Portal Fronda.pl: Czy zechciałaby Pani krótko przybliżyć nam wydarzenie „Katolicy na ulicy”?

Agnieszka Kminikowska, rzecznik prasowy wydarzenia „Katolicy na ulicy”: Wydarzenie „Katolicy na ulicy” nazywamy „piknikiem rodzinnym”, ponieważ w tym roku do uczestnictwa chcemy zaprosić całe rodziny. Te uroczystości odbywają się od 1999 roku i są przedłużeniem radości Święta Bożego Ciała. Po raz pierwszy taka ewangelizacja uliczna odbyła się przy okazji pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski i Jego wizyty w Gdańsku. Tego dnia spotykamy Pana Jezusa już podczas uroczystej procesji, następnie gromadzimy się na Długim Targu w Gdańsku, gdzie świętujemy obecność Jezusa między nami. Jak przystało na duże wydarzenie ewangelizacyjne: publicznie wyznajemy wiarę, publicznie mówimy o Jezusie, publicznie śpiewamy. Również pod sceną odbywa się ewangelizacja uliczna prowadzona przez wolontariuszy – ewangelizatorów. Zostaną także przygotowane pomniki ewangelizacyjne, aby zainteresować przechodniów naszym wydarzeniem i nawiązać rozmowę o Jezusie.

Jak uroczystości będą wyglądać w tym roku?

W tym roku program wydarzenia jest bardzo ciekawy i rozbudowany. Rozpoczynamy o 16:30, a tegorocznym hasłem przewodnim jest Boże Miłosierdzie, co ma związek z ogłoszonym przez papieża Franciszka Rokiem Miłosierdzia w Kościele Katolickim. Tytuł tegorocznej edycji to „Jezus źródłem miłosierdzia!” i cała uroczystość będzie odbywać się właśnie pod kątem Bożego Miłosierdzia. W pierwszej kolejności mówimy o przejawie miłosierdzia, jakim jest dar życia. Innymi słowy: sam fakt, że istniejemy jest wyrazem Bożego Miłosierdzia, gdyż to właśnie Bóg powołał nas do życia. Następnie będziemy mówić o Chrzcie Świętym, ponieważ Boże Miłosierdzie przejawia się również w Sakramentach Świętych. Poprzez Chrzest Bóg zaprasza nas do jedności ze Sobą. Trzeci blok tematyczny to rozważanie prawdy o tym, że osoba Chrystusa jest najważniejszym wyrazem Bożego Miłosierdzia. Bardzo konkretnym jego przejawem jest fakt, że Bóg przyszedł na świat, stał się człowiekiem, żył wśród ludzi, a następnie oddał życie, by nas zbawić. Na koniec części festynowej będziemy rozważać hasło Roku Miłosierdzia w Kościele Katolickim: „Miłosierni jak Ojciec”, starając się obudzić w sobie postawę miłosierdzia poprzez wspieranie różnych dzieł miłosierdzia. Porozmawiamy również o „Dzienniczku” św. Faustyny, zostanie zaprezentowana aplikacja na telefony komórkowe „Godzina Miłosierdzia”. Do rozdania mamy też kilkaset płyt CD z „Dzienniczkiem” św. Siostry Faustyny. Będzie to konkretna furtka do pielęgnowania Bożego Miłosierdzia w naszym życiu. Jeśli np. ktoś do tej pory nie modlił się o 15:00 Koronką do Bożego Miłosierdzia, być może uda się go w ten sposób zachęcić, by zaczął to robić.

O 18:45 zaprosimy wszystkich zebranych do tańczenia poloneza na Długim Targu, co potrwa ok pół godziny, a o 19:15 z koncertem uwielbienia wystąpi zespół Kanaan. O 20:30 zakończymy wydarzenie Modlitwą za miasto.

Widzę po zdjęciach z poprzednich lat, że zainteresowanie jest spore

Co roku przychodzi bardzo dużo ludzi. Bijemy rekordy szczególnie, jeśli chodzi o Poloneza. Chyba jedynie podczas naszej akcji ewangelizacyjnej tańczy go tak duża liczba osób.

Jak zachęciłaby Pani do udziału w uroczystościach?

Uroczystość Bożego Ciała jest szczególnym dniem w roku liturgicznym i my też zapraszamy do szczególnego jej świętowania: wspólnie, otwarcie, na centralnym „placu” Gdańska będziemy cieszyć się z naszej wiary i spotkania z żywym Bogiem. A przecież nie ma w życiu niczego piękniejszego, niż spotkanie z żywym Bogiem i doświadczenie Jego Miłosierdzia.

Rozmawiała Joanna Jaszczuk

Wszystkie zdjęcia: fot. Michał Dzido