List Komorowskiego do abp. Gądeckiego KONIECZNIE PRZECZYTAJ - zdjęcie
22.07.15, 09:21

List Komorowskiego do abp. Gądeckiego KONIECZNIE PRZECZYTAJ

24

Przed kilkoma dniami abp Gądecki napisał do Bronisława Komorowskiego list, w którym zaapelował o niepodpisywanie ustawy o in vitro (CZYTAJ TUTAJ).

Dziś prezydent ogłosił, że ustawę podpisał i że wchodzi ona w życie, ale jeden z jej punktów został skierowany do Trybunału Konstytucyjnego. Również w środę Kancelaria Prezydenta opublikowała list Bronisława Komorowskiego do abp. Gądeckiego. 

Przeczytaj co napisał niby-katolik do abp. Gądeckiego:

"Ekscelencjo Księże Arcybiskupie!

Z najwyższą uwagą przeczytałem list Księdza Arcybiskupa z dnia 17 lipca br., poświęconyUstawie o leczeniu niepłodności.

Ksiądz Arcybiskup podkreśla, że występuje nie tylko jako Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, lecz również jako obywatel. Pragnę więc również podkreślić, że moje stanowisko w tej sprawie podyktowane jest zarówno troską o wszystkich obywateli Rzeczypospolitej, jak i szacunkiem dla roli Episkopatu w naszym życiu społecznym. Roli budowanej w oparciu o zasadę wzajemnego poszanowania autonomii państwa i Kościoła.

Zadaniem Prezydenta jako głowy państwa jest troszczyć się o wszystkich obywateli, bez względu na ich światopogląd czy wyznanie, godzić skrajne stanowiska i dbać o wypracowywany w Sejmie konsensus. Zapewniam Księdza Arcybiskupa, że w kwestii tak złożonej jak in vitro, rozbieżność poglądów jest radykalna, a rozpiętość oczekiwań - ogromna. Od apeli o prezydenckie weto, po apele o jak najszybsze podpisanie ustawy. Od przekonania, że to zgoda na zabijanie, po entuzjazm i nadzieję na wymarzone, a często i wymodlone, potomstwo. Zadaniem Prezydenta jest rozważenie wszystkich konsekwencji, jakie przyjęcie lub odrzucenie tej ustawy może spowodować w życiu Polaków.

Demokratyczny porządek prawny wymaga od nas wszystkich gotowości do kompromisu, co niekiedy wiąże się z uznaniem parlamentarnej zgody za ważniejszą niż osobiste przekonania. Proces legislacyjny wymaga pogodzenia się z wolą większości w dążeniu do optymalnego kształtu ustawy. Niestety w parlamentarnej debacie nad kwestią in vitro partyjne kalkulacje i ideologiczne spory przesłaniają rzeczowe argumenty. Ta ustawa ma swoje słabości. Na etapie prac senackich Kancelaria Prezydenta RP sygnalizowała wątpliwość co do zgodności jednego z jej przepisów z Konstytucją RP. Zgadzam się też z Księdzem Arcybiskupem, że trzeba dbać o godność i szacunek dla każdego człowieka. Dlatego warto dostrzec, że ustawa wprowadza między innymi istotne regulacje prawne uniemożliwiające surogację, wybór płci dziecka na życzenie rodziców czy możliwość klonowania zarodków.

W moim przekonaniu jest to postęp w porównaniu z sytuacją obecną, czyli brakiem stosownych regulacji prawnych. Dlatego zdecydowałem się podpisać tę ustawę jednocześnie kierując wniosek do Trybunału Konstytucyjnego dotyczący jednego z jej przepisów.

Wyrazy szacunku

Bronisław Komorowski

Komentarze (24):

anonim2015.07.22 9:47
Burak do bulu!
anonim2015.07.22 9:57
Mówiąc delikatnie, do tej prezydenckiej głowy nie dotarło, że opowiedział się za parodią demokracji, bo w trakcie debaty nie pytano się tego trzeciego: dziecka, które po okresie przebywania w zamrożeniu zostanie "zutylizowane" albo wylane do zlewu; Nie pytano się też tych potomków, którzy przed ślubem będą pytać: czy ktoś z nas nie jest z próbówki, czy my nie rodzeństwo? Te tragedie niech teraz będą potężnym wyrzutem sumienia dla wszystkich, którzy głosowali lub będą głosować na PO (czytaj: Polska Obłędna). Niech wiedzą, że oddając głos na osobę lub partię, ponosi się zarazem odpowiedzialność za decyzje i czyny tych, których obdarza się władzą i którzy w swoich decyzjach na nasze głosy się powołują!
anonim2015.07.22 10:20
Brawa dla BERTO! Prawdziwie merytoryczny wpis! Mam wrażeniem, że ludzie Frondy uwielbiają życie w ułudzie: choćby ustawa aborcyjna. Udają namiętnie, że - choć oczywiście zła, zabójcza i w ogóle wymysł szatana - to uratowała tysiące istnień ludzkich, bo ilość zabiegów spadała z Y do X. I w ramach samouwielbienia za skuteczność - pomija liczbę nielegalnych zabiegów, którą ocenia się na kilkadziesiąt tysięcy rocznie. To samo jest z in vitro - nie jesteście w stanie docenić, że w porównaniu do stanu sprzed "chwili", kiedy nie było żadnych regulacji dotyczących in vitro (i nie ma co zwalać na PO - swego czasu PiS miał już i Prezydenta i premiera i większość w parlamencie i mógł to zrobić choćby w przerwach pomiędzy szukaniem haków na koalicjantów) ustawa znacznie ogranicza możliwości. Łatwo więc bredzić, że "Komorowski jest za mordowaniem dzieci", podczas gdy TA koalicja i TEN Prezydent mieli odwagę zająć się tematem. Bredzicie o tym, że jako podatnicy którzy mają inne poglądy, nie godzicie się na finansowanie in vitro. Możecie się nie zgadzać. Ale pamiętajcie - "„Oddajcie cesarzowi, co cesarskie, a Bogu to, co Boskie”. (Mk 12,13-17). A co mają powiedzieć ci np. ateiści którzy chcąc nie chcąc finansują np. naukę religii w szkołach? Fundusz Kościelny? Dotacje do "muzeów" przy świątyniach ? Dura lex sed lex! Zróbcie prosty eksperyment myślowy: W kraju Nibylandia, nie ma zakazu zabijania. Każdy bez kary i ograniczeń może zabić sąsiada. I oto parlament Nibylandii uchwala prawo, że można zabijać, ale tylko w dni parzyste, w godzinach 15-17. Czy parlament poparł tym samym "cywilizację śmierci" czy może raczej zrobił zdecydowany krok w kierunku ucywilizowania ? Czy mino zaślepienia nienawiścią do wszystkich myślących, zwłaszcza tych myślących inaczej widzicie analogię?
anonim2015.07.22 10:32
Zobaczy gdy stanie na Sądzie Bożym - skutki wszystkich swoich złych decyzji a wtedy zapomni języka w gębie i oddali się od niego kierując się do piekła na wieczną męką
anonim2015.07.22 10:35
Podręcznikowy przykład relatywizmu moralnego.
anonim2015.07.22 10:36
@ jacenciak Świetny wpis. Ale nie sądzę, żeby "ludzie Frondy" chociaż przez chwilę przemyśleli to co napisałeś.
anonim2015.07.22 12:00
Głupi Bronek nic nie zrozumiał z listu Księdza Arcybiskupa skierowanego do katolika. Wiadomym jest, że głupi Bronek podpisze wszystko co mu każą.
anonim2015.07.22 12:30
Brawa dla jacenciak! Prawdziwie inteligentne argumenty! Zakazywanie jazdy po pijanemu nie zmieniło statystyk, a w zależności od aktywności policjantów z drogówki w niektóre weekendy ilość złapanych pijanych kierowców wzrasta. A co będzie jeśli pozwolimy jeździć po pijaku w dni parzyste? Do pozostałych, typowych już ataków antykościelnych się nie odniosę, bo to poniżej godności człowieka inteligentnego.
anonim2015.07.22 12:41
@jacenciak ,,W kraju Nibylandia, nie ma zakazu zabijania. Każdy bez kary i ograniczeń może zabić sąsiada. I oto parlament Nibylandii uchwala prawo, że można zabijać, ale tylko w dni parzyste, w godzinach 15-17. Czy parlament poparł tym samym "cywilizację śmierci" czy może raczej zrobił zdecydowany krok w kierunku ucywilizowania ?" Sęk w tym, że w ogóle nie wolno zabijać ludzi, w żadne dni i o żadnych godzinach. I tak powinno stanowić właśnie prawo państwowe. Jeśli tego nie czyni to daje do zrozumienia, że sam proceder zabijania nie jest czymś złym. A tak przecież nie jest, prawda?
anonim2015.07.22 13:19
Popadać w ekstazę powodowaną przeforsowaniem do polskiego systemu skrajnego bubla prawnego... Paradne!! :D :D Acha... Przepraszaaaam, jest jeden istotny powód do radości - Narodzie Kochany! Politycy wyświadczają Ci ogromną, przepotężną łaskę, albowiem niczego Ci absolutnie nie nakazują!! Wielki to dzień!! Prawdziwe święto Narodowego Odrodzenia... :D :D
anonim2015.07.22 13:39
Oj Credo, Credo... To jak dwulatkowi - może złapiesz: zakaz aborcji zapewne zmniejszył w jakimś stopniu ilość tego zła. Ale ułudą i oszukiwaniem siebie jest myślenie, że przed wejściem w życie ustawy ograniczającej prawo do aborcji mieliśmy X tysięcy zabiegów, a teraz tylko kilkaset. I tylko to chciałem uświadomić. Brawa za zrozumienie. A co do "ataków antykościelnych" - też niestety nie zrozumiałeś. Zarówno Twoim prawem jak i prawem każdego człowieka i obywatela jest protestowanie przeciw czemukolwiek co mu się nie podoba. Katolik ma prawo protestować przeciwko finansowaniu in vitro, muzułmanin przeciwko dopłatom do hodowli świń, ateista przeciwko finansowaniu religii w szkołach itp. Trzeba jednak odrobiny, takiej malenieczkiej, dobrej woli aby zrozumieć potęgę zacytowanych przeze mnie słów Pana Jezusa. "Cesarz" MUSI organizować jakoś życie każdego z obywateli - katolików, protestantów, muzułmanów, ateistów, rudych, blondasów, leworękich, praworękich itp. ... I teraz - najprościej jak się tylko da: (dla Ciebie i Karajan1): Które zdanie jest obiektywnie prawdziwe w przypadku Nibylandii: 1. Parlament dopuścił zabijanie. 2. Parlament ograniczył zabijanie. A na koniec najtrudniejsze ćwiczenie intelektualne: Jeszcze "wczoraj", do kliniki "in-vitro" mogła przyjść para lesbijek i "kupić" stosowny zabieg. Aż do skutku. 1,2,10,30 prób... 5,10,20,50,500 "zarodków". Nowa ustawa NIE daje takiej możliwości. A wy, w swej nieskończonej mądrości i inteligencji chcieliście veta, aby stan zupełnej swobody mógł trwać. Brawa! Doprawdy brawa!
anonim2015.07.22 13:55
@jacenciak I teraz - najprościej jak się tylko da: (dla Ciebie i Karajan1): Które zdanie jest obiektywnie prawdziwe w przypadku Nibylandii: 1. Parlament dopuścił zabijanie. 2. Parlament ograniczył zabijanie. Parlament Nibylandii powinien zakazać każdego zabijania.
anonim2015.07.22 14:21
@karajan1 Ceterum censeo Carthaginem esse delendam A myślałem, że pytanie jest proste :) Widzę, że aby dokopać PO i Komorowskiemu (i każdemu kto nie myśli jak Terlikowski każe) możecie oślepnąć, ogłuchnąć, stracić mowę, a na pytanie ile jest 2+2 odpowiedzieć (węsząc w pytaniu spisek) "wina Tuska" :) A poważnie - czepiłeś się tego zabijania... Wstaw w jego miejsce np. "polewanie wodą". Coś co może i czasem bywa zabawne, ale kiedy robione jest codzienni, może wkurzyć... Albo udajesz że nie rozumiesz, albo (co bardziej prawdopodobne) za żadne skarby nie przyznasz, że ustawa, w której "coś można", jest - z Twojego punktu widzenia - i tak lepsza od stanu "można wszystko". I nieuczciwe jest mówienie, że otwarto puszkę Pandory w sytuacji gdy od dawna była otwarta na oścież, a ta ustawa ją zdecydowanie przymknęła.
anonim2015.07.22 14:26
@jacenciak Ta ustawa niczego nie "przymknęła", niczego nie ograniczyła, ani też niczego nie usprawniła, Szanowny Kolego... Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Polska nie spełnia wymogów prawa europejskiego w zakresie ochrony zarodków. Przyjęta ustawa nie zmienia tej sytuacji ANI O JOTĘ, a to tylko jedna z jego wad prawnych.
anonim2015.07.22 14:58
"W moim przekonaniu jest to postęp w porównaniu z sytuacją obecną, czyli brakiem stosownych regulacji prawnych" A więc postęp jest, bo zamiast nieuregulowanego wylewania zarodków do kibla Polacy mają wylewanie do kibla uregulowane.
anonim2015.07.22 15:31
@Sylabariusz Manipulujesz: Ustawa całkowicie zmienia sytuację, bowiem Trybunał Sprawiedliwości nie zarzucał Polsce niewłaściwej (niezgodnej z prawem europejskim) ochrony zarodków - bo takowych wytycznych po prostu nie ma! Zarzut Trybunału dotyczył braku JAKICHKOLWIEK przepisów regulujących tę kwestię: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1459528,Trybunal-UE-Polska-naruszyla-unijne-prawo-nie-wprowadzajac-przepisow-w-sprawie-in-vitro i wprowadzenie ustawy wypełnia zalecenie Trybunału. 2. Ciekaw jestem, że czego wywodzisz interpretację, że ustawa niczego nie przymyka/ogranicza ? Przeczytaj proszę pierwsze z brzegu Artykuły 24,25,26,28.... W ogóle to czytałeś tę ustawę ?!?!?
anonim2015.07.22 15:58
A ja popieram stanowisko bpa Marcina Hintza w sprawie in vitro ! http://wyborcza.pl/1,75478,18347338,biskup-marcin-hintz-in-vitro-jest-godziwe.html
anonim2015.07.22 16:04
@jacenciak Czy Ty masz trudności z odbiorem słowa pisanego?? Ech... Powtórzę zatem... Przyjęta ustawa NIE zmienia tej sytuacji ANI O JOTĘ, a to tylko jedna z jego wad prawnych.
anonim2015.07.22 17:13
Przez takie lewackie postawy pana Bronislawa prezydenta i jeszcze ten podpis o inwitro Polska jako narod mozemy zaplacic kare od Boga !!!!!!
anonim2015.07.22 17:24
komorowski zesle nam nieszczescia za te ustawe o inwitro przyjdzie nam zaplacic powodziami albo kleska zywiolowa on jest czlowiekiem a nie Bogiem niech komorowski nie igra z godnoscia ludzka ktora pochodzi od Boga .
anonim2015.07.22 23:04
P. Komorowski w imię poprawności politycznej każde idiotyzmy przyjmie, dlatego odebraliśmy tobie władzę, abyś więcej idiotyzmów nie wprowadzał w życie narodu. Miej świadomość historyczną, że byłeś złym Prezydentem. Twoje świadome i nieświadome błędy poprawimy.
anonim2015.07.23 9:16
"Nie podoba mi się, że się prezydent Polski przed hierarchią KK tłumaczy, ale jeżeli już musi to trudno, przynajmniej robi to w dobrym stylu, ciężko cokolwiek - poza faktem istnienia - temu listowi zarzucić." Ale godny pochówek kiedy gałąź spadnie na głowę to Anita sobie życzy ?
anonim2015.07.23 12:28
Mt 18,6-11 Zgorszenie 6 Lecz kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza. 7 Biada światu z powodu zgorszeń! Muszą wprawdzie przyjść zgorszenia, lecz biada człowiekowi, przez którego dokonuje się zgorszenie. 8 Otóż jeśli twoja ręka lub noga jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie! Lepiej jest dla ciebie wejść do życia ułomnym lub chromym, niż z dwiema rękami lub dwiema nogami być wrzuconym w ogień wieczny3. 9 I jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie! Lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do życia, niż z dwojgiem oczu być wrzuconym do piekła4 ognistego. 10 Strzeżcie się, żebyście nie gardzili żadnym z tych małych; albowiem powiadam wam: Aniołowie ich w niebie wpatrują się zawsze w oblicze Ojca mojego, który jest w niebie. 11 <Albowiem Syn Człowieczy przyszedł ocalić to, co zginęło>5.
anonim2015.07.27 14:47
Odczekałem chwilkę, aż rzygniecie tym swoim pseudokatolickim jadem. I oczywiście się nie zawiodłem. "POmyj matołkowaty", "zidiociały tuman", "debil do sześcianu", "kretyn", To właśnie Wasz język - ponoć katolików. Ale do rzeczy: Zacznijmy od HK22: - zacytuję całą wypowiedź: twoja logika POwala... 1. Nic nie jest lepsze od wiecznego szczęścia. 2. Kanapka z szynką jest lepsza niż nic. 3. W związku z tym, kanapka z szynką jest lepsza niż wieczne szczęście ty faktycznie jesteś taki POmyj matołkowaty? a może aż tak jesteś zdegenerowany i zbydlęcony że nie widzisz różnicy... Przyznam, że nawet na ciężkim kacu nie wymyśliłbym czegoś tak głębokiego ;) Spróbuję prościej: 1. Głód nie jest fajny (nieuregulowanie kwestii in-vitro nie jest dobrym stanem) 2. Kanapka z dżemem nie jest najlepsza na świecie (ustawa nie każdemu się podoba). Moja "logika": Kanapka z dżemem jest lepsza od głodu. (regulacja - choćby ograniczenie ilości prób, "produkowanych zarodków" czy dostępu dla homoseksualistów- jest lepsza niż "wolna amerykanka") Twoja "logika": Co za złamas daje mi tylko kanapkę z dżemem?!? (nie ma uregulowania? Jedyne na jakie się godzę to totalny zakaz. Inne - to hańba!) I tak nie zrozumiesz... I druga genialna wypowiedź (tym razem fragment, bo za długa...): "przeciez ten zidiociały tuman nie rozumie (...)". Przytoczyłem @Sylabariuszowi zarzut Trybunału i odniosłem się do niego. Spokojnie, merytorycznie. I wytłumaczę jeszcze raz: Trybunał zarzucił Polsce BRAK JAKICHKOLWIEK uregulowań kwestii in vitro. Ergo: ("podsumowując", "czyli" - gdybyś poczuł się obrażony słowem którego nie rozumiesz). Uchwalając JAKIEKOLWIEK prawo regulujące kwestię in-vitro Polska wypełnia zalecenie Trybunału. I KAŻDY prawnik ci to potwierdzi. A Ty przytaczasz w ramach "argumentu" coś zupełnie bez związku (formalnego) i masturbujesz się intelektualnie jak to mnie "zniszczyłeś". I każesz mi wykazywać coś o czym nie pisałem, ani czego nie twierdzę!:"niech ten tuman jacenciak wskaże choć jeden przepis tej ustawy który by chronił embrion przed zamrożeniem, unicestwieniem i selekcją..." Czy ja napisałem gdziekolwiek, że są takie zapisy ?!?!?!? Ty zapewne nie czytałeś ustawy, więc przytoczę JEDEN ustęp: Art. 23 ust.3: Art. 23. 1. "3. Niedopuszczalne jest niszczenie zarodków zdolnych do prawidłowego rozwoju powstałych w procedurze medycznie wspomaganej prokreacji nieprzeniesionych do organizmu biorczyni.." To skoro swoim małym rozumkiem nie ogarniam, że "stan się nie zmienił" - wskażcie mi jak dziecku, jak POsranemu matołowi, JAKIKOLWIEK analogiczny przepis który wcześniej obowiązywał... No ale wy potraficie tylko odpowiednio opluć, nie wchodząc na wszelki wypadek w merytorykę w której polegniecie z kretesem. Skąd u was tyle nienawiści ?!?