Macierewicz: Wejście do NATO- wielka zasługa m.in. premiera Olszewskiego - zdjęcie
12.03.19, 21:23zdj. screen Youtube/Radio Maryja

Macierewicz: Wejście do NATO- wielka zasługa m.in. premiera Olszewskiego

13

Dokładnie 20 lat temu Polska, Czechy i Węgry przystąpiły do NATO. Z tej okazji były szef MON, Antoni Macierewicz przypomniał kilka faktów. 

Choć do NATO przystąpiliśmy prawie siedem lat po obaleniu rządu zmarłego w zeszłym miesiącu premiera Jana Olszewskiego, to właśnie ten polityk jako pierwszy w Polsce podkreślał konieczność przystąpienia naszego kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego. 

"Premier Olszewski w swoim expose podkreślał, że jego głównym celem w polityce zagranicznej jest wejście Polski do NATO. To m.in. jego wielka zasługa. Właśnie wtedy Rosja rozpoczęła swoje działania, aby ten rząd obalić"- powiedział Macierewicz w programie "Pilnujmy Polski" w Telewizji Republika. 

 "Pamiętam, jak Adam Michnik mówił: „w dzisiejszym czasach jestem w stanie stanąć na czele lobby rosyjskiego w Polsce”. Tak zachwalał sojusz polsko-rosyjski, tym samym sprzeciwiając się sojuszowi NATO"- przypomniał były szef MON.

"Ci, którzy są prorosyjscy próbują to zrzucić na ludzi z obozu patriotycznego. Trzeba na to zwracać uwagę!"- podkreślił poseł Prawa i Sprawiedliwości. 

"Polska chce walczyć o swoją niepodległość. To zrobiło ogromne wrażenie na dowódcach amerykańskich. Gotowość walki i zdolność przekształcania armii sprawiła, że jesteśmy inaczej traktowani. My zrozumieliśmy, jak ważny jest sojusz z USA"-wskazał polityk.

yenn/Telewizja Republika, Fronda.pl

Komentarze (13):

Jan Kliber2019.08.9 21:08
Gdyby nie Jan Olszewski nigdy nie bylibyśmy w NATO, a w Polsce mielibyśmy eksterytorialne tereny administrowane przez spółki rosyjsko-polskie (czytaj GRU i WSI), które chciał zainstalować Wałęsa, a których istnienie uniemożliwiłoby nasze wejście do NATO. To on zabronił Wałęsie podpisanie w Moskwie umowy z Rosją z takimi zapisami. Do dziś nie wiadomo jakim cudem zapisy o spółkach trafiły do umowy i kto je tam umieścił. Kiedyś będzie to wyjaśnione albo i nie, bo bez dostępu do akt rosyjskich będzie o to trudno. To była przełomowa sprawa w naszej drodze do NATO. Bez tej interwencji premiera Olszewskiego wtedy nie byłoby żadnych dalszych rozmów o naszym wejściu do NATO. Macierewicz ma całkowita rację podkreślając zasługi Olszewskiego w tej kwestii. Był pierwszym politykiem polskim, który odważył się oficjalnie powiedział, że naszym celem jest wejście do struktur NATO, a wystąpił z tym wtedy, kiedy inni prominentni polscy politycy bali się nawet o tym pomyśleć że to będzie możliwe.
kto2019.03.13 5:36
Mitomanie Antoni, NATO to sukces Geremka.
WspomnieniaAntkaPoWieczornejTerapiiLekowej2019.03.12 23:17
Antek z głębi kaftana coś wariackiego nada, coś chlapnie przygłupiego, ale zawsze z miną uroczystą, z zadęciem trwamskim. Olszewski był ociężały umysłowo, strachliwy i chwiejny politycznie. Gdyby faktycznie jemu przyszło zajmować się wstąpieniem Polski do NATO, to do dzisiaj bylibyśmy "oczekującymi na zaproszenie do negocjacji przedakcesyjnych". Podobnie, jak Antoni, który za pontyfikatu Misiewicza w MON zapowiadał nakupienie tysięcy helikopterów: bojowych, nurkujących, ratowniczych, szturmowych, bombardujących, transportowych, rozpoznawczych, morskich, bagiennych, atomowych, defiladowych, jasełkowych, konnych, modlitewnych. A po dziś dzień mamy te same, znane od 60 lat helikoptery sowieckie, już stacjonarne.
JaKi2019.03.12 22:42
Lubie takie strzały we własne stopy. Mówi że to zasługa masona Olszewskiego z loży Kopernik? To chyba przesada,że to działanie masonerii,tak znienawidzonej na Frondzie
Auferetur Inferunt Insaniam2019.03.12 22:56
Racja. Frądla jednym strzałem potrafi postrzelić się w obie stopy, kolano i pusty łeb, jednocześnie. To ci dopiero pisia balistyka :)
Andrzej Malik2019.03.12 22:32
Może p. Antoni przybliży nam nieco działania Rosji zmierzające do obalenia rządu. A przy okazji- ktoś został posadzony za szpiegostwo? współpracę? Dla kolegi pytam.
Jan Kliber2019.08.9 20:51
Została i to nie jedna osoba. Mało wiesz. Niektóre informacje znajdziesz w prasie z tamtych lat a o niektórych nigdy się nie dowiesz. Nie o wszystkim się trąbi wszem i wobec.
malinka972019.03.12 22:10
Hej, Jestem Karolina mam 21 lat :) Napisz do mnie na https://wyspalasek.pl/malinka97/ jeśli jesteś koneserem kobiecych kształtów, lubisz piękne i inteligentne kobiety to zapraszam Cię do bliższej znajomości z moją osobą :)
Auferetur Inferunt Insaniam2019.03.12 22:53
Karolinko, za stara jesteś. Panowie w czarnych sukienkach wolą młodsze, dużo młodsze. Może 12 by zadziałało, ale te 21 to d...pa blada. Umów się do kosmetyczki, może coś tam jeszcze uratuje z Twojej młodości.
KONSTYTUCIA to ja = Bolek OTUA to nie ja2019.03.13 0:33
Ja ciem muwie nie ublizaj, tak siem nie robi. Panienki czeba szanowac i jak pszylonczyles sie do nas to mussiz byc z nami bo...... Jak Mnietek mi opowidal o "Akwarium"/ksiazek nie czytam/ to masz wybur, nogami do pieca chutniczego czy glowa na zrzywca.
KONSTYTUCIA to ja = Bolek OTUA to nie ja2019.03.13 0:28
Jusz piszem, jezdem pierwszy. Bolek, tfu co ja pisze, Lechu ale nie ten co w kropilnice szczol.
Auferetur Inferunt Insaniam2019.03.12 21:50
Polska w NATO – kalendarium (wytęż wzrok i szukaj Olszewskiego) 31 marca 1991 - rozwiązano struktury wojskowe Układu Warszawskiego 11-12 marca 1992 - Sekretarz Generalny NATO Manfred Woerner mówi w Warszawie, że „drzwi do NATO są otwarte” 10 kwietnia 1992 - pierwsze posiedzenie Komitetu Wojskowego NATO, w którym uczestniczyli również szefowie MON ministrowie obrony i szefowie sztabów państw Europy Środkowej i Wschodniej 1 września 1993 - Prezydent Lech Wałęsa w liście do Woernera pisze, że członkostwo w NATO jest jednym z priorytetów naszej polityki zagranicznej 10 stycznia 1994 - na szczycie NATO w Brukseli państwa Europy Środkowej i Wschodniej otrzymują propozycję współpracy w ramach programu Partnerstwo dla Pokoju 12 stycznia 1994 - Prezydenci państw Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Słowacja, Węgry i Polska) na spotkaniu z prezydentem USA Billem Clintonem w Pradze akceptują program Partnerstwa dla Pokoju 12-16 września 1994 - w Biedrusku pod Poznaniem odbywają się pierwsze wspólne ćwiczenia wojskowe z armiami NATO 16 lutego 1995 - Izba Reprezentantów Kongresu USA przyjmuje uchwałę o Odrodzeniu Bezpieczeństwa Narodowego (National Security Revitalization Act) przewidującą rozszerzenie NATO m.in. o Polskę 10 lipca 1996 - w Białym Domu Clinton przyjmuje prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Spotkanie jest poprzedzone zapewnieniami ustępującego prezydenta Lecha Wałęsy, że postkomunistyczny prezydent nie zmieni kierunku polskiej polityki zagranicznej. Rozmowa rozwiewa obawy Amerykanów. 22 października 1996 - Clinton w Detroit po raz pierwszy podaje konkretną datę powiększenia NATO – najpóźniej w 1999 r. na 50-lecie Sojuszu 8 lipca 1997 - Na szczycie szefów państw i rządów NATO w Madrycie zostaje podjęta decyzja o zaproszeniu Polski, Czech i Węgier do rozmów w sprawie członkostwa w Sojuszu. 16 września 1997 - początek rozmów akcesyjnych pomiędzy NATO a Polską 14 listopada 1997 - szef MSZ Bronislaw Geremek przekazuje Sekretarzowi Generalnemu NATO list wyrażający wolę przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego 16 grudnia 1997 - w Brukseli szefowie MSZ państw NATO podpisują Protokoły Akcesyjne dla Polski, Czech i Węgier. Rozpoczyna się procedura ratyfikacji ich w 16 krajach. 17 lutego 1999 - Sejm i Senat przyjmują ustawę o ratyfikacji Traktatu Północnoatlantyckiego, którą 9 dni później podpisuje prezydent Kwaśniewski 12 marca 1999 - W Independence (USA) minister Geremek przekazuje na ręce Sekretarz Stanu USA Madleine Albright akt przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego 16 marca 1999 - następuje uroczyste wciągnięcie flagi Polski na maszt przed Kwaterą Główną NATO w Brukseli
KONSTYTUCIA to ja = Bolek OTUA to nie ja2019.03.12 22:44
Dobze rze mamy takiego mendrca. Bo trudno znalezc czlowieka. Glosuj na mnie ja tera bendem wchodzic w politykem i mogie zebrac tyle ile WSI i miast. Zrobiem druga NATO bis. Serce siem radyje jak cztam takiem tekst morze wezmem was na doradce.