Łukasz Kister dla Frondy: Dość politycznej hucpy nad ciałem Adamowicza! - zdjęcie
15.01.19, 13:00Zdj. screen Youtube/Telewizja Republika

Łukasz Kister dla Frondy: Dość politycznej hucpy nad ciałem Adamowicza!

26

Martyna Ochnik: Stała się rzecz niewyobrażalna – zamordowany został Prezydent Paweł Adamowicz. Wszyscy jesteśmy w szoku i nieustannie zadajemy sobie pytanie, jak mogło do tego dojść. Mówi się o niezrównoważeniu psychicznym zabójcy, bo w historii byli przecież szaleńcy, którzy powodowani zrozumiałymi tylko dla siebie impulsami dokonywali podobnie potwornych czynów.

Łukasz Kister: Trudno dzisiaj mieć pewność co do motywów działania sprawcy, bo ich nie znamy. To co wykrzyczał do mikrofonu to jedno, ale czy możemy mieć pewność, że jest to prawda? Na pewno byłbym bardzo ostrożny, by wskazywać pobudki polityczne tego czynu.

Niektórzy jednak o tym wspominają.

Oczywiście i tak będzie przez najbliższe dni, tygodnie, a nawet miesiące. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że mamy do czynienia z człowiekiem o przeszłości kryminalnej, który dopuszczał się przestępstw różnego rodzaju, który za popełnione czyny spędził kilka lat w zakładzie karnym. W swoim oświadczeniu wyraził frustrację – że znalazł się w więzieniu w czasie, kiedy władzę sprawowali polityczni koledzy Prezydenta Adamowicza. Jednak to nie jest równoznaczne z deklaracją zemsty politycznej. Ja doszukiwałbym się tu raczej zwykłej bandyckiej napaści, ale pewności na razie nie mamy. Dlatego dzisiaj jednoznaczne określanie motywów jest przedwczesne i nosi charakter politycznej hucpy. Odbywa się to nad ciałem ofiary, a to nie powinno mieć miejsca.

Ja patrzę na sprawę jako specjalista od spraw bezpieczeństwa. Śmierć jest zawsze tragedią, ale ważne jest też, by w takich razach analizować zdarzenie pod kątem czy mogło do niego nie dojść, a jeśli już doszło, to czy można było zminimalizować tragiczne skutki, postąpić inaczej, dlaczego zawiódł system bezpieczeństwa itd. Stąd dla mnie w tej chwili konotacje polityczne są drugoplanowe. Czynni politycy patrzą na to inaczej; w każdym niemal zdarzeniu upatrują podłoże polityczne.

To już się dzieje.

Jeżeli zastanowimy się nad sprawą pod kątem możliwości zmian w systemie bezpieczeństwa tak, by był on mniej zawodny, to polityczne wykorzystanie sytuacji może przynieść opłakane skutki, bo tylko utrudni zbudowanie racjonalnej koncepcji systemu zabezpieczania imprez masowych.

Czy zastanawiał się Pan w takim razie, co zawiodło w tej konkretnej sytuacji? Znalazłam informację, że dotychczas imprezy WOŚP ochraniała firma Konsalnet; w tym roku było to Tajfun Security, bo tamci byli zajęci. Może ta nowa forma nie miała odpowiedniego doświadczenia?

Przyczyną zawodności systemu zabezpieczania imprez w Polsce jest z jednaj strony słabość uchwały o ochronie osób i mienia, a z drugiej niedostatki ustawy o ochronie imprez masowych. Rozmaite agencje ochrony można oceniać lepiej lub gorzej, uważać je za mniej lub bardziej doświadczone, ale kluczowa jest słabość tych dwóch przepisów oraz całego systemu. Od lat 90. nie uległ on zmianie. Każdy kto organizuje imprezę czy potrzebuje firmy ochroniarskiej czy jest zobowiązany przepisami do jej wynajęcia, traktuje to jako rzecz na końcu hierarchii potrzeb; coś co tylko kosztuje, a nic właściwie nie wnosi. Powinno być odwrotnie – organizując imprezę, na którą mają przyjść ludzie i dla których jest ta impreza, trzeba bezpieczeństwo traktować priorytetowo. Obecnie organizatorzy udają że płacą, a firmy ochroniarskie udają że chronią. Jest to regułą. W związku z tym nie szanuje się też firm ochroniarskich ani ich pracowników. Przecież tam zatrudniane są też osoby z różnymi niepełnosprawnościami…

Jak to?

Cały system firm ochroniarskich w Polsce opiera się na zatrudnianiu osób z orzeczoną niepełnosprawnością, bo pracodawca uzyskuje wtedy refundację za ich zatrudnianie.

Wszystko co wiąże się w Polsce z ochroną osób i mienia doprowadziło do takiej patologicznej sytuacji, że nikt nie dostrzega jak ważne zadania w systemie państwa mają agencje ochrony. Przecież one nie zajmują się tylko ochroną imprez masowych, ale też infrastruktury krytycznej, jednostek wojskowych. We współczesnym państwie nie wszystko da się chronić przy pomocy służb państwowych. One są droższe, są potrzebne do wielu innych ważniejszych zadań.

To instytucje państwa powszechnie zatrudniają zewnętrzne firmy ochroniarskie?

Dziwi się pani? Tak to wygląda. Ale wracając do głównego wątku – mieliśmy do czynienia z imprezą, która nie została zgłoszona jako impreza masowa i dlatego nie podlegała wielu rygorom. Jeżeli nie podlegała, to ocena działań agencji ochrony, organizatora i jego pracowników musi uwzględniać ten fakt. W takiej sytuacji agencję ochrony oceniamy tylko pod kątem zobowiązań wobec organizatora i zapisów w umowie. Natomiast sam organizator musi wyjaśnić dlaczego nie zgłosił imprezy, jak zawarł umowę, czego oczekiwał od wynajętej firmy, jak w ogóle zapewnił bezpieczeństwo w obszarze organizowanej imprezy. Dlatego nie można mówić, że firma ochroniarska zawiodła. Tutaj podjęto szereg różnych decyzji, które oceni dopiero Policja i Prokuratura. Teraz jest na to za wcześnie. Oczywiście obserwowane wczoraj zachowanie tych pracowników ochrony było spóźnione, nieadekwatne do sytuacji, ale musimy najpierw dowiedzieć się co do nich zgodnie z umową należało. Nie wiemy czy mieli obowiązek legitymować osoby wchodzące na scenę, przeszukiwać je, czy nie mieli.

Czyli to organizator określa zakres tych obowiązków?

Tak. Organizator ma wymusić określone zachowanie firmy ochroniarskiej.

Czy sądzi Pan, że nadmierna chęć zaoszczędzenia na bezpieczeństwie mogła leżeć u podstaw tej tragedii?

To mogły być oszczędności. To mogło być też irracjonalne przekonanie, że na imprezie o takim charakterze nic złego stać się nie może. Przecież nigdy wcześniej przy takiej okazji nie doszło do żadnych zajść, było to wydarzenie budzące wiele radości w ludziach, nawet jeśli ktoś nie zgadzał się z istotą tej akcji, to sam finał miał zawsze atmosferę świąteczną. Pewnie dlatego organizator nie widząc ryzyka podjął działania adekwatne do stopnia zagrożenia jaki oszacował po wielu latach działalności.

Wspomniał Pan na początku, że trudno mieć pewność czy deklarację złożoną przez sprawcę jeszcze na scenie możemy traktować jako ostateczny motyw jego czynu. A może gdzieś w tle jest próba wzbudzenia w obywatelach niepokoju, poczucia niestabilności?

Każda sytuacja publiczna mająca silne podłoże emocjonalne i wywołująca silne poruszenie emocji jest elementem destabilizującym, szczególnie politycznie. Jednak dzisiaj mówienie o tym aspekcie wydaje mi się niewłaściwe. Teraz należy skoncentrować się na takim opracowaniu przepisów oraz procedur, żeby zminimalizować prawdopodobieństwo podobnych zdarzeń w przyszłości.

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze (26):

Janek2019.01.17 23:46
Może tak coś na temat ostatniego zlotu żydów w fundacji Sorosa. Tam nawet były gesty podrzynania gardła. PiS ma władze czy nie. Ja tego nie rozumiem. Garść żydów, Niemcy realizują w Polsce zamach stanu, z trumny Adamowicza zrobili sobie taran wyborczy a Brudziński wyłapuje w sieci starych dziadków i szczeniaków??Może by tak złapał Wałęsę grożącego wyskakiwaniem z okien, sędziego, który ZALECAŁ brutalna siłę do rozprawy z PiS. PISIE, ty naprawdę chcesz stracić ta władzę, której już prawie nie masz? Co, Niemce będą się krzywić, Unia? A może tak policzmy co nam się bardziej opłaca. Może by tak zaniechac tej unijnej składki na pensje dla Tuska, Junckera i setek innych?
Bogdan2019.01.16 20:33
Dziś w Polskim radio pojawił się zarys pierwszej spiskowej teorii. Zaproszony gość twierdził, że zabić człowieka nożem to nie taka prosta sprawa jakby się wydawało. Do tego jest potrzeba specjalistyczna wiedza. Zadawał retoryczne pytania, kto i kiedy przeszkolił mordercę itp.
Mirek2019.01.16 15:44
Teraz w zasadzie od tego co powie w przesłuchaniach kryminalista/zabójca zależy w dużym stopniu rozwój sytuacji politycznej w Polsce... Nieźle...
Jan Radziszewski2019.01.16 13:01
Po raz kolejny żydzi z SB GRU Mosadu próbują zrobić Polaków w Konia !!! Pouczenia Pana Jezusa i Orędzia dla Polski, Kościoła, świata wtorek, 15 stycznia 2019 15 i 16 I (po północy) 2018 Pewne upomnienie dla S. i M. Krajskich i innych/ - Tak dziecko, to kolejna inscenizacja. Prezydent Adamowicz nie został zabity.
Urszula Lipska2019.01.16 12:53
Polecam lekturę, a po niej analizę czy mam w sobie nienawiść. http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,100865,24368547,broncie-sie-przed-nienawiscia-do-osob-stojacych-po-przeciwnej.html
Laura2019.01.16 12:58
Kobieto jestes tak nienawistna że jak się ciebie słucha to ....
Jan Radziszewski2019.01.16 10:59
Pouczenia Pana Jezusa i Orędzia dla Polski, Kościoła, świata wtorek, 15 stycznia 2019 15 i 16 I (po północy) 2018 Pewne upomnienie dla S. i M. Krajskich i innych/ - Tak dziecko, to kolejna inscenizacja. Prezydent Adamowicz nie został zabity.
rebeliant2019.01.15 17:06
Nie bardzo wiem dlaczego życie pożytecznych wyrobników miałby być mniej warte ??? Gdy oni zostają zaszlachtowani, to lewackie sk***y jako pierwsze zaczynają wykręcać rzeczywistość i plombować sprawę określeniem bliżej nie określonych praw człowieka (potworzyli oni znacznie więcej tych plomb: faszyzm, rasizm, antysemityzm oraz wiele innych zbrodni urojonych). Mamy przecież masę przykładów na to, że jakiś nasz rodak, nierzadko dziecko zostaje zarżnięte, bo sędzia wypuścił bandziora, bo ten synciem policjanta, innym razem nie idzie zamknąć psychola, bo pani Środa udowodni "naukowo", że to nie humanitarne. Przez lata kładli lachę na krzywdę narodu, a teraz będą chcieli nam knebel zafundować na tym morderstwie - zatytułowany : walka z mową nienawiści*. Nie oszukujmy się - to co spotkało Adamowicza jest naszą codziennością, tym bardziej intensywniejszą, gdybyśmy wpuścili tu turbany. Kneblowanie kogoś jest spiętrzaniem tej nienawiści, a sama nienawiść nie bierze się za słów, ale jest skutkiem wyrządzonych krzywd. Tu u ofiary pojawia się nienawiść i jakimś dwudziestym zmysłem komuchy wiedzą, że to oni są adresatem tej nienawiści. I właśnie wychodzi zamiatanie pod dywan, czyli gruba krecha !!! Trzeba było "wszystkich won" i może by nie było słuchać "zamiast liści będą wisieć komuniści". To NIE !!! Dalej doili ten naród po 89'.
astom2019.01.15 15:38
Dla wierzących w Boga: Pan wezwał p. A. do obrachunku i to wszystko. W sposób dość zaskakujący, ale nie każdemu daje tyle czasu do nawrócenia co Jaruzelskiemu. A tragedią może być dla p. A. tylko to, że nie odszedł z imieniem Jezusa w sercu. Jeżeli do końca w Niego wierzył to jest teraz z Nim i z pewnością jest szczęśliwy. Niebiańsko szczęśliwy! I niewierzący niech nie wypisują pod moim tekstem jakiś szatańskich bzdetów.
Jurek2019.01.15 17:54
Boskie młyny pomału mielą ale sprawiedliwie
Rozum2019.01.15 15:04
Będzie trwać i to dłużej niż kłamstwo o zamachu smoleńskim!
Janek2019.01.17 23:47
A.....jaka jest PRAWDA ruski żydku?
Holmes2019.01.15 14:40
Opozycja niestety ciągle judzi nie bacząc na dramat rodziny ... i tej drugiej rodziny też.
karolina2019.01.15 15:03
masz rację.umarł człowiek zabity przez psychicznie chorego chłopaka a hieny polityczne znów chcą coś dla siebie ugrać i znów dorwać się do władzy
Maria Błaszczyk2019.01.15 15:39
Opozycja judzi???? No cóż, nie zgodzę się. Weźmy np. taki materiał w "Wiadomosciach", który pokazał: pociętą wypowiedź Jurka Owsiaka, z której wynikało, że właściwie sobie nie przerwał prowadzenia finału po wiadomości o ataku na pana prezydenta Adamowicza (czysta manipulacja - pominięto cała długą, tonującą nastroje, emocjonalna wypowiedź), następnie napadnieto go, że nie zapewnił bezpieczeństwa (kurczę, jest tyle charytatywnych acji, gdzie każdy może zabić polityka czy innego celebrytę, chociażby "Ratujmy warszawskie Powązki" - nie dajmy się zwariować, nie będziemy ludzi zamykać w kuloodpornych klatkach), Cybę (dość zabawne, jeśli strona rządowa twierdzi, ze to było zupełnie coś innego - to po co to zestawiać, kilka nienawistnych wypowiedzi polityków PO, a żadnej PiSowcow czy narodowców. A były i takie i takie przecież. Pani poseł Pawłowicz ochoczo dołącza i oskarża Jurka Owsiaka. Itd.... W tym wszystkim władza zachowuje się tak, jak należy (z wyjątkiem wymienionej pani poseł) i naprawdę robią, co trzeba. "Opozycja" z kolei to np. ja, wyborczyni Partii Razem, ale także wyborcy SLD czy PSL. Nie mam pojęcia, skąd pogląd, że judzimy. Pisząc takie rzeczy - sam judzisz. Pomijasz niewygodne fakty, wypisz wymaluj tak jak ta relacja TVP, uprawiasz cherry picking, nie widzisz, że zmasowany atak na Jurka Owsiaka i PO musi spowodowąc obronę. I tak, po stronie antyrządowej też niektórzy judzą. Zdarza się, po obu stronach. Wiec nie dołączaj do nich.
Skorpion2019.01.15 14:12
Tylko nie stawiajcie mu pomnika i nie róbcie z niego bohatera nadając nazwę jednej z ulic. Bo będziecie wycofywać się z tego jak z pomnika księdza Jaknowskiego.
Duduś2019.01.15 14:42
Santo subito
lolek2019.01.15 13:33
Prof. Michael J. Sandel, filozof polityczny z Uniwersytetu Harvarda mówi: Niedawno, w czasie mojej wizyty w Gdańsku, miałem przyjemność poznać Pawła Adamowicza. To jeden z najbardziej przyzwoitych i ludzkich liderów politycznych, których miałem okazję poznać. Rozmawialiśmy o ciemnych chmurach zbierających ostatnio nad demokracją, brakiem uprzejmości w życiu publicznym i o tym, czego potrzeba, by odbudować politykę dbającą o wspólne dobro – Atak na prezydenta Adamowicza szokuje, ale nie zaskakuje. To skutek polityki, która oponentów z mediów, wymiaru sprawiedliwości czy partii opozycyjnych traktuje jak wrogów.
Skorpion2019.01.15 14:21
Ty człowieku odstawiłeś leki to weź. Ten psychiczny bandzior wyszedł z więzienia miesiąc temu. Kiedy miał się nasłuchać tych anty opozycyjnych bzdur. Cały grudzień walczyliście ze świętami Bożego Narodzenia i z opłatkiem . Opluwaliście to święto w każdej waszej gazecie i TV. Jeszcze trochę to sam uwierzysz człowieku w to co piszesz i jeszcze napiszesz jakąś pracę doktorską o ile masz w ogóle maturę.
janstan2019.01.15 14:45
Śp. ADAMOWICZ był naduprzejmym prezydentem , wyborcy wybaczali kleptomanię/ 36 kont bankowych , 12 mieszkań/ nie zastanawiali się ,,gdańszczanie", czy też ciągnęli sprawę; kiedy nasyci się Pan Prezydent? Klasycznie przeciągnęli strunę wyborczą: morderca miał w ZK Gdańsk kontakt z rodziną, z kolegami,mógł słyszec o kłopotach prezydenta z prawem dot. nadmiaru dóbr doczesnych i wzbierał w sobie złość;,siedzę za kilka napadów za głupie tysiące, a ten cwaniak w majestacie prawa piastuje fotel, niech tylko wyjdę" Przemyślnie zdobył odpowiednią plakietkę, z którą paradował, a Pan Prezydent nie miał bodyguard. Nie trzeba bylo spraw Prezydenta wywlekać na forum, tylko pod dywan zamiatać, gdańszczanie mieliby żywego prezydenta oraz zresocjailzowanego mieszkańca Gdańska.
Maria Błaszczyk2019.01.15 15:16
Jaką, kulson, kleptomanię? Pan prezydent został skazany, prawomocnym wyrokiem - i to jest prawda. Nie za "kleptomanię" jednak, tylko niepodanie części majątku w zeznaniu podatkowym. To trochę co innego - czy jak ktoś, nie daj borze, zaatakuje pana byłego ministra Szyszkę, to wyciągniesz mu tę stodołę?
Mateusz Jegliński2019.01.16 15:08
Ponoć lewaczka nie wierzy w Boga i mówi, że wyznawcy Boga w swoich świątyniach śmierdzą, więc po co ta hipokryzja. Wymienienie min Szyszki traktuję, jako podanie namiarów przyszłemu zabójcy
piotrek2019.01.15 21:55
Poleganie w ocenie innych na przypadkowej, jednorazowej rozmowie jest co najmniej naiwności. Goebels w kontaktach osobistych był przemiłym i kulturalnym człowiekiem. Adamowicz oprócz problemów z kilkudziesięcioma kontami, dwoma niezgłoszonymi w deklaracji majatkowej mieszkaniami czy 500tys. darowizną od dziadków swojej żony, zamieszany był w zadziwiajace decyzje dotyczące zmian planu zagospodarowania Gdańska czy specyficzną politykę historyczną, promującą niemiecką tradycję miasta. Symptomatyczne było odmówienie Wojsku Polskiemu uczczenie rocznicy wybuchu IIWŚ na Westerplatte czy wspieranie skandalicznej dla polskiej wersji historii ekspozycji w Muzeum II WŚ.
Janek2019.01.17 23:37
Sandel czyli jak rozumiem żyd. To tłumaczy wszystko.
Dominik2019.01.15 13:27
Niech powie to Pawłowicz!
lolek2019.01.15 13:10
Ale nie nad Smoleńskiem