Macierewicz: Bitwa pod Grunwaldem zmieniła kształt Europy - zdjęcie
16.07.16, 15:38

Macierewicz: Bitwa pod Grunwaldem zmieniła kształt Europy

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, wziął udział w uroczystościach upamiętniających bitwę pod Grunwaldem. – Ta bitwa sprawiła, że Polska i narody ościenne stały się jednym z twórców ładu europejskiego i po dzień dzisiejszy stanowią jej niezbywalny silny element – powiedział Macierewicz.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wziął udział w Apelu Grunwaldzkim z okazji 606. rocznicy bitwy pod Grunwaldem.

Podczas uroczystości podziękował m.in. żołnierzom i harcerzom "za lata, w których samotnie przypominaliście o wielkiej polskiej tradycji, wtedy gdy o historii Polski milczano w szkole, milczano w mediach, milczano w oficjalnych wystąpieniach". – Wy przypominaliście o chwale polskiego oręża, wy przypominaliście o chwale polskiej historii. To wielkie dzieło, za to wam wszystkim należy się serdeczne podziękowanie – wskazał Macierewicz.

"Ta bitwa sprawiła, że Polska i narody ościenne stały się jednym z twórców ładu europejskiego"

W ocenie ministra obrony narodowej "bitwa pod Grunwaldem zmieniła kształt Europy, a Polska i narody ościenne stały się jednym z twórców ładu europejskiego". – Ta bitwa sprawiła, że Polska i narody ościenne stały się jednym z twórców ładu europejskiego i po dzień dzisiejszy stanowią jej niezbywalny silny element – dodał.

Szef resortu obrony narodowej wskazał, że to dzięki temu wydarzeniu wokół Polski zgromadziły się państwa Europy Środkowo-Wschodniej. – To dzięki tej bitwie mogą po dzień dzisiejszy mogą stworzyć silny fundament ładu europejskiego zdolny przeciwstawić się każdemu zagrożeniu – powiedział.

– Warto byśmy pamiętali, ile pokoleń, ile wysiłku, ile trudu złożyło się na to, byśmy mogli dziś być niepodległym narodem i silnym niepodległym państwem – wskazał Antoni Macierewicz, dodając, że zwycięstwo to nie byłoby możliwe bez współpracy z innymi narodami. – Wszystkie narody Europy Środkowej złożyły się na to zwycięstwo. Złożyły się i składają na nasze dzisiejsze bezpieczeństwo, pokój i pomyślność – zaznaczył.

JJ/za: Telewizja Republika