.
anonim2015.01.21 9:25
Zgadzam się z autorem, wszelkie roszczenia wobec Państwa Polskiego automatycznie przekierowywać do Niemiec. To nie my wywołaliśmy tę wojnę, nie my zabijaliśmy Żydów. Wszelkie rabunki na Żydach są konsekwencją wojny i mordów a my nie mamy z tym nic wspólnego. Dlaczego ofiara (Polska) tego samego kata (Niemcy) miałaby płacić innej ofierze (Izrael)?
anonim2015.01.21 10:30
" Jeżeli to, o czym pisze więc Marzena Nykiel w tygodniku „wSieci” jest prawdziwe, na co wiele wskazuje, to mamy do czynienia z aferą, która może spowodować podkopanie i tak już wątłego zaufania społeczeństwa do obecnej władzy w Polsce." Wolne żarty? Polactwo łyknie wszystko, proces otumanienia zaszedł już tak daleko, że wielu nie jest w stanie przejrzeć na oczy i samodzielnie pomyśleć. "Sanhedryn" skutecznie nad tym pracuje, aby ludzie myślący jeszcze co nieco wiedzieli jak mają myśleć.
anonim2015.01.21 18:21
Dobry artykuł. Należałoby na wojnę na Ukrainie spojrzeć z tej samej perspektywy: sojusz USA i Izrael z jednej strony oraz sojusz Iran-Syria-Rosja z drugiej. Następnie fakt, ze to demonstracja siły rosyjskiej floty czarnomorskiej powstrzymała otwarte wmieszanie się USA w konflikt syryjski, który Ameryka sama wywołała swoją ulubioną metodą. Metoda polega na stymulowaniu "spontanicznych (!) ruchów demokratycznych". Ta sama metoda znalazła zastosowanie na Majdanie. Janukowycz zamierzał przedłużyć rosyjskiej Flocie Czarnomorskiej dzierżawę ukraińskich portów - co oczywiście nie mogło wzbudzać zachwytu USA i Izraela. Stąd całe zamieszanie zapoczątkowane na Majdanie, w wyniku którego zginęło już tylu ludzi. Teraz, w obliczu zagrożenia ze strony Państwa Islamskiego, stosunki między Zachodem a Rosją oczywiście ulegną ociepleniu. Putin stał się potrzebny. Wie o tym - i stara się teraz ugrać na wschodzie Ukrainy jak najwięcej dla Rosji. Ale całe to zamieszanie ma źródło na Bliskim Wschodzie, w konflikcie między Izraelem a państwami muzułmańskimi.
anonim2015.01.22 4:07
Prawem Boskim i ludzkim jest, że jeśli się coś komuś ukradło/zabrało to należy to oddać, jeśli nie jemu to jego potomkom. Tym bardziej, że ci Żydzi, których majątki przejęto mieli obywatelstwo polskie, choć nawet i to jest bez znaczenia. Zgadza się, że należy to zrobić na podstawie prawa polskiego. A co z bożnicami zburzonymi przez władze PRL, bądź zaadoptowanymi na inne cele? Problem jest taki, że złodziejski rząd nie chce zwracać odpowiednich terenów i budynków ich prawowitym Żydowskim właścicielom, albo płacić im za to odszkodowanie, bo dziś są one bardzo wartościowe, a właścicielami są "odpowiednie" osoby. Dlatego też "rząd" ten wpadł na iście szatański pomysł, aby zadośćuczynienia za Żydowskie majątki zapłacić z pieniędzy ze sprzedaży lasów. W ten sposób dług zapłaciliby socjalistycznie wszyscy (czyt. ci biedni) Polacy. I jeszcze jedno. Zapłacić chcą komu? Tym wydrwigroszom z Holocaust Industry? A co z prawowitymi właścicielami - potomkami tych Żydów? Myślicie, że zobaczą z tego jakiś grosz? Każde bezprawie jest grzechem, czy to Żyda, czy goja, czy rządu, czy rabina, lub papieża.
anonim2015.01.22 10:44
Bardzo dobry artykuł.
anonim2015.01.22 10:44
Bardzo dobry artykuł.
anonim2015.01.24 20:16
Akas Sty 20, 2015, 2:53 po południu Frondo, halo, królowa Bona umarła! Stanisław Michalkiewicz od lat pisze w swoich felietonach o finansowych roszczeniach Żydów i ich poparciu przez Amerykę. ::-)))))))))))))))))))))))))
anonim2015.01.25 11:25
@Prado, Temat zwiazany z odszkodowaniami (wszelkimi takze tymi dla KK) jest bardzo skomplikowany. Takze jego - KK - udzial w tzw. "odzyskiwaniu" swojej wlasnosci (ta hipokryzja zawsze mnie mierzila, jak trzeba doic owieczki to wszyscy jestesmy Kosciolem, jak trzeba liczyc kase to nagle jest taki twoj jak kosciol instytucja. Oczywiscie ksieza, biskupi, nic nie maja ! Ma tylko kosciol.. ech szkoda slow) nie ma wiele wspolnego z uczciwoscia. Ale uderzylo mnie cos innego. Uwaza Pan (przy okazji obrazjac innych) ze wyludzanie pieniedzy po przez - delikatnie mowiac - opowiadanie bajek i obietnic bez pokrycia to jest mozliwosc decydowania o wlasnym majatku ??? No i kto jest niedorozwiniety ? Prosze przyjac do wiadomosci, ze skadanie obietnic bez pokrycia w zamian za korzysci majtkowe to zwykle WULUDZANIE pieniedzy. I nie dotyczy tylko KK ale wszystkich instytucji. I na szczescie jest karalne.
anonim2015.01.26 21:41
Jan-nowak : -"Prosze przyjac do wiadomosci, ze skadanie obietnic bez pokrycia w zamian za korzysci majtkowe to zwykle WULUDZANIE pieniedzy. I nie dotyczy tylko KK ale wszystkich instytucji. I na szczescie jest karalne."- Powiedz to w ZUS-ie.