Macierewicz spotkał się z gen. Mattisem - zdjęcie
29.06.17, 15:28Zdj. Twitter MON_GOV_PL, fot. mjr Robert Suchy, zdj. wykadrowane

Macierewicz spotkał się z gen. Mattisem

Szef MON, Antoni Macierewicz bierze dziś udział w sesji ministrów obrony państw NATO. Spotkanie odbywa się w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli.

"Szefowie resortów obrony omówią implementację decyzji, które były podjęte na Szczycie NATO w Warszawie, dotyczących wzmocnienia polityki odstraszania i obrony oraz kształtowania stabilności w sąsiedztwie Sojuszu"- informuje rzecznik MON, mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz na stronie internetowej resortu. Podczas sesji w Brukseli dojdzie również do podsumowania rozmieszczania Batalionowych Grup Bojowych w ramach wysuniętej obecności NATO na flance wschodniej, jak również współpraca na linii NATO-UE oraz działania w zakresie zaangażowania w południowej strefie odpowiedzialności. 

Podczas sesji ministrowie będą rozmawiać również na temat rozwoju zdolności obronnych oraz wydatków krajów członkowskich na obronność. Dojdzie również do spotkania wszystkich uczestników misji Resolute Support w Afganistanie.

"Przed sesją plenarną, ministrowie państw ramowych i goszczących wojskową obecność w ramach eFP: (USA, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania, Litwa, Łotwa, Estonia i Polska) podpisali wspólną deklarację nt. wdrażania wysuniętej obecności NATO na flance wschodniej."- informuje mjr Pęzioł-Wójtowicz. 

Co najważniejsze- w Brukseli odbyło się również spotkanie szefa polskiego MON z Sekretarzem Obrony Stanów Zjednoczonych, Jamesem Mattisem. Macierewicz ze swoim amerykańskim odpowiednikiem poruszyli kwestie obecności wojsk amerykańskich w Polsce, jak również relacji transatlantyckich w kontekście zbliżającej się wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych w Warszawie.

Minister Macierewicz spotka się także z szefami resortów obrony Włoch oraz Ukrainy. 

"Również w tym dniu, podsekretarz stanu w MON Tomasz Szatkowski w imieniu Ministra Obrony Narodowej, podpisze list intencyjny w sprawie współpracy w dziedzinie pozyskiwania zasadniczych środków bojowych dla naziemnych systemów rażenia."- napisała rzecznik MON.

JJ/MON_GOV_PL, Fronda.pl