8 marca w internecie pojawił się film przygotowany przez zespół kanału NEXTA pt. "Łukaszenka. Złote dno". Film dotyczy luksusowego życia białoruskiego dyktatora.

„Film będzie bardzo mocny, będzie to tylko pierwsza część ogromnej serii dokumentów śledczych” – na antenie Biełsatu poinformował Stepan Putiło, autor filmu. Putiło jest twórcą popularnych na Białorusi kanałów NEXTA w serwisie Telegram. Prezentowane przez niego treści władze uznały za ekstremistyczne. 

Na filmie znalazły się niepublikowane dotąd nigdzie materiały o Łukaszence, jego sponsorach i mechanizmach finansowania białoruskiego reżimu. Twórcy dotarli do świadków, którzy opowiadają o kobietach Łukaszenki, jego kochankach, a nawet niewolnicach seksualnych.

Premiera filmu była zaplanowana kilka tygodni wcześniej. Jednak do twórców zaczęli zgłaszać się ludzie posiadający zakulisową wiedzę dotyczącą funkcjonowania "dworu Łukaszenki". Chcieli oni anonimowo podzielić się swą wiedzą z Białorusinami.

Pojawiły się nawet podejrzenia, że kanały Putiły zostały przejęte przez hakerów Łukaszenki. W rzeczywistości jednak Putiło w całości chciał skoncentrować się na wymienionym filmie.

Sam Łukaszenka mówił, że białoruscy uchodźcy polityczni będą chcieli pokazać jego "pałace" w drodze analogii do głośnego filmu Aleksieja Nawalnego o pałacu Putina.

Film można obejrzeć pod tym linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=JEbKtZRAGGI

jkg/kresy24