Legalizacja aborcji niepełnosprawnych odrzucona. Irlandia Północna sprzeciwia się  Londynowi - zdjęcie
04.06.20, 18:52Legalizacja aborcji niepełnosprawnych odrzucona. Irlandia Północna sprzeciwia się Londynowi/Vatican Media

Legalizacja aborcji niepełnosprawnych odrzucona. Irlandia Północna sprzeciwia się Londynowi

16

Zgromadzenie Irlandii Północnej przyjęło poprawkę sprzeciwiającą się legalizacji aborcji narzuconej jej przez władze w Londynie. Determinującą rolę odegrało zaangażowanie 24-letniej Heidi Crowter, od urodzenia cierpiącej na zespół Downa. Napisała ona list do parlamentarzystów, w którym przekonywała, że wprowadzona przez brytyjskie władze ustawa aborcyjna jest jawnym aktem dyskryminacji osób niepełnosprawnych, takich jak ona.

Decyzja parlamentarzystów przynajmniej na razie nic nie zmienia z punktu widzenia prawa. Jest jednak czytelnym przesłaniem dla władz w Londynie, które w ubiegłym roku narzuciły nowe zasady, wykorzystując do tego poważny kryzys instytucjonalny, jaki targał wówczas Irlandią Północną. Obecne głosowanie pokazało, że Irlandczycy nie są jednak zgodni z tą linią. Dowodzić tego może także fakt, że wszystkie wcześniejsze kampanie mające doprowadzić do „demokratycznego” zalegalizowania aborcji zakończyły się tam fiaskiem. W czasie głosowania podkreślono, że w sprawie legalizacji aborcji Irlandia Północna została „potraktowana z pogardą” przez brytyjski rząd.

Nowe bardzo liberalne zasady aborcyjne weszły w życie w Irlandii Płn. 31 marca. Od tego dnia do 22 maja, jak poinformował minister zdrowia, przeprowadzono tam 129 legalnych aborcji. Najbardziej kontrowersyjny paragraf nowego prawa stanowi, że aborcji można dokonywać bez jakichkolwiek ograniczeń w przypadku każdej niepełnosprawności i każdego upośledzenia dziecka. Także wówczas, gdy nie zagraża to jego życiu. Takim casusem jest m.in. zespół Downa, na który chora jest Heidi Crowter. Stąd właśnie jej batalia, sprzeciwiająca się rzezi niepełnosprawnych dzieci i domagająca poszanowania ich praw. Wskazuje ona, że nie może być tak, że jej kraj łamie jej prawa i dyskryminuje ją, mówiąc, że nie chce jej na tym świecie.

W swym liście do parlamentarzystów Zgromadzenia Irlandii Północnej napisała m.in. „Jako osoba z zespołem Downa uważam tę propozycję dla Irlandii Północnej za bardzo bolesną i obraźliwą. Mówi mi ona, że nie jestem taka sama jak inni ludzie, nie jestem godna takiego samego poziomu ochrony prawnej jak ktoś, kto nie cierpi na zespół Downa lub analogiczną nieśmiertelną niepełnosprawność”. Heidi Crowter wyraziła przekonanie, że prawo powinno mówić, iż w Irlandii Północnej osoby z zespołem Downa lub inną nieśmiertelną niepełnosprawnością są tak samo cenne jak osoby, które nie mają takiej niepełnosprawności, jak ma to miejsce w Republice Irlandii. Zachęcając do głosowania za życiem, wskazała, że nie jest to sprawa partyjna, ale kwestia  równości praw i oporu przeciwko dyskryminacji niepełnosprawnych. W swym liście pisze: „Proszę głosować za tym wnioskiem, aby Zgromadzenie Irlandii Północnej mogło powiedzieć światu, że nie zaakceptuje prawa, które próbuje zapobiec narodzinom ludzi takich jak ja; prawa, które sugeruje, że nie mamy takiej samej wartości jak ludzie, którzy nie cierpią na zespół Downa lub inną niezagrażającą życiu niepełnosprawność. Proszę głosować, aby stworzyć klimat, który będzie ułatwiał, a nie utrudniał, rozpoznanie i dostrzeżenie piękna kryjącego się za dodatkowym chromosomem”.

 

Vaticannews.va/Beata Zajączkowska – Watykan

Komentarze (16):

XD2020.06.15 14:06
Super! Coraz więcej ludzi chorych genetycznie – coraz mniej ludzi w ogóle! Brawo prawaki! Ta planeta szybciej odetchnie od rodzaju ludzkiego niż byście chcieli ;)
szatański plan 2020.06.5 14:01
Cywilizacja śmierci. Tego samego chce w Polsce PO, z ks. Sową na czele, który gardzi ludzkim życiem.
MaxFiend2020.06.5 8:40
"Decyzja parlamentarzystów przynajmniej na razie nic nie zmienia z punktu widzenia prawa", "aborcji można dokonywać bez jakichkolwiek ograniczeń w przypadku każdej niepełnosprawności i każdego upośledzenia dziecka. Także wówczas, gdy nie zagraża to jego życiu". To jakie ma znaczenie to "odrzucenie" skoro niczego nie zmienia?
Wojciech2020.06.4 20:28
Tranzystory szanować, a zespół Downa karać śmiercią...?no dobrze doradzają w Londku Zdrój
Szabes jutro nie zapomnij o koszernej kaszance 2020.06.4 19:44
𝐔𝐖𝐀𝐆𝐀 𝐔𝐖𝐀𝐆𝐀 𝐎𝐅𝐈𝐂𝐉𝐀𝐋𝐍𝐀 𝐀𝐆𝐄𝐍𝐂𝐉𝐀 𝐊𝐎𝐌𝐔𝐍𝐈𝐒𝐓𝐘𝐂𝐙𝐍𝐄𝐉 𝐏𝐀𝐑𝐓𝐈𝐈 𝐂𝐇𝐈𝐍 𝐈 𝐒𝐏𝐔𝐓𝐍𝐈𝐊 𝐚𝐥𝐚𝐫𝐦𝐮𝐣𝐞: 𝟓𝐆 - 𝐂𝐎𝟐 - 𝐂𝐇𝐄𝐌𝐓𝐑𝐀𝐈𝐋𝐒 𝐰 𝐏𝐎𝐋𝐒𝐂𝐄 ! 𝐁𝐈𝐋𝐋 𝐆𝐀𝐓𝐄𝐒 𝐌𝐎𝐑𝐃𝐔𝐉𝐄 𝐋𝐔𝐃𝐙𝐈 𝐒𝐙𝐂𝐙𝐄𝐏𝐈𝐎𝐍𝐊𝐀𝐌𝐈 ! 𝐌𝐀𝐒𝐙 𝐖 𝐃𝐎𝐌𝐔 𝟓𝐆 𝐈 𝐂𝐇*𝐉 𝐂𝐈 𝐍𝐀 𝐂𝐙𝐎𝐋𝐄 𝐖𝐘𝐑𝐎𝐒𝐍𝐈𝐄 ! 𝐖𝐈𝐑𝐔𝐒 𝐊𝐎𝐑𝐎𝐍𝐘 𝐍𝐈𝐄 𝐙𝐀𝐁𝐈𝐉𝐀 𝐓𝐘𝐋𝐊𝐎 𝐖𝐙𝐌𝐀𝐂𝐍𝐈𝐀 𝐎𝐑𝐆𝐀𝐍𝐈𝐙𝐌 ! 𝐌𝐀𝐒𝐙 𝐂𝐇𝐈𝐏𝐀 𝐁𝐈𝐋𝐋𝐀 𝐆𝐀𝐓𝐄𝐒𝐀, 𝐓𝐎 𝐌𝐀𝐒𝐙 𝐂𝐇𝐈𝐏𝐄 𝐈 𝐂𝐇*𝐉𝐀 𝐍𝐀 𝐂𝐙𝐎𝐋𝐄 ! 𝐃. 𝐓𝐑𝐀𝐌𝐏𝐇 𝐓𝐎 𝐉𝐄𝐇𝐎𝐖𝐘 ! Obejrzyj nasze widea a dowiesz się nie tylko "prawdy" ale złapiesz prawdziwego chińskiego wirusa i wraz ze Sputnikiem zniszczymy ci komputer. A wiesz dlaczego? 𝐁𝐎 𝐍𝐈𝐄 𝐌𝐀 𝐈𝐍𝐍𝐄𝐉 𝐑𝐀𝐃𝐘 𝐍𝐀 𝐊𝐑𝐄𝐓𝐘𝐍𝐀 ! 𝐌𝐀𝐒𝐎𝐍𝐄𝐑𝐈𝐀 𝐖 𝐏𝐎𝐋𝐒𝐂𝐄 𝐒𝐙𝐀𝐋𝐄𝐉𝐄 ! 𝐀𝐌𝐁𝐀𝐒𝐀𝐃𝐀 𝐔𝐒𝐀 𝐖 𝐖𝐀𝐑𝐒𝐙𝐀𝐖𝐈𝐄 𝐓𝐎 𝐒𝐀𝐌𝐈 "𝐌𝐀𝐒𝐎𝐍𝐈" !
#MeToo 2020.06.4 19:22
Mam kłopoty z PiSaniem.
Leszek2020.06.4 19:11
5G i internet rzeczy naszym ratunkiem!! Czy Wy też macie wrażenie, że ludzie na kwarantannie tacy dziwni się zrobili? Patrzą podejrzliwie, za plecami szepty, chyba już wariują przez to zamknięcie w domach 🤔 Bądźcie ostrożni. Właśnie rozmawiałam o tym z kuchenką mikrofalową i tosterem podczas porannej kawy i wszyscy jesteśmy zgodni, że wszystko idzie w złym kierunku.  Nic nie mówiłam pralce, bo ona zawsze wszystko przekręci, a już na pewno nie lodówce, bo jest oziębła i zachowuje dystans. W końcu żelazko mnie uspokoiło, mówiąc, że wszystko będzie dobrze, żadna sytuacja nie jest taka zła i wszystko da się wyprostować. Myślicie że zmywarka powinna wiedzieć http://dakowski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=27594&Itemid=59
Szabes jutro nie zapomnij o koszernej kaszance 2020.06.4 19:10
𝐔𝐖𝐀𝐆𝐀 𝐔𝐖𝐀𝐆𝐀! Tak się robi FAKE VIDEOS: https://www.youtube.com/watch?v=AmUC4m6w1wo A tak wygląda gotowy "produkt": https://www.youtube.com/watch?v=AmUC4m6w1wo Więc, następnym razem jak "znajdziesz" szkokujące video polityka, 5G, szczepionki co "morduja", CO2, CHEMTRAILS, innymi słowy jest to FAKE SHIT. Pamietaj: SZCZEPIONKI ZABIJAJĄ!
#MeToo2020.06.4 19:08
żeby tylko nie trafiły w ręce tych pedofilistrów z Marszu Wolności Trzaskoskiego
Leszek2020.06.4 19:06
Jacek Wilk opowiada dowcip o końcu świata. https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=IDPxViJHS4E
100 % racji2020.06.4 19:03
STOP !!! LEWACKIEJ EUTANAZJI !!!
katolicka kretynizacja polski 2020.06.4 18:58
Zbok ubrany na biało molestujący niepełnosprawne dziecko! kościół jest ohydny!!!
matis892020.06.4 19:26
Twierdzisz że Bergoglio jest pedofilem.
Darek2020.06.4 21:32
To akurat pierwszy papież w historii, który sprzeciwił się pedofilii i cokolwiek zrobił w kwestii rozwiązania tego problemu.
BieS2020.06.4 22:01
Ohyda twojego życia jest niewyobrażalna.
do kretynizacji polski2020.06.5 14:03
Weź się lecz człowieku, ogłupiały nienawiścią.