Ludzie nauki murem za prof. Przemysławem Czarnkiem  - zdjęcie
07.10.20, 17:47Fot. screenshot - YouTube (Ordo Iuris)

Ludzie nauki murem za prof. Przemysławem Czarnkiem

26

Nominacja prof. Przemysława Czarnka na ministra edukacji i nauki wywołała lawinę oszczerstw i manipulacji wymierzanych w jego stronę przez środowiska lewicy. Wobec tych ataków głos zabrało kilkudziesięciu przedstawicieli polskiej nauki, stając w obronie nowego ministra i wyrażając poparcie dla jego nominacji.

W ramach rekonstrukcji rządu połączono dotychczasowy resort edukacji narodowej oraz nauki i szkolnictwa wyższego, tworząc Ministerstwo Edukacji i Nauki, na którego czele stanie prof. Przemysław Czarnek. To polityk znany ze swoich jednoznacznych poglądów na kwestie światopoglądowe, dlatego jego wybór wywołał falę ataków środowisk lewicowych.

- „Wobec fali nienawiści, pomówień, manipulacji i kłamstw dotyczących osoby i wypowiedzi Prof. Przemysława Czarnka wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec tego typu praktyk, będących udziałem nie tylko mediów, ale także wąskiej części środowisk akademickich i wyznaniowych” – pisze w specjalnym oświadczeniu blisko 60. polskich naukowców.

Wykładowcy polskich uniwersytetów podkreślają, że dorobek naukowy prof. Przemysława Czarnka został potwierdzony przez przedstawicieli Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wrocławskiego, Gdańskiego i Uniwersytetu Adama Mickiewicza oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w ramach postępowania habilitacyjnego, a rzeczą wysoce naganną jest podważanie go przez manipulowanie pojedynczymi, wyrywanymi z kontekstu zdaniami z jego prac naukowych. Sygnatariusze zwracają też uwagę na szereg zasług nowego ministra na polu stosunków międzynarodowych.

- „Jednocześnie podkreślamy, że w naszej opinii nominacja dla Prof. Przemysława Czarnka, znawcy problemów nauki, szkolnictwa wyższego i edukacji, twórcy m.in. Rady ds. Rozwoju Nauki i Szkolnictwa Wyższego przy Wojewodzie Lubelskim, daje ogromną nadzieję na dobre zmiany w tym obszarze, niezbędne dla pomyślnej przyszłości naszego państwa i społeczeństwa.” – czytamy w oświadczeniu.

Pod oświadczeniem podpisało się 56 profesorów pracujących m.in. w PAN, na UKSW, KUL, UMK, UMCS czy Politechnice Lubelskiej.

kak/wPolityce.pl

Komentarze (26):

JM2020.10.13 10:58
Prof. Czarnka popierają nie tylko ludzie nauki ale wszyscy Polacy, którym na sercu leży dobro naszej Ojczyzny. Nie będą popierać złodzieje, zdrajcy, męty i wszelkiej maści zboczeńcy, ale na te śmiecie nie ma co zwracać uwagi. Dziwi mnie bardzo skąd się nabrało w Polsce tyle tych śmieci? Nie podoba się to granice są otwarte i won z kraju debile, smrodzicie powietrze?
Sylwester2020.10.10 18:39
Ludzie nauki popierają buca. Właściwie wszystko jest możliwe, jak ci sami ludzie popierają plandemię.
gumowa kaczka2020.10.9 17:22
czarnek to istna małpka z filmu Epidemia,wpadł do szpitala i wszyscy na kwarantannie -brawo!
Alojzy Cedzidło2020.10.8 15:16
No no no ...56 Profesorów stanęło po stronie profesora Czernka . To nie sukces . ONO zwane Margotem miało 200 uczonych obrońców . Niech ktoś , nie uczony, ale z honorem , zgadnie co to oznacza .
BadaczWłasnegoAnalfabetyzmuWyszkowskiTeżPoparł2020.10.8 9:31
Wyszkowski Krzysztof, absolwent wieczorowej podstawówki i posiadacz dyplomu z kursu smarowania suwnicy też poparł Czarnka, ale nie zdołał się podpisać.
Japa2020.10.9 8:41
Ja zaś wolę podpis tego " analfabety " Wyszkowskiego niż wpis kapusia " anonimowego.
Hipokryzja frondy2020.10.8 7:49
Fronda nie napisze o księdzu Michale z Gdańska co zgwałcił dwa razy małoletnią Agnieszkę ?
Japa2020.10.9 8:46
"Eskimos" i "Hipokryzja frondy" . Nienawiść Was zaślepiła ? Nie zauważyliście tematu strony ?
Eskimoss2020.10.8 7:09
Ludzie płacą wynajmu mieszkań po 2500-3000 w miastach, ta ma cały dom z wygodami, garażami, panelami, po kapitalnym remoncie, pewnie specjalnie w lesie, żeby jej syn ksiądz mógł dziecko wychować z dala od ludzi.
RobotniczaKrew2020.10.8 7:03
Jeśli ktoś stoi za tym panem "murem" to wtedy nie jest człowiekiem nauki.
Japa2020.10.9 8:55
A jak stoi za dziwadłem i przestępcą zwanym Margot , już mu wystarczy wg . " Robotniczej krwi" aby uznać go za uczonego , ? Nooo ... Chyba ,że skończył Akademię ! Msjową za Gierka .
Japa2020.10.9 8:58
Przepraszam . Ma być : " Akademia 1 Majowa "
FRONDA2020.10.8 7:02
ARTYKUŁY NA FRONDZIE - WIELU LUDZI NAUKI ZA TYM ZEREM. BRAK Z IMIENIA I NAZWISKA I STOPNIA NAUKOWEGO. MOŻNA NAPISAC WSZYSTKO ! SZYDŁOWIE WYNAJMUJA LEŚNICZÓWKĘ ZA 380 PL - BETA MÓWI, ŻE ONET ATAKUJE - NIE UDOWADNIAJĄC PRZY TYM , ŻE NIE WYNAJMUJE LUB WYNAJMUJE ZA WIĘCEJ I W LEGALNYCH OKOLICZNOŚCIACH ! TE TŁUMACZENIA SZYDŁO ( A WŁAŚCIWIE ICH BRAK) I ARTYKUŁ O TYM HOMOFOBIE I NIBY LUDZIACH CO GO POPIERAJĄ TO FIKCJA ! FIKCJA ! PAPIER PRZYJMIE WSZYSTO
Jan2020.10.7 22:32
Oby nowemu ministrowi udały się dwie sprawy: 1. Namówić władze i pracowników naukowych wszystkich uniwersytetów, a zwłaszcza obu wiodących, aby zaczęły pracować jak dawniej i zarzuciły tę dziwną działalność, co zaowocuje ich wzrostem znaczenia na arenie międzynarodowej; 2. Nauczyć ponownie myślenia polską młodzież licealną, aby wróciła do przyzwoitego poziomu, jaki reprezentowała przed wprowadzeniem ogłupiającego gimnazjum. Na świecie uczelnie mają swoich przygłupów, którzy są "nowomodni" w "tryndach", i robią szum, ale poza tym po prostu pracują, pracują, pracują. A u nas? Ostatni ranking Forbsa wiele mówi, jak jest. Wstyd panie i panowie i niebinarni pracownicy naukowi obu "przodujących" uniwersytetów. Jeżeli tak pójdzie dalej, to wielu ambitnych profesorów będzie wstydziło się przyznać do pracy w tych uczelniach
T.2020.10.7 19:28
No tak. Po pierwsze - protest i niezadowolenie wyrażają otwarcie setki jak nie więcej "ludzi nauki" i "ludzi szkolnictwa". Ale jest kilkudziesięciu murem za Czarnkiem, więc już ok. Po drugie - jakby słowa Czarnka były przeinaczane, to miał wiele okazji do ich sprostowania. Jakoś wcale nie protestował, wręcz "podkręcał" swoją opinię. Po trzecie - najciekawsze zarzuty moim zdaniem są do procesu habilitacji nowego ministra - recenzję wystawiał mu jego promotor, współautor jego prac. Czyli sam sobie napisał laurkę. A po czwarte - po Gowinie i jego ultraliberalnych wizjach oraz kolejnych jaśnie oświeconych ministrach edukacji można było dać kogoś, kto może by zjednał te dwie ważne dziedziny państwa. A nie tylko potęgował wrażenie traktowania z buta. Bo jednak naukowcy mogą pracować wszędzie na świecie, a już teraz brakuje tysięcy nauczycieli. Może warto zadbać o to, żeby Polska istniała trochę dłużej niż do następnych wyborów i nie dobijać już i tak słabych kadrowo strategicznych części państwa?
o losie marny2020.10.7 19:11
To tylko profesor uczelniany. Takie stanowisko.
Po 11 ...2020.10.7 18:33
To tylko łosie w przerażającej większości z Lublina. Prawie wszystko Lublin. Ale jaja:))) To nie Polska Nauka, tylko Lubelska i nie profesorowie tylko większość dr. Ale wtopa :)) 1/ dr hab. Imelda Chłodna - Błach, KUL 2/ dr hab. Wojciech Daszkiewicz, KUL 3/ prof. dr hab. Włodzimierz Dłubacz, KUL 4/ dr Magdalena Dmoszyńska-Graniczka, Uniwersytet Medyczny w Lublinie 5/ dr Piotr Gawryszczak, historyk 6/ prof. dr hab. Grzegorz Gładyszewski, Politechnika Lubelska 7/ dr hab. Jacek Gołebiowski, prof. KUL 8/ dr hab. Paweł Gondek, prof. KUL 9/ dr hab. Artur Górak, UMCS 10/ dr hab. Grzegorz Grzywaczewski, prof. UP 11/ ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz, KUL 12/ dr Marek Horyński, Politechnika Lubelska 13/ dr hab. Arkadiusz Jabłoński, prof. KUL 14/ prof. dr hab. Piotr Jaroszyński, KUL, WSKSiM 15/ dr Andrzej Kołakowski, Uniwersytet Gdański 16/ prof. dr hab. Marek Kornat, Instytut Historii PAN 17/ dr hab. Jacek Kowalewski, prof. UW-M 18/ prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk, Instytut Historii PAN 19/ prof. dr hab. Marek Kuna-Broniowski, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie 20/ dr hab. Agnieszka Lekka - Kowalik, prof. KUL 21/ dr hab. Rafał Łatka, historyk i politolog 22/ prof. dr hab. Janusz Łosowski, UMCS 23/ prof. dr hab. Ryszard Maciejewski, Uniwersytet Medyczny w Lublinie 24/ prof. dr hab. Viara Maldjieva, UMK 25/ dr hab. Dariusz Magier, prof. Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach 26/ dr hab. Artur Mamcarz-Plisiecki, KUL 27/ dr Artur Markowski, UMCS 28/ dr Marcin Markowski, Lublin 29/ ks. prof. dr hab. Andrzej Maryniarczyk, KUL 30/ dr Wojciech Muszyński, historyk 31/ prof. dr hab. Aleksander Nalaskowski, UMK 32/ dr hab. Piotr Tomasz Nowakowski, prof. UR 33/ dr hab. Zbigniew Osiński, prof. UMCS 34/ prof. dr hab. Waldemar Paruch, UMCS 35/ dr hab. Tomasz Panfil, prof. KUL 36/ dr hab. Tomasz Pawlikowski, prof. WSEZiNS w Łodzi 37/ dr hab. Robert Ptaszek, prof. KUL 38/ dr hab. Ryszard Polak, prof. AWF Warszawa 39/ prof. dr hab. Wojciech Polak, UMK 40/ dr hab. Mieczysław Ryba, prof. KUL 41/ dr hab. Alina Rynio, KUL 42/ dr hab. Karol Sacewicz, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski 43/ ks. dr hab. Mirosław Sitarz, prof. KUL 44/ dr Beata Skrzydlewska, UKSW Warszawa 45/ dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. PWSZ Chełm 46/ dr hab. Ryszard Skrzyniarz, prof. KUL 47/ dr hab. Janusz Smołucha, prof. AIK - Kraków 48/ prof. dr hab. Stefan Sokołowski, UMCS 49/ dr Maciej B. Stępień 50/ dr hab. Mirosław Szumiło, prof. UMCS 51/ dr hab. Cezary Taracha, prof. KUL 52/ prof. dr hab. Krystyna Trembicka, UMCS 53/ prof. dr hab. Tadeusz Wolsza, Instytutu Historii PAN 54/ dr hab. Piotr Zacharczuk, KUL 55/ prof. dr hab. Zbigniew Zaporowski, UMCS 56/ prof. dr hab. Jan Żaryn, UKSW
Wik2020.10.7 22:39
Ale jaja, sam jesteś łoś szyderco , ciekawe, że sadzisz się kolego jak indor . Znasz bajkę o nagim królu .Wcale nie trzeba być utytulonym, żeby mieć zdrowy rozsądek i trzeźwy osąd rzeczywistości.Ideologia gender , głosząca i zachęcająca do wyboru płci bez względu na biologię to utopia podobnie jak komunizm , ze pójdziesz do sklepu i weźmiesz tylko to co ci niezbędnie potrzebne.
Janusz2020.10.8 6:37
Wygląda na to, że ministra popierają głównie koledzy i znajomi. Ok, ale gdzie podpisy reszty? Gdzie wsparcie chociaż części z prawie 300 członków Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego?
Japa2020.10.8 22:09
Aleś ty marzyciel "Wiku" . Myślisz ,że to do niego trafi?On ma taki " prikaz " albo jest dno intelektualne i nie widzi prawdy .Taki " Bolek duo " Taki " intelekt , jak tych 200 profesorów , na czele z Hartmanem , którzy ręczyli za to "ONO " zwane Margot .I tyle Pozdrawiam.
Jerzy2020.10.8 7:05
To nieudacznicy i pseudonaukowcy okopani na swoich lubelskich uczelniach chca sie przypodobac swoim panom rektorom i nowemu ministrowi, od ktorych zalezy ich byt materialny i szansa na awans.
Murem?2020.10.7 18:19
Chyba płotkiem.
Foster2020.10.7 18:12
Podoba mi się to określenie - "ludzie nauki". Brzmi śmiesznie i mało przekonująco. Raczej potwierdza duży opór środowisk związanych z tym resortem wobec tej kandydatury.
JanP2020.10.7 17:54
"głos zabrało kilkudziesięciu przedstawicieli polskiej nauki" Nie powala ta liczba a wręcz śmieszy.
Cool2020.10.7 18:12
Ty popatrz a ambasadorów było jeszcze mniej (???)
Pan od matematyki2020.10.7 18:21
Cool, jak się nie nauczysz o procentach i wartościach względnych, to nie zdasz egzaminu ósmoklasisty.