Ławrow: Moskwa jest gotowa na normalizację stosunków z USA, jeśli Waszyngton... - zdjęcie
06.08.17, 19:35Zdj. screen Youtube

Ławrow: Moskwa jest gotowa na normalizację stosunków z USA, jeśli Waszyngton...

W niedzielę po spotkaniu z sekretarzem stanu, USA Rexem Tillersonem w kuluarach szczytu ASEAN w Manili, szef rosyjskiej dyplomacji, Siergiej Ławrow poinformwał, że w jego ocenie Stany Zjednoczone i Moskwa gotowe są do dalszego dialogu, pomimo obustronnych napięć pomiędzy oboma krajami.

Ławrow podkreślił, że podczas spotkania z Tillersonem sekretarz stanu USA pytał o możliwą odpowiedź Rosji na zaostrzenie wobec niej amerykańskich sankcji. Jak podkreśla minister spraw zagranicznych Rosji, Tillersona interesowały zwłaszcza szczegóły decyzji, które Federacja Rosyjska miałaby podjąć.

Szef rosyjskiego MSZ podkreślił, że Moskwa gotowa jest do normalizacji dialogu z USA, pod jednym warunkiem: jeżeli Waszyngton "porzuci pozycję konfrontacyjną".

Po spotkaniu szefów dyplomacji obu państwa poruszono m.in. kwestię konfliktu na Ukrainie. Siergiej Ławrow poinformował o mającym nastąpić w niedługim czasie spotkaniu amerykańskiego specjalnego przedstawiciela ds. Ukrainy, Kurta Volkera z doradcą prezydenta Federacji Rosyjskiej, Władimira Putina, Władisławem Surkowem. 

"Wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow i zastępca sekretarza stanu Thomas Shannon spotkali się już kilka razy. Uznaliśmy, że warto zachować ten format i warto w jego ramach nadal omawiać wszystkie problematyczne kwestie w naszych codziennych relacjach, których, niestety, na razie nie ubywa"- dodał szef rosyjskiego MSZ. Politycy w kuluarach szczytu ASEAN omówili również sprawę  amerykańsko-rosyjskiej współpracy przy zwalczaniu przestępczości komputerowej, a także w kwestii Korei Północnej.

"Rozmawialiśmy również o tym, że trzeba nawiązać profesjonalny, odpolityczniony, pragmatyczny dialog w kwestii rakiet średniego i krótkiego zasięgu"- powiedział Ławrow. 

JJ/PAP, Fronda.pl