25.05.20, 19:59Fot. screenschot: Youtube - RMF FM

LIBE domaga się sankcji dla Polski. Chodzi o rzekome łamanie praworządności

Komisja wolności obywatelskich PE kolejny raz atakuje Polskę. Zdaniem większości eurodeputowanych zasiadających w LIBE, polski rząd odchodzi od „wartości unijnych” i powinien ponieść tego konsekwencje. W grupie atakujących Polskę europosłów znalazła się m.in. Sylwia Spurek, domagająca się sankcji wobec rządów Polski i Węgier. Oskarżenia odpierał Patryk Jaki, wskazując na błędy w raporcie w tej sprawie.

Komisja LIBE debatowała nad projektem sprawozdania na temat sytuacji w Polsce, który przygotował hiszpański europoseł Juan Fernando Lopez Aguilar z grupy Socjalistów i Demokratów. W swoim raporcie stwierdza, że od czasu rozpoczęcia wobec Warszawy procedury z art. 7 traktatu o UE pogorszyła się sytuacja w Polsce i wobec tego KE powinna podjąć stanowcze działania:

-„W ostatnim czasie miały miejsce nowe wydarzenia mające wpływ na praworządność, demokrację i prawa podstawowe w Polsce. Były protesty artystów przeciwko „wyborom kopertowym” przed Sejmem. Demonstrantom wymierzano sięgające 2,2 tys. euro grzywny za łamanie obostrzeń sanitarnych, polski RPO złożył skargę do sądu administracyjnego za przekazanie danych osobowych obywateli przez ministerstwo cyfryzacji do Poczty Polskiej. Pojawiały się zarzuty dyscyplinarne przeciwko sędziom, którzy podpisali list do OBWE (...), należąca do państwa radiowa Trójka została oskarżona o cenzurowanie kultowej listy przebojów, po tym jak pierwsze miejsce zajęła piosenka wycelowana w Jarosława Kaczyńskiego” – mówił  Lopez Aguilar.

Z jego wnioskiem zgodziła się większość zabierających głos. Również polska europosłanka Sylwia Spurek przyłączyła się do apelu o sankcje dla Polski i Węgier, stwierdzając że kraje te „nie przestrzegają wartości unijnych”:

-„Tak jak Węgry, Polska coraz bardziej odrywa się od Unii Europejskiej i naszych kluczowych wartości demokratycznych. I ani rząd polski, ani węgierski nie poniosły żadnych konsekwencji z powodu naruszania praworządności. Właśnie dlatego nadszedł czas na dalsze kroki Komisji Europejskiej” – stwierdziła.

Z kolei przedstawicielka polskiego stowarzyszenia sędziów „Iustitia” podkreśliła, że UE powinna posłużyć się w kwestii Polski narzędziami wywierania nacisku.

Przeciwko „skrajnie nieprofesjonalnemu i zawierającemu wiele błędów merytorycznych” raportowi protestował europoseł Patryk Jaki:

-„Piszecie, państwo, o Trybunale Konstytucyjnym. W punkcie 15 stawiacie zarzuty nieprzestrzegania wyroków TK, a jednocześnie w punkcie 21 sami sobie zaprzeczacie, że nie można uznać ostatniego wyroku TK. To jak to jest, uznajemy wyroki TK czy nie?” – pytał.

Polskie władze wziął też w obronę francuski polityk Nicolas Bay:

-„Prawo wewnętrzne musi być respektowane, Polacy głosowali. Można być krytycznym pod pewnymi względami, jeśli chodzi o wymiar sprawiedliwości w Polsce, ale tutaj ostatnie i najważniejsze słowo ma naród” – przekonywał.

kak/PAP

Komentarze

Bogo2020.05.26 8:31
Ta Diva jest PO prostu niedopieszczona, niech kupi sobie "Big Johna" w kolorze czarnym bo żaden facet takiego "krzaka" by nie dotknął.
Grizzly2020.05.26 8:24
Nie da się inaczej - Spurek to POpier... zajob!
KONSTYTUCIA to ja = Bolek OTUA to nie ja2020.05.26 3:07
Dac jej Kunia i po robocie!
John2020.05.25 23:14
Dzięki Bogu to początek końca zdegenerowanej UE.
lex2020.05.25 22:18
Aktualna Konstytucja PL: Art. 183. 1. Sąd Najwyższy sprawuje nadzór nad działalnością sądów powszechnych i wojskowych w zakresie orzekania. 2. Sąd Najwyższy wykonuje także inne czynności określone w Konstytucji i ustawach. 3. Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego powołuje Prezydent Rzeczypospolitej na sześcioletnią kadencję spośród kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego.
katolicka kretynizacja polski2020.05.25 22:05
Ta pani to jest polka czy zydowka jest wazne bo wiele by to wyjasnilo.
katolicka kretynizacja polski2020.05.25 22:02
JA KRETYN WNUCZEK DZIADKA ZBRODNIARZA Z UB JESTEM ZANIEPOKOJONY TY CO OBECNIE W POLSCE SIE DZIEJE TO JEST JAWNE NISZCZENIE NASZEJ ZYDOKOMUNY.PRACA MOJEGO DZIADKA CZERWONEGO BOLSZEWIKA W UTRWALANIE WLADZY LUDOWEJ POSZLA NA MARNE.CORAZ BARDZIEJ NIE PODOBA MI SIE TEN KRAJ I WYJEZDZAM DO KANADY JAK WYJECHALA KOPACZKA.
klaus2020.05.25 20:45
mam pytanie kto to temu dał tytuł doktora, i kto za takim to głosował, to nie ten jest winny to co mówi a tylko ci co temu dali poparcie.
AAAtomek2020.05.25 20:40
Tylko POLEXIT wyleczy Polaków z PiS, a to już niedługo!
Tad2020.05.25 20:40
Przez całe dzieje Polski, obok prawdziwych bohaterów, wspaniałych, mądrych i rozumnych Polaków, zawsze była gromada zdrajców, sprzedawczyków, kłamców, którzy niewiele rozumieli z otaczającego ich świata, pełni byli pychy i megalomanii. Historia kołem się toczy....
infor2020.05.25 20:25
o unijnych lewackich śmieciach szkoda gadać, ale spurek to jest prawdziwe antypolskie głupawe gów.o, które dawniej skrócone byłoby o głowę za zdradę Ojczyzny
Jahu2020.05.25 20:18
mam pytanko, czy pierdokraci nie będą czuć obrzydzenia, żeby pobierać składki od Państw "łamiących praworządność" ? składki nie śmierdzą co?
JS2020.05.25 20:13
Kolejna niemiecka marionetka opłacana obrzydliwie wysokimi pieniędzmi z niemieckiej EU. Dodatkowo koncerny, które mają już technikę hodowli sztucznego mięsa przypuszczalnie podsypują jej na konto garść srebrników by w ich interesie działała "ekologicznie" w Polsce, bo jej zaangażowanie w ochronę np, gwałconych krów silnie na to wskazuje. Pani Spurek, życzę smacznego sztucznego mięsa i w ogóle sztucznego życia w sztucznym świecie ! Ale ma pani szansę na lepsze życie i proszę z niej śmiało skorzystać gdy doświadczy pani oświecenia sumienia ! To Miłosierdzie Boże ! Pozdrawiam
katolicka kretynizacja polski2020.05.25 20:08
a PiSiesny na to we w reżimowej TVP drą mordy: zamach, spisek krwiożerczej Europy, Niemcy już nadchodzą, Tusk cos tam, "totalna opozycja" coś innego!!! a 40% Edków z zadupia, jest super w końcu wstaliśmy z kolan i z nami się liczą! a prezio powoli przygotowuje Polsexit bo na koniec roku będzie tu taki burdel że tylko trzymanie "ciemnego Wolskiego luda" za pysk będzie umożliwiał trwanie przy żłobie! Jego ojciec Rajmund wiedział dobrze co stanie się z Polską gdy któremuś z jego synów,totalnych debili,uda się dorwać do władzy...
Urszula2020.05.25 20:07
"rzekome łamanie praworządności"? Ależ skąd. To co zrobiono z nominacją na I prezesa SN to nie jest łamanie prawa. Skądże. To tylko PiSowi coś się pomerdało i wyszło jak wyszło, a bezwolny manekin podpisał co mu karzeł nakazał. Przecież to wiadome było.
JANOSIK2020.05.25 20:30
To tobie sie pomieszalo poczytaj konstytucje tylko ze zrozumieniem.Pozdro.Od pieciu lat slysze jak wszyscy dra jape Konstytucja nawet Bolek do kosciola ja nosi tylko problem jest w tym ze nikt jej nie czyta
.2020.05.25 21:34
To, że ty nie umiesz czytać, to nie znaczy, że wszyscy. Miejsca, gdzie PIS łamał konstytucję były wielokrotnie wskazywane. Ale wyznawcy PISu nawet jakby ich Kaczyński wysłał do gułagów, to by dalej mówili, że dobry pan.
Beno2020.05.25 21:45
Czerwone qur-wy i pedofile nie mają głosu.